Stopa bezrobocia gminy Przemyśl oraz jej okolic przewyższa średnią województwa podkarpackiego, podobnie jak i pozostałych regionów Polski. W związku z zauważalnym brakiem pracy podjęto działania, które mają na celu wsparcie regionu, dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii.
Przemyśl jest gminą typowo rolniczą z rozdrobnionymi gospodarstwami i niską produkcyjnością. Szanse mieszkańców na zatrudnienie poza rolnictwem są niewielkie. Dlatego tak ważnym okazało się zawarcie partnerstwa, które od początku zakładało pomoc podmiotom działającym w branży odnawialnych źródeł energii (OZE).
W gminie nie ma rozwiniętego przemysłu, dlatego podejmowana działalność nie mogła zbyt drastycznie ingerować w środowisko naturalne. Planowana budowa urządzeń pozyskiwania OZE (wiatraki, kolektory i pompy ciepła) oraz ich instalacja idealnie odpowiadała na to zapotrzebowanie.
– Pomysł narodził się w Kuńkowcach. Mieszka tutaj kilka osób zainteresowanych tematem OZE. Samo partnerstwo z jednej strony wspiera przedsiębiorczość i aktywność osób dotkniętych problemem wykluczenia społecznego, a z drugiej promuje nowoczesne kierunki rozwoju społecznego i gospodarczego – tłumaczy Arkadiusz Wiśniowski, lider partnerstwa.
Raczkująca społeczność
Okazuje się jednak, że w całym województwie podkarpackim ekonomia społeczna jest praktycznie nieobecna. Zgodnie z danymi bazy podmiotów ekonomii społecznej, w regionie działa 25 organizacji tego typu, z czego tylko jedna w powiecie przemyskim. W całym województwie podkarpackim funkcjonują 34 spółdzielnie socjalne. Dla porównania, w woj. mazowieckim zarejestrowanych jest 61 spółdzielni socjalnych, a w woj. dolnośląskim aż 137. Już same liczby potwierdzają to, ile pracy należy włożyć w rozwój ekonomii społecznej w Polsce południowo-wschodniej.
– Cały czas czekamy na ustawę o odnawialnych źródłach energii. Jej brak hamuje zatrudnienie w całym kraju. Szacuje się, że po jej wprowadzeniu minimum 40 tys. osób dostałoby pracę – mówi Arkadiusz Wiśniowski. Organizacje tworzące partnerstwo dobrze zdają sobie sprawę z powyższych problemów. Stowarzyszenie „Inicjatywy Podkarpacia” zostało założone przez specjalistów Zarządzania Funduszami Unii Europejskiej. Obecnie zrzesza ekspertów m.in. z prawa, ekonomii, finansów publicznych. Jako jedni z pierwszych na Podkarpaciu podjęli się prowadzenia niepublicznej placówki oświatowej oraz przedszkola. Stowarzyszenie Klub Sportowy Kuńkowce jest natomiast zaangażowane w propagowanie sportu, zdrowego stylu życia, postaw proekologicznych i organizację czasu wolnego blisko natury. Poza tym stowarzyszenie wniosło do partnerstwa wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii i budowy urządzeń OZE. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej reprezentuje w partnerstwie samorząd gminy i zapewnia, że podejmowane działania będą spójne z realizowaną polityką społeczną samorządu.
„Do it yourself”
Pomysł, aby partnerstwo zbadało możliwości rozwoju ekonomii społecznej w branży OZE był związany z coraz bardziej popularną na świecie ideą „Do it yourself” (zrób to sam). Produkcja urządzeń możliwa jest w przydomowym warsztacie, wykorzystując przy tym sprzęt i materiały powszechnie dostępne. Podmioty, które przeszły roczne szkolenia zgodnie z założeniami partnerstwa są w stanie rozpocząć działalność na własną rękę i utworzyć własne warsztaty. W razie potrzeby będą mogły korzystać z bardziej kosztownych narzędzi w laboratorium OZE tworzonym przy organizacjach partnerskich.
Możliwości rozwoju gminy Przemyśl
W efekcie współpracy z polskim biurem projektowym UNDP okazało się, że główną potrzebą było stworzenie koncepcji połączenia wszystkich działań i ukierunkowanie ich na realizację celów społecznych.
Równie interesującą inicjatywą, która jest pośrednim efektem działań partnerstwa w ramach Projektu ZSWES, jest tworzone Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii w Kuńkowcach.
– Zgodnie z zamysłem twórców, laboratorium będzie wyposażone w materiały, narzędzia i specjalistyczną aparaturę dostępną dla zainteresowanych osób, w tym także podmiotów ekonomii społecznej – dodaje Agnieszka Orzechowska. Ponadto będzie to także centrum edukacyjne i badawcze, w którym powstawać będą nowe modele urządzeń pozyskiwania OZE. W laboratorium i centrum znajdą się również stanowiska do badań, modele laboratoryjne, plansze i banery ze schematami instalacji, modele dydaktyczne oraz stanowiska komputerowe.
Wdrożenie działań partnerskich skutecznie przyczynia się do rozwiązywania problemów gminy. Poza tym, po zakończonym etapie wsparcia w ramach projektu ZSWES, partnerstwo podjęło samodzielne działanie, korzystając z zebranych wcześniej już doświadczeń. W efekcie powstały już 3 spółdzielnie a jedna z nich prowadzi działalność z zakresu OZE.
Źródło: exacto.pl