Nowe drzewa, miejsca zabaw dla najmłodszych warszawiaków, kursy rozwijające kompetencje, a może spotkanie integracyjne dla seniorów? To Ty wiesz najlepiej, czego brakuje w Twojej dzielnicy, co należy zmienić czy poprawić. Masz 5 dni, aby zgłosić swój pomysł. Nie czekaj aż inni za Ciebie zdecydują!
Dzięki realizacji budżetu partycypacyjnego Warszawa zrealizowała setki pomysłów mieszkańców i wciąż realizuje kolejne. Powstają nowe place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe i miejsca do ćwiczeń na świeżym powietrzu. W przestrzeni miejskiej pojawiają się nowe ławki do odpoczynku, chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, nasadzenia zieleni. Organizowane są potańcówki, kina plenerowe, a także zajęcia w domach kultury.
W jaki sposób mogę zgłosić swój pomysł?
Wypełnij formularz przez Internet. Zaloguj się na swoje konto na stronie (lub załóż nowe konto, jeśli jeszcze nie posiadasz). Możesz również wypełnić formularz w formie papierowej. Możesz go pobrać ze strony lub otrzymać wydrukowany w Twoim urzędzie dzielnicy. Tam też należy przekazać wypełniony formularz (osobiście albo listownie na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2018”).
Jeżeli zgłaszasz pomysł w formie papierowej, pamiętaj, aby dostarczyć formularz do 23 stycznia 2017 r. Decyduje data wpływu formularza do urzędu.
Jakie pomysły mogę zgłosić?
Szukasz inspiracji?
Zajrzyj tutaj i zobacz, jakie pomysły mieszkańcy zgłosili w poprzednich latach. W załączeniu tylko niektóre projekty, które zostały zrealizowane dzięki mieszkańcom naszego miasta.
Jak wypełnić formularz?
Formularz zawiera pola, dzięki którym możesz dokładnie i w łatwy sposób opisać swój pomysł. Pamiętaj, żeby wypełnić wszystkie wymagane pola. Poniżej znajdziesz pomocne informacje, które pomogą Ci prawidłowo wypełnić formularz.
– Wymyśl nazwę, która będzie oddawała specyfikę pomysłu, ale też będzie atrakcyjna i zrozumiała.
– Wybierz dzielnicę i obszar, w którym chcesz zgłosić swój pomysł. Sprawdź, jakie obszary są dostępne w danej dzielnicy.
– Zastanów się nad charakterem pomysłu. Czy jest to pomysł lokalny i odpowiada na potrzeby mieszkańców tylko konkretnego obszaru? Czy może jest to pomysł ogólnodzielnicowy, z którego korzystać będą wszyscy mieszkańcy dzielnicy.
– Określ jego lokalizację. Pamiętaj, że pomysły powinny być zgłaszane na terenach należących do m.st. Warszawy. Niektóre dzielnice dopuszczają możliwość realizacji projektów na innych terenach. W takim wypadku do formularza zgłoszeniowego musisz dołączyć zgodę właściciela terenu. Mapę z informacjami, do kogo należy dany teren, znajdziesz na stronie mapa.um.warszawa.pl w zakładce Własność.
– Zaznacz kategorie i grupy osób, do których kierujesz swój pomysł. Dzięki temu łatwiej będzie przeglądać i wyszukiwać pomysły na stronie internetowej.
– Opisz zasady ogólnodostępności, na jakich mieszkańcy będą korzystali z efektów realizacji pomysłu. Czy będzie np. dostępny dla wszystkich przez cały czas, czy tylko w określonych godzinach? Szczegółowe kryteria znajdziesz na stronie oraz na stronach dzielnicy.
– Opisz szczegółowo, na czym polega Twój pomysł i z jakich działań będzie się składał. Jeżeli dokładnie przedstawisz swój pomysł, urzędnicy będą mogli zrozumieć jego cele oraz planowany sposób realizacji.
– Uzasadnij potrzebę realizacji właśnie tego pomysłu. Napisz, dlaczego warto go zrealizować i jakie ma on znaczenie dla dzielnicy lub lokalnej społeczności.
–
Oszacuj koszt realizacji pomysłu. Możesz skorzystać z przykładowego cennika na stronie
www.twojbudzet.um.warszawa.pl/ile_kosztuje_miasto. Jeżeli nie potrafisz dokładnie oszacować, ile kosztują dane działania, nie przejmuj się. Chodzi o to, aby wykazać szacunkowe kwoty.
– Sprawdź kwotę na realizację pomysłów w wybranej dzielnicy lub obszarze. Oszacowany koszt realizacji projektu nie może przekraczać tej kwoty. Sprawdź również czy w danej dzielnicy nie ma ustalonego maksymalnego limitu wartości jednego pomysłu.
– Oszacuj koszt utrzymania pomysłu w kolejnym roku. Zastanów się, czy zaproponowane przez Ciebie działania będą wymagały utrzymania, sprzątania, konserwacji w następnym roku.
– Dołącz listę poparcia. O swoim pomyśle porozmawiaj z rodziną, sąsiadami, znajomymi i innymi mieszkańcami. Zbierz 30 podpisów od osób, które popierają realizację Twojego pomysłu. Podpisy zbierz na specjalnym formularzu poparcia, a następnie dołącz go do zgłaszanego pomysłu. Formularz możesz pobrać ze strony lub otrzymać wydrukowany w urzędzie dzielnicy.
– Dołącz dodatkowe załączniki. Możesz załączyć zdjęcia, mapki, rysunki lub inne informacje, które pomogą ciekawie zaprezentować Twój pomysł.
– Zgłoś pomysł! Możesz zgłosić dowolną ich liczbę i dla dowolnej dzielnicy; niekoniecznie musisz w niej mieszkać.
Ważne informacje dotyczące wypełniania formularza
– Wpisz swoje dane kontaktowe. Koniecznie podaj swój adres e-mail lub numer telefonu. Dzięki temu pracownicy urzędu będą mogli się z Tobą szybko skontaktować.
– Możesz modyfikować zgłoszony pomysł. Po zgłoszeniu pomysłu wciąż możesz wprowadzać poprawki. Pomysł zgłoszony przez Internet możesz w określonym czasie modyfikować samodzielnie – nie musisz informować o tym pracowników urzędu. Jeżeli pomysł został zgłoszony w formie papierowej, należy dostarczyć pracownikom urzędu informacje o zakresie zmian.
– Zmiany możesz wprowadzać przez cały okres zgłaszania pomysłów do 23 stycznia 2017 r. Kolejne zmiany będziesz mógł wprowadzić w trakcie dyskusji o pomysłach (od 1 do 23 marca 2017 r.). To czas na wprowadzanie uwag i sugestii zgłoszonych przez mieszkańców i urzędników.
– Pomysł możesz zgłosić samodzielnie lub w kilka osób. Projekt możesz zgłosić z maksymalnie dwiema osobami. Jednak musicie wyznaczyć spośród siebie jedną osobę, która będzie kontaktowała się z pracownikami urzędu w sprawie danego pomysłu.
– Nie wskazuj wykonawcy zadania. Współdecydujemy o tym, co ma zostać zrealizowane, a nie kto ma to wykonać. Zadania będą realizowane przez Urząd Miasta, a wykonawcy będą wyłaniani zgodnie z obowiązującymi procedurami np. w drodze przetargu czy konkursu.
– Możesz zgłosić pomysł, nawet jeśli nie skończyłaś(-eś) jeszcze 18 lat. Wystarczy, aby Twój rodzic lub opiekun wyraził na to zgodę, podpisując specjalny formularz. Zgoda opiekuna prawnego na zgłoszenie przez osobę małoletnią projektu do budżetu partycypacyjnego – do pobrania ze strony twojbudzet.um.warszawa.pl lub w urzędzie dzielnicy).
– Możesz zgłosić pomysł, nawet jeśli nie posiadasz polskiego obywatelstwa. Jeżeli pochodzisz z innego kraju, nie posiadasz polskiego obywatelstwa i numeru PESEL, ale mieszkasz w Warszawie, również możesz zgłosić pomysł. Wystarczy, że przyjdziesz wcześniej do Wydziału Obsługi Mieszkańców dowolnego urzędu dzielnicy. Tam zostaniesz wpisany na listę osób składających projekty i głosujących. Zabierz ze sobą ważny dokument podróży wydany przez państwo, którego jesteś obywatelem (dowód osobisty lub paszport).
Dodatkowe informacje i wsparcie
Zgłoszenie pomysłu nie jest trudne. Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy w wypełnieniu formularza oraz w kwestiach merytorycznych dotyczących m.in. rozwiązań technicznych oraz oszacowania kosztów realizacji, możesz skontaktować się z
koordynatorami ds. budżetu partycypacyjnego.