Organizacja procesu reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
W Tychach i Jaworznie odbyły się spotkania podsumowujące udział pracowników instytucji integracji społecznej i pomocy społecznej w projekcie „Organizacja procesu reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – wymiana doświadczeń kadry edukacyjnej”. Projekt był realizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska, prowadzącą Centrum Integracji Społecznej w Tychach.
Partnerami w Polsce byli:
- Stowarzyszenie REDA prowadzące - Centrum Integracji Społecznej w Jaworznie
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej prowadzące Centrum Integracji Społecznej w Strzelcach Opolskich.
Partnerem w Niemczech było:
- Internationaler Bund w Brandenburgii.
Projekt wynikał z potrzeby podnoszenia kwalifikacji pracowników zaangażowanych w integrację zawodową i społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W pierwszej kolejności program adresowany był do pracowników Centrów Integracji Społecznej, realizujących indywidualne programy reintegracji społecznej i zawodowej (psychologowie, pracownicy socjalni, instruktorzy zawodu, doradcy zawodowi). Dodatkowo uczestnikami projektu będą pracownicy socjalni, doradcy zawodowi i specjaliści ds. ekonomii społecznej z innych instytucji i organizacji, jak np. Ośrodki Pomocy Społecznej i Powiatowe Urzędy Pracy.
Wymiana doświadczeń dotyczyła metod i form aktywizacji zawodowej oraz działań wspomagających, jak psychoterapie, ćwiczenie umiejętności kluczowych, grupy wsparcia, nauki aktywnego poszukiwania pracy etc. Ponadto uczestnicy poznawali niemieckie przykłady tworzenia subsydiowanych miejsc pracy („praca zamiast zasiłku”) i porównywali to z polskimi programami.
W ramach dwóch wizyt studyjnych u partnera niemieckiego w lutym i maju 2011r. osoby zaangażowane w szeroko pojętą pracę socjalną miały możliwość podwyższenia swojej wiedzy, kompetencji i umiejętności w udzielaniu wsparcia klientom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej najczęściej długotrwałym bezrobociem i niepełnosprawnością.
W ramach programu wizyt studyjnych uczestnicy poznali niemieckiego systemu edukacji, szczególnie edukacji zawodowej i późniejszych konsekwencji rezygnacji lub braku dostępu do tego systemu. Kolejnym obszarem jaki poznawali uczestnicy projektu „Organizacja procesu reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – wymiana doświadczeń kadry edukacyjnej” był niemiecki system rynku pracy oraz wsparcia dla osób pozostającym poza nim i będących odbiorcami pomocy społecznej (systemu świadczeń społecznych i zasiłków dla bezrobotnych – Harz IV). W części praktycznej przedstawione zostały projekty (w większości realizowane przez organizacje pozarządowe), które realizują reintegrację zawodową i społeczną dla osób długotrwale bezrobotnych, bezdomnych, odbiorców pomocy socjalnej, osób niepełnosprawnych i emigrantów we współpracy lub na zlecenie Agencji ds. Zatrudnienia, Job-Centers itp.
Tak kompleksowy projekt skierowany do specjalistów reintegracji społecznej i zawodowej był możliwy dzięki finansowaniu Programu „Leonardo da Vinci”
Źródło: Centrum Integracji Społecznej w Tychach