W kwietniu 2016 roku rozpoczęła się realizacja partnerskiego projektu Olsztyńskiej Fundacji Inicjatyw Prospołecznych oraz Gminy Łukta pt. „Kurs na partycypację obywatelską”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Inicjatywa jest ukierunkowana na aktywne włączanie mieszkańców w planowanie lokalnej polityki społecznej.
Idea projektu narodziła się w czasie rozmów członków zarządu Fundacji, prezesa i wiceprezes zajmujących się tematyką partycypacji publicznej, z Kierowniczką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łukcie. Punktem wyjścia dla wspólnych działań stała się potrzeba opracowania i przyjęcia przez gminę nowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, ponieważ obowiązujący dokument został uchwalony prawie dziesięć lat temu i nie odpowiada aktualnym wyzwaniom oraz trendom w zakresie rozwoju lokalnego.
Stwierdziliśmy, że zaistniała sytuacja jest dobrą okazją do wdrożenia mechanizmów partycypacji w sferze planowania strategicznego w gminie. Obszar ten z pozoru wydaje się specjalistyczny, wymagający wiedzy fachowej, w istocie jednak dotyczy wszystkich - bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, status materialny czy miejsce zamieszkania. A ponieważ każdy mieszkaniec gminy jest „ekspertem” w dziedzinie oceny lokalnych warunków i jakości życia, jednym z podstawowych założeń projektu stało się dążenie do objęcia jak największej liczby osób działaniami projektu, a także włączenie mieszkańców w prace nad strategią rozwiązywania problemów społecznych od samego początku.
Partycypacja obywatelska w gminie Łukta przyjmie różne formy. Projekt zapoczątkowaliśmy w dniu 29 kwietnia 2016 r. wystąpieniem podczas sesji rady gminy, w której uczestniczyli m.in. wójt, radni i sołtysi. W dalszej kolejności planujemy:
- przeprowadzenie diagnozy sytuacji społecznej gminy z zaangażowaniem mieszkańców poprzez badania ankietowe na próbie minimum 230 osób;
- organizację dla lokalnych liderów szkolenia oraz wizyty studyjnej do innej gminy, podczas których omówimy tematykę dobrej administracji w kontekście partycypacji obywatelskiej od strony teoretycznej i praktycznej;
- realizację ośmiu otwartych warsztatów edukacyjnych, w tym minimum pięciu spotkań w różnych sołectwach, aby zachęcać mieszkańców do zaangażowania w sprawy lokalne;
- organizację warsztatów planowania strategicznego, podczas których będziemy formułować w wieloletniej perspektywie priorytety oraz kierunki działań służących integracji, wyrównywaniu szans edukacyjnych i zawodowych, a także rozwiązywaniu występujących w gminie problemów społecznych.
Przedsięwzięcie zakończymy jesienią 2016 r. Podczas spotkania podsumowującego zostaną zaprezentowane efekty podjętych działań, przede wszystkim wypracowane wnioski i rekomendacje oraz korzyści z partycypacji obywatelskiej. Zakładamy bowiem, że projekt przyczyni się do wzrostu świadomości i aktywności obywatelskiej, lepszego poznania problemów i niezaspokojonych potrzeb w gminie, a także do zmniejszenia barier utrudniających udział mieszkańców w kreowaniu gminnej polityki społecznej.
Zachęcamy do bezpośredniego udziału oraz do śledzenia informacji o projekcie na naszej stronie internetowej: http://www.fundacjaofip.pl/kurs-na-partycypację-obywatelską.html
Źródło: Olsztyńska Fundacja Inicjatyw Prospołecznych