Organizacje warszawskie – rzecznicy całego sektora?
Warszawskie organizacje, z racji lokalizacji, mają bliżej do urzędów centralnych, ośrodków władzy, ambasad oraz przedstawicielstw innych krajów, a także mediów ogólnopolskich. Wykorzystują więc tę bliskość, częściej podejmując działania rzecznicze.
Zestawienie organizacji z Warszawy z tymi z całego kraju potwierdza, że stołeczne stowarzyszenia i fundacje są dużo bardziej aktywne w zakresie reprezentowania i rzecznictwa interesów swoich członków lub podopiecznych (Warszawa – 35%, Polska – 26%), mobilizowania i edukowania opinii publicznej na rzecz poparcia działań organizacji (Warszawa – 34%, Polska – 29%), uczestnictwa w debatach z administracją publiczną i samorządem, na przykład w konsultacjach społecznych, kampaniach, protestach (Warszawa – 29%, Polska – 24%) oraz w zakresie rzecznictwa i działań lobbingowych (Warszawa – 20%, Polska – 11%). Przynajmniej jedno z wymienionych wyżej działań w ciągu dwóch lat przed badaniem podjęło 60% warszawskich organizacji i 48% stowarzyszeń i fundacji w całej Polsce.
Jak na zaangażowanie w działania rzecznicze wpływa charakter działań organizacji? Warto odwołać się do podziału na organizacje działające na rzecz Warszawy i te tylko w Warszawie zlokalizowane, których działalność ma jednak charakter regionalny, ogólnokrajowy lub międzynarodowy. Okazuje się, że nie tylko warszawskie organizacje o charakterze ponadlokalnym podejmują działania rzecznicze częściej niż organizacje w innych miejscach w Polsce, ale także te działające na rzecz Warszawy.
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Działania rzecznicze w ciągu dwóch lat przed badaniem podjęło 60% warszawskich organizacji i 48% stowarzyszeń i fundacji w całej Polsce.
Źródło: inf.własna (fakty.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23