Gdy ruszaliśmy z konkursem grantowym „Mazowiecka Aktywacja” wiedzieliśmy, że decyzje o przyznawaniu dofinansowań powinny być w rękach samych wnioskodawców – mówią pomysłodawczynie oceny partycypacyjnej. Do 20 czerwca trwa nabór projektów w drugiej edycji konkursu grantowego dla lokalnie działających z województwa mazowieckiego.
Konkurs grantowy Mazowiecka Aktywacja
Do 20 czerwca mieszkańcy Mazowsza mogą zgłaszać pomysły na inicjatywy integrujące i aktywizujące lokalne społeczności. Mogą otrzymać do 5000 PLN. W 2021 roku dzięki takim grantom udało się m.in. przygotować dwa spektakle teatralne, podczas warsztatów stolarskich zbudować altanki w Chorzelach i Kolonii Lesiów, zorganizować kilkadziesiąt różnorodnych tematycznie warsztatów dla wiekowych grup wiekowych, seniorzy z Garwolina i Żyrardowa pojechali na wycieczki do Płocka i Radomia.
Swoje inicjatywy mogą zgłaszać nieformalne grupy mieszkańców (minimum 3 osoby), grupy samopomocowe, ale też organizacje pozarządowe (czyli m.in. stowarzyszenia, fundacje, OSP, KGW). Ważne, by działały na terenie województwa mazowieckiego. Wnioski można składać za pomocą internetowego generatora dostępnego na stronie www.mazowieckaaktywacja.org.pl. Tam też zamieszczony jest regulamin konkursu.
Pierwszy na taką skalę eksperyment
To co wyróżnia Mazowiecką Aktywację spośród wielu innych konkursów grantowych, to fakt, że o ostatecznej liście rankingowej decydują sami wnioskodawcy. Etap oceny składa się z oceny eksperckiej i oceny partycypacyjnej. Tę pierwszą przeprowadzają doświadczeni działacze pracujący w mazowieckich organizacjach parasolowych, tę drugą – osoby wskazane przez wnioskodawców. Mazowiecka Aktywacja to pierwszy na Mazowszu realizowany na taką skalę proces dzielenia odpowiedzialności za ocenę wniosków grantowych.
Eksperyment z oceną partycypacyjną twórcy Mazowieckiej Aktywacji zrobili już w 2021 roku. Wtedy 52 działaczy i działaczek z Mazowsza wyłoniło 32 lokalne projekty. „Sam pomysł jest bardzo ciekawy. Zapewne trochę to opóźnia proces przekazywania środków, ale w zamian za to daje możliwość zapoznania się ze sposobem myślenia innych organizacji, ich pomysłów, barier, kierunków działania” – mówiła jedna z uczestniczek konkursu. Inna podsumowywała: „To bardzo ciekawa forma. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć jak inni piszą wnioski i je ocenić”.
Jak wygląda ocena partycypacyjna? Każda grupa czy organizacja składająca wniosek musi wskazać osobę, która otrzyma od nas od 5 do 10 wniosków do samodzielnej oceny. To warunek konieczny udziału w Mazowieckiej Aktywacji. Oczywiście planujemy webinarium wyjaśniające, na czym ma polegać ta ocena, bo dla zdecydowanej większości osób to pierwsza w życiu taka sytuacja – wyjaśnia Grażyna Nartowska-Kijok, dyrektorka Federacji Mazowia. W tym roku do tego etapu zostanie skierowanych od 50 do 70 wniosków, a spośród nich lokalni działacze i działaczki wybiorą minimum 34 inicjatywy lokalne.
"Ocena partycypacyjna ma wiele zalet" - mówi .Grażyna Nartowska-Kijok. "To dzielenie się odpowiedzialnością za proces wyłaniania najlepszych projektów. Już nie tylko eksperci, ale sami zainteresowani mogą współdecydować o dofinansowaniach. Tym bardziej, że ich wkład stanowi znaczną liczbę punktów i naprawdę ma wpływ na listę rankingową. Po drugie to zwiększanie transparentności. Wnioskodawcy mają wgląd w inne wnioski. Po trzecie to także element edukacyjny. Można zobaczyć, jak inni piszą wnioski i co nam, jako osobom oceniającym, w ich sposobie przygotowania projektu odpowiada. Skonfrontowanie tego z własnym sposobem pracy pozwala w przyszłości lepiej przygotowywać swoje aplikacje" - wyjaśnia.
Przydatne linki
Jeśli chcesz być jednym z wybierających lokalne projekty, zgłoś swoją inicjatywę.
Szczegóły dotyczące konkursu: www.mazowieckaaktywacja.org.pl
Webinaria informacyjne dostępne na: https://www.facebook.com/mazowieckaaktywacja
Grupa na facebooku: https://www.facebook.com/groups/1924645407713716
email:kontakt@mazowieckaaktywacja.org.pl
Telefon: 512 022 105 od poniedziałku do piątku, w godzinach: 12-14
„Mazowiecka Aktywacja 2022” jest realizowana przez partnerstwo organizacji: Federacji Mazowia, Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego, Fundacji Rozwój Aktywność Społeczność oraz Żyrardowskiej Federacji Organizacji Społecznych „DZIAŁAJ.MY”. Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny objęło RDC.
Źródło: Mazowiecka Aktywacja