W dniach 10–11 września 2009 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się międzynarodowa konferencja popularnonaukowa dotyczącą komparatystyki ludobójstw. Towarzyszyć jej będą pokazy filmów oraz akcja plenerowa.
Celem konferencji jest propagowanie porównawczego podejścia do badań nad ludobójstwami. Wyodrębniając i analizując stadia konfliktu, da się określić symptomy alarmujące, że może dojść do masowego mordu.
Głównym gościem konferencji będzie ruandyjska badaczka zajmująca się wdrażaniem projektu dotyczącego pamięci o ludobójstwie w Ruandzie, Assumpta Mugiraneza. Po-nadto w konferencji wezmą udział wybitni polscy naukowcy, dziennikarze oraz pracowni-cy polskich organizacji zajmujących się pomocą humanitarną oraz obroną praw człowieka. Wśród zaproszonych gości obecni będą między innymi prof. Roman Wieruszewski,
dr Agnieszka Bieńczyk-Missala, prof. Andrzej Żbikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, Konstanty Gebert, Piotr Sasin, Jan Piekło, Halina Bortnowska.
Program konferencji:
10 września 2009
10:00–12.30 Otwarcie konferencji
12:30–14:00 Przerwa obiadowa
14:00–17:30 Panel dyskusyjny "Prekursorzy i zwiastuny – rola państwa, edukacji, mediów i ideologii w planowaniu ludobójstw"
11 września 2009
10:00–12.30 Panel dyskusyjny Uczestnicy, sprawcy, ofiary i obserwatorzy
12:30–14:00 Przerwa obiadowa
14:00–17:30 Panel dyskusyjny "Reakcje świata na zagładę Żydów, Ormian, Ruandę, Darfur, ludobójstwa na Bałkanach"
Wydarzenia towarzyszące:
4, 8, 9 września • piątek, wtorek, środa • godz. 18.00
Przegląd filmów dokumentalnych i fabularnych poświęconych tematyce ludobójstwa.
Po pokazach filmowych zapraszamy do dyskusji z gośćmi specjalnymi.
4 września • piątek • godz. 18.00
"Ararat" (2002, 126 min), reż. Atom Egoyan
Ararat opowiada o ekipie filmowej, realizującej film historyczny na temat wojny Armenii z Turcją. Historia młodego Ormianina, kierowcy zatrudnionego przy produkcji filmu, jest pretekstem do przedstawienia dramatycznego obrazu ludobójstwa, którego dopuściły się tureckie wojska na mieszkańcach armeńskiego miasta Van w 1915 roku.
8 września • wtorek • godz. 18.00
"Darfur now" (2007, 99 min) , reż. Ted Braun
Dokument o Darfurze – zachodniej prowincji Sudanu, w której od lat trwa wojna domo-wa. Film składa się z sześciu odrębnych historii, opowiadających o ludziach, którzy zdecydowali się zbuntować przeciwko przelewowi krwi. Wśród nich pojawia się między inny-mi dwóch znanych amerykańskich aktorów, którzy wykorzystują swoje nazwiska, by zwrócić uwagę Zachodu na darfurską tragedię. Gościem specjalnym pokazu będzie Mag-dalena Nagórska, wiceprezes Fundacji Demokracja i Rozwój, koordynatorka akcji „Polska dla Darfuru”.
9 września • środa • godz. 18.00
"Strzelając do psów" (2005, 115 min), reż. Michael Caton-Jones
Film fabularny o katolickim księdzu i młodym nauczycielu języka angielskiego, którzy poznają się w 1994 r. w Rwandzie. Wspólnie prowadzą szkołę w stolicy Rwandy – Kigali i są świadkami rzezi osób pochodzenia Tutsi, jakiej dopuścili się ekstremiści Hutu. Bohaterowie zostają postawieni przed dylematem – czy zostać z tysiącami Tutsi i pomagać im podczas oblężenia, czy też ratować własne życie, decydując się na ucieczkę... Gośćmi będą Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze oraz pallotyni, pracujący w Ruandzie.
6 września • niedziela • godz. 12.00
Plenerowa akcja społeczna
Miejsce: Dom Spotkań z Historią, skwer przy ulicy Karowej
Plenerowa akcja edukacyjna, w której wezmą udział organizacje humanitarne takie jak Polska Akcja Humanitarna, Amnesty International, Polska dla Darfuru czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ramach tego wydarzenia grupa dzieci pomaluje namiot dla uchodźców. Ponadto imprezie towarzyszyć będą koncerty i warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące m.in praw człowieka, ale także problemów społecznych i gospodar-czych związanych z codziennym życiem w rejonach objętych konfliktami zbrojny-mi. Planujemy także organizować spotkania ze znanymi osobami zaangażowanymi w pomoc dla Afryki, znanymi działaczami społecznymi zaangażowanymi w pomoc humanitarną. Do akcji przyłączyła się Cisowianka, która dochód ze sprzedaży małych butelek wody (o.33 l.) przeznacza na budowę studni w Sudanie.
Źródło: Facebook