– Istotę życia społecznego można metaforycznie przedstawić jako taniec. Nasz program jest właśnie po to, by nauczać tancerzy nowych kroków – mówiła prof. Anna Giza-Poleszczuk, podczas gali z okazji 10-lecia programu „Równać Szanse”. Były nagrody, wyróżnienia, podziękowania i owacje na stojąco. Koordynatorzy projektów z całej Polski spotkali się na dwudniowej uroczystości w Pałacu w Łochowie.
– Istotę życia społecznego można metaforycznie przedstawić jako taniec, w którym wiele osób w sposób skoordynowany porusza się w takt muzyki - mówiła podczas uroczystej gali prof. Anna Giza-Poleszczuk. – W tym sensie zmianę społeczną można wyobrazić sobie jako przejście do innego tańca: od kadryla do polki albo od polki do walca angielskiego. Zmiana tańca nie polega jednak wyłącznie na tym, że orkiestra zaczyna grać inną melodię. Potrzebne są także umiejętności tancerzy. Jeśli nie będą potrafili tańczyć nowego tańca, zmiana się nie uda, a część osób zejdzie z parkietu. Nasz program jest właśnie po to, by nauczać tancerzy nowych kroków.
Potrafią się pokazać
Podczas uroczystości organizatorzy wręczyli nagrody i wyróżnienia zasłużonym koordynatorom.
Jeden z konkursów ogłoszonych przez program „Równać Szanse” (Z każdej strony o projekcie - pokażcie co robicie!) polegał na zaprezentowaniu działań projektu w formie wizualnej. Wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach. Nagrodę za najlepszą prezentację multimedialną otrzymała Elżbieta Gajda ze Stowarzyszenia Miłośników Krzyżowic. Za najlepszą stronę internetową nagrodzono z kolei Zbigniewa Gotfryda z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozowej.
– Strona internetowa od początku do końca została przygotowana przez naszą młodzież – opowiada Zbigniew Gotfryd. – Pracuje nad nią cały sztab ludzi, musi być bowiem interesująca i prowadzona na bieżąco. Wśród nich są dziennikarze, którzy przeprowadzają wywiady oraz relacjonują ciekawe wydarzenia, fotografowie, którzy wzbogacają stronę o zdjęcia oraz graficy, którzy dbają o jej ogólny wygląd.
Wyróżnienia w konkursie „Z każdej strony o projekcie – pokażcie co robicie!” otrzymali: Jolanta Flakowska z Korfantowskiego Towarzystwa Oświatowego EKWANS, Anna Orlikowska z Miejskiej Biblioteki w Brusach oraz Paweł Pawłowski ze Stowarzyszenia Chociszewo – Wspólna Przyszłość.
Potrafią o sobie mówić
Kolejny konkurs (Przed projektem, po projekcie – czy coś się zmieniło w Waszych środowiskach?) polegał na przygotowaniu eseju lub reportażu, który opisywałby zmiany, jakie zaszły w środowisku lokalnym w czasie realizacji projektu. W konkursie przyznano dwa pierwsze miejsca ex equo dla Ewy Jurkiewicz ze Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny oraz Zbigniewa Zająca ze Stowarzyszenia Młodzi Aktywni z Bierunia.
– Projekt, który opisaliśmy, był takim szkolnym klubem filmowców. Młodzież z liceum w Bieruniu realizowała telewizyjne materiały reporterskie. Były krótkie, zwięzłe i treściwe, na wzór Teleexpressu – opowiada Zbigniew Zając. – Do współpracy zaprosiliśmy fachowców z katowickiej telewizji. Uczyli młodzież, jak obsługiwać kamerę, jak ustawiać dźwięk, jak oświetlać, w jaki sposób montować obraz oraz jak pisać scenariusze programów telewizyjnych.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Józef Nowakowski z Gminnego Ośrodka Kultury w Bądkowie oraz Izabela Kotlarz ze Stowarzyszenia „Uwolnić Wiedzę” z Wicka.
Tematem kolejnego konkursu (Jak wyrównywałem szanse?) było opisanie nie projektu, ale doświadczeń, wspomnień i refleksji samych koordynatorów. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Agata Borek ze Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży Gminy Kozłów „Wszyscy Razem”. Wyróżnienie otrzymała natomiast Agnieszka Chomiuk z Fundacji Humanitarnej „Nadzieja” im. S. Zaorskiej z Nowego Stawu.
Nagrody Honorowe
Podczas gali przyznano także Nagrody Honorowe X-lecia Programu „Równać Szanse”. Jedna z nich powędrowała do Mieczysława Michniewicza ze Stowarzyszenia Wspólnota Wiejska w Kijewie, który z programem współpracuje od 2001 roku.
– Moja organizacja działa w Kijewie. To niewielka wieś w województwie warmińsko-mazurskim, która liczy około 200 mieszkańców – opowiada Mieczysław Michniewicz. – Pierwsze programy, które realizowaliśmy miały charakter edukacyjny. Później, kiedy wyniki egzaminów zewnętrznych pokazały, że poziom wiedzy uczniów z wsi takich jak nasza nie odstaje od poziomu wiedzy ich kolegów z dużych ośrodków miejskich, projekty nastawione były na doskonalenie tzw. kompetencji społecznych. Chodziło o to, aby młodzież uwierzyła w siebie i swoje możliwości, aby poznała swoje mocne strony i nauczyła się je wykorzystywać. Nasza młodzież naprawdę się zmienia, a zmiany te widać gołym okiem.
Nagrodę Honorową, za modelową współpracę samorządu z organizacjami pozarządowymi, otrzymał także Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego.
– To prawda, że współpraca samorządu z trzecim sektorem w naszym mieście przebiega wzorowo, ale moja zasługa to tylko niewielki ułamek – mówi Waldemar Stupałkowski. – Mam o tyle komfortową sytuację, że mamy wspaniałych ludzi, którzy zajmują się działalnością w organizacjach pozarządowych. W naszej okolicy jest kilkadziesiąt aktywnie działających stowarzyszeń. Kilka lat temu wypracowaliśmy model, zgodnie z którym zadania publiczne, które gdzie indziej realizuje samorząd, u nas realizują stowarzyszenia. Organizacje pozarządowe robią to szybciej, efektywniej i oszczędniej, a ja jestem przekonany, że to właściwy kierunek.
Nagrody Honorowe otrzymali także: Sylwia Maksim-Wójcicka, ekspertka programu „Równać Szanse”, Marzena Łotys, koordynatorka zespołu trenerów, Stowarzyszenie „Dorośli Dzieciom” z Sępólna Krajeńskiego, Regionalne Centrum Wolontariatu w Słupsku, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie, Stowarzyszenie „Tratwa” z Olsztyna, Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe.
„Równać Szanse” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która w całości finansuje przedsięwzięcie. Od samego początku jego realizatorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. W ramach programu organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, a także grupy nieformalne ze wsi i małych miejscowości otrzymują dofinansowanie na realizację autorskich projektów, których celem jest wyrównywanie szans na start w dorosłe życie.
Pobierz
-
201109201753120247
683391_201109201753120247 ・38.72 kB
-
201109261729410759
684864_201109261729410759 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna