Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności wydawca "Forum. O bezdomności bez lęku" zaprasza autorów do przysyłania materiałów do kolejnego numeru Forum. Nowy numer poświęcony będzie zagadnieniu mieszkalnictwa. Prace można nadsyłać do 15 grudnia 2011 r.
Nowy numer poświęcony będzie zagadnieniu mieszkalnictwa. Nie ulega wątpliwości, że problemy mieszkaniowe i związane z nimi zjawisko wykluczenia mieszkaniowego to najważniejsze czynniki, z jednej strony prowadzące do bezdomności, z drugiej kluczowe dla procesu wychodzenia z bezdomności. Wydaje się, że mieszkalnictwo w literaturze i dyskursie o bezdomności pojawia się stosunkowo rzadko.
Rozpatrując problem wychodzenia z bezdomności wskazać należy, iż proces integracji ze społeczeństwem wymaga nie tylko przejścia terapii, nabycia odpowiednich umiejętności czy aktywności na rynku pracy, ale przede wszystkim realnej perspektywy na własne mieszkanie. Mówią o tym same osoby bezdomne wskazując, że posiadanie własnego mieszkania bądź pomoc w jego uzyskaniu to najważniejsze potrzeby osób bezdomnych w procesie reintegracji zawodowej i społecznej. Rzeczywistość pokazuje jednak, że mieszkalnictwo stanowi największy problem. W Polsce brakuje mieszkań, w których ludzie bezdomni rokujący na powrót do społeczeństwa mogliby funkcjonować i z powodzeniem wyjść z zaklętego kręgu bezdomności. Doświadczenie realizacji wielu projektów aktywizacyjnych z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego (IW EQUAL, PO KL) ukazują, że w przypadku ludzi bezdomnych nie wystarczy wesprzeć proces edukacji i zatrudnienia, ale aby odzyskać samodzielność życiową konieczne jest włączenie komponentu mieszkaniowego. Posiadanie własnej przestrzeni, mieszkania gwarantującego prywatność i umożliwiającego nawiązywanie właściwych relacji społecznych jest jedną z elementarnych potrzeb związanych z poczuciem bezpieczeństwa. Bez zaspokojenia niniejszej potrzeby, niekiedy trudno jest oczekiwać od ludzi pozbawionych domu rozwoju potrzeb związanych z edukacją i pracą czy rozwoju perspektywicznego myślenia. Wiele z dotychczas realizowanych projektów właśnie z tego powodu okazywało się nieudana. Znaczna część osób bezdomnych, podejmujących pracę, uczących się i podnoszących swoje kwalifikacje, wychodzących z uzależnienia, ze względu na brak opcji mieszkaniowych pozostaje w placówkach. Ludzie bezdomni bardzo rzadko podejmują zatrudnienie, które umożliwia pozyskanie i utrzymanie własnego mieszkania. Sytuacja ta powoduje poczucie beznadziejności, zmniejsza wiarę także w to, że warto się starać i funkcjonować samodzielnie. Co więcej, sytuacja ta jest niedopuszczalna ze względów ekonomicznych. Pozostawanie w placówkach ludzi bezdomnych zdolnych do samodzielnej lub delikatnie wspieranego funkcjonowania w środowisku, generuje wielkie koszty ekonomiczne. Przykładowo na Pomorzu zaledwie około 5% osób bezdomnych zamieszkuje mieszkania wspierane, dla przykładu w Danii czy Finlandii około 60% populacji osób bezdomnych korzysta z różnych form mieszkalnictwa wspieranego.
W Polsce potrzebujemy pilnych inwestycji nie w nowe, strzeżone, chronione i grodzone osiedla mieszkaniowe, ale w mieszkalnictwo społeczne. Tymczasem w Polsce nieuporządkowana pozostaje kwestia polityki mieszkaniowej. Optymistycznie zakładając około 13% wszystkich mieszkań stanowią mieszkania społeczne, liczba ta zmniejsza się z roku na rok, a ich stan pozostawia wiele do życzenia. W obliczu braku perspektywicznej strategii rozwoju mieszkalnictwa społecznego, problemu prywatyzacji mieszkań publicznych oraz nierealizowaniu przez organy administracji publicznej zadań związanych z mieszkalnictwem, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań ukierunkowanych na poprawę niniejszej sytuacji. 6,5 mln osób mieszka w substandardowych warunkach (bez kanalizacji, wodociągów, w starych budynkach o złym stanie technicznym, zbyt małym metrażu na osobę). W warunkach przeludnienia (według standardów europejskich – więcej niż 2 osoby na pokój) mieszka 11,9 mln Polaków. Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności rozpoczyna zbiórkę materiałów na temat kwestii mieszkaniowych i ich związku z problematyką bezdomności.
Oczekujemy tekstów teoretycznych, empirycznych, refleksji praktyków, z niemniejszym zainteresowaniem przyjmiemy prace literackie: fragmenty prozy, refleksje, poezję, grafiki itp. korespondujące z problematyką numeru. Termin nadsyłania prac - do 15 grudnia 2011 r.
Artykuły, fragmenty prozy – maksymalnie 20 stron znormalizowanego tekstu (Times New Roman, 12 p., interlinia 1,5 – 1 800 znaków na stronę).
Teksty opatrujemy przypisami dolnymi wykonywanymi według wzoru (jednocześnie pragniemy zauważyć, że w przypadku dosłownego cytowania tekstu, przytaczania danych liczbowych niezbędne jest podanie nie tylko opisu bibliograficznego źródła, ale także numeru strony, z której tekst/ dane pochodzą):
A. Kowalski, Tytuł, Warszawa 2009, s. 10.
A. Paczkowski, Tytuł [w:] Tytuł, red. B. Malinowski, Warszawa 2009, s. 12.
A. Zamoyski, Tytuł, "Polityka Społeczna" 2008, nr 1 (406), s. 25.
W bibliografii należy zachować następujący układ:
Kowalski A., Tytuł, Warszawa 2009.
Paczkowski A., Tytuł [w:] Tytuł, red. B. Malinowski, Warszawa 2009.
Zamoyski A., Tytuł, "Polityka Społeczna" 2008, nr 1 (406).
Do tekstów należy dołączyć fotografię autora (w rozdzielczości 300 dpi) oraz notkę (3-4 zdania).
Łukasz Browarczyk
Maciej Dębski
tel. 58 341 17 20
e-mail: lukasz.browarczyk@pfwb.org.pl
e-mail: m.debski@pfwb.org.pl
www.pfwb.org.pl
Pobierz
-
Zaproszenie dla autorów/rek
pdf ・291.51 kB