Organizacje społeczne zaniepokojone zapowiedziami w sprawie strategii migracyjnej
Uszczelnienie granicy, zawieszenie prawa do azylu, powrót Polonii do kraju – to kilka z założeń strategii migracyjnej zaprezentowanych przez Donalda Tuska. We wtorek strategią ma się zająć Rada Ministrów, a potem ruszą konsultacje społeczne. Organizacje pozarządowe bardzo liczą, że ich głos zostanie poważnie wzięty pod uwagę.
W sobotę, 12 października 2024 r., podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej premier Donald Tusk przedstawił założenia strategii migracyjnej. Dokument zatytułowany „Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo”zawiera wiele zapisów, które wywołują kontrowersje wśród organizacji społecznych – tych zajmujących się kryzysami uchodźczymi, jak i prawami człowieka.
Najwięcej niepokoju budzą zapowiedzi „czasowego, terytorialnego zawieszenie prawa do azylu”, czyli procedury, w ramach której migranci mogą się chronić przed ekstradycją do innego państwa, w którym ich prawa będą łamane.
(…) Prawa podstawowe, czyli prawa i wolności przysługujące każdemu człowiekowi nie podlegają dyskusji i politycznym targom czy ofertom, one po prostu są i muszą być respektowane, bo tak skonstruowaliśmy nowoczesne europejskie zasady demokracji. To dzięki nim tysiące Polek i Polaków znajdowało schronienie zagranicą w ciężkich czasach komunistycznego totalitaryzmu i staliśmy się jednym z największych beneficjentów tych praw" – piszą do premiera Tuska organizacje pozarządowe, apelując o "rozważne decyzje i słowa".
Czekamy na faktyczne konsultacje
Organizacje pozarządowe nie były bezpośrednio zaangażowane w tworzenie strategii, ale brały udział w badaniach koordynowanych przez Komitet Badań nad Migracjami PAN, na zaproszenie MSWiA (badania są ujęte w harmonogramie prac nad strategią). Nad przeprowadzeniem badania (jakościowego i ilościowego) pracowało liczne grono polskich badaczy migracji, z różnych dyscyplin naukowych i ośrodków akademickich w całej Polsce. Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych zostali zaproszeni do wywiadów grupowych oraz wypełnienia otwarta ankiety dla NGO. Wyniki badania miały być ważnych elementem tworzenia nowej strategii migracyjnej Polski.
– Polityka miała być ogłoszona jeszcze we wrześniu, więc czekaliśmy na sam dokument, a także na faktycznie partycypacyjne konsultacje ze stroną społeczną. Mamy nadzieję na spokojną, merytoryczną dyskusję na temat tego strategicznego dla Polski dokumentu, by wspierał on spójność społeczną i respektowanie praw osób migranckich – powiedziała nam Joanna "Aśka" Warchał-Beneschi, koordynatorka NGO Forum Razem, porozumienia skupiającego organizacje pozarządowe i inicjatywy oddolne działające na rzecz uchodźców i uchodźczyń. Dodała jednak, że pomysłów prezentowanych przez premiera nikt z organizacjami pozarządowymi nie konsultował i budzą one ich jednoznaczny sprzeciw.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.