O polityce UE wobec Romów z okazji Międzynarodowego Dnia Romów
Komisja Europejska opublikowała oświadczenie pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa oraz komisarzy: Marianne Thyssen, Vĕry Jourovej i Coriny Crețu z okazji Międzynarodowego Dnia Romów – 8 kwietnia 2017 r. Równe traktowanie i prawa podstawowe stanowią filary Unii Europejskiej. Romowie już od bardzo dawna doświadczają wykluczenia społecznego i uprzedzeń.
6 mln Romów mieszkających w UE stanowi największą europejską mniejszość etniczną, która nadal jest obiektem dyskryminacji i marginalizacji. Nie zamierzamy ustawać w wysiłkach, jeśli chodzi o zwalczanie antycygańskości i dążenie do pełnej integracji Romów we wszystkich społeczeństwach i krajach Unii.
Od 2011 r. Komisja Europejska blisko współpracuje z państwami członkowskimi, walcząc z dyskryminacją i działając na rzecz włączenia społecznego i gospodarczego Romów, zwłaszcza przez inwestycje w ramach polityki spójności w projekty dotyczące integracji społecznej, kapitału ludzkiego i rewitalizacji obszarów miejskich. Poczyniliśmy już pewne postępy, ale trzeba zrobić znacznie więcej, aby poprawić jakość życia Romów i zbudować społeczeństwo integracyjne.
Wzywamy państwa członkowskie do aktywniejszego wspierania Romów: każde państwo UE powinno przestrzegać przepisów antydyskryminacyjnych i je egzekwować; wszystkie dzieci romskie powinny mieć dostęp do edukacji bez segregacji; organy krajowe powinny przeciwdziałać przymusowym eksmisjom i wspierać dostęp do mieszkań. Ogólnie rzecz biorąc, apelujemy do państw członkowskich, aby okazały zaangażowanie polityczne i nakreśliły długofalową wizję walki z dyskryminacją i antycygańskością.
Zgodnie z decyzją ministrów ds. społecznych z grudnia 2016 r. Komisja rozpocznie ocenę unijnych ram dotyczących krajowych strategii integracji Romów. Ocena ta pokaże skutki wdrożonych dotychczas instrumentów europejskich i krajowych, a także dostarczy pomysłów na to, jak poprawić strategię i zwiększyć jej skuteczność, jeśli chodzi o wspieranie integracji Romów.
Integracja i akceptacja zaczyna się na poziomie jednostki, dlatego wzywamy wszystkich obywateli UE do zaakceptowania równości Romów oraz do uznania wyjątkowej roli, jaką odgrywa historia i kultura romska.
Więcej informacji:
- Oświadczenie
- Włączenie społeczne
- Włączenie społeczne i polityka regionalna wobec Romów
- Polityka dotycząca Romów
- Konkluzje Rady z 2016 r. w sprawie integracji Romów
- Komunikat prasowy: Roczne sprawozdanie na temat integracji Romów (czerwiec 2016 r.)
- Zestawienie informacji: Postępy poczynione przez państwa członkowskie w zakresie integracji Romów