Od 1 maja w Wielkiej Brytanii łatwiej o świadczenia socjalne dla imigrantów
Do 1 maja brytyjskie świadczenia socjalne (w tym zasiłek dla bezrobotnych) i zapomogi mogły być przyznawane jedynie pod warunkiem przepracowania 12 miesięcy oraz płacenia przez ten czas podatków i składek. Za chwilę wygasa to ograniczenie, czym zaniepokojone są media na Wyspie, wieszcząc „bonanzę świadczeniowo-zapomogową” i spekulując, że w związku ze zmianami liczba imigrantów powiększy się o kolejne 100 tys. osób. Tematy porusza „Dziennik Gazeta Prawna”.
Londyn obawia się Polaków, którzy przyjadą tylko po zasiłki i Brytyjskie tabloidy straszą inwazją „zasiłkowiczów” z Polski – tak „Dziennik Gazeta Prawna” odwołuje się do obaw brytyjskich mediów, podsycających strach przed drenażem funduszy socjalnych przez imigrantów. Obawy dotyczą także oczekiwanego po 1 maja napływu licznej grupy Polaków, zachęconych łatwym „zarobkiem”. Od wtedy bowiem imigranci w Wielkiej Brytanii nie będą mieli ograniczeń w prawach do zasiłku dla bezrobotnych, korzystania z ulg w podatkach lokalnych i ułatwień w zdobywaniu mieszkania.
Zniesienie ograniczeń wynika z zasad, które Unia Europejska ustanowiła przyjmując w 2004 roku nowych członków – kończy się okres ograniczeń prawnych i administracyjnych dla obywateli Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii, Estonii, Łotwy i Litwy przebywających bądź chcących podjąć pracę w państwach „starej” Unii.
Autorzy artykułów przytaczają kilka argumentów przeczących obawom Brytyjczyków, począwszy od tego, że tempo napływu Polaków na Wyspy jest obecnie nawet czterokrotnie mniejsze od szczytu mającego miejsce około roku 2006, przez to, że jak do tej pory przychody ze składek polskich imigrantów zarobkowych przewyższały znacznie świadczeń socjalnych przez nich pobieranych. Pomijając częsty brak świadomości imigrantów co do procedur załatwiania sobie „socjala” trzeba także wziąć pod uwagę, że Polacy wyjeżdżają by poprawić swoją sytuację majątkową, a nie po to, by po odliczeniu wysokich kosztów życia egzystować na granicy minimum socjalnego. „Dziennik” przytacza dane polskiego Ministerstwa Pracy, według których w 2009 roku tylko 56,5 tys. na blisko 2 mln. Polaków pracujących w całej Unii otrzymywało dodatki na dzieci.
Londyn obawia się Polaków, którzy przyjadą tylko po zasiłki z 27 kwietnia 2011 r.
Brytyjskie tabloidy straszą inwazją „zasiłkowiczów” z Polski z 25 kwietnia 2011 r. oraz
Polacy na Wyspach od maja mogą korzystać z pełni brytyjskich świadczeń socjalnych z 3 marca 2011 r.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”