Koordynacja działań na rzecz cudzoziemców, utworzenie Warszawskiego Centrum Wielokulturowego oraz umiejętne zarządzanie różnorodnością. W tym tygodniu o noworocznych wyzwaniach trzeciego sektora opowiada Karolina Malczyk-Rokicińska, Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. równego traktowania.
Zintegrowane działania na rzecz cudzoziemców
Warszawa to polskie centrum cudzoziemców. Blisko połowa obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski, na miejsce swojego pobytu wybrała właśnie stolicę. Powstał więc pomysł, aby wszystkie działania miasta skierowane do cudzoziemców i uchodźców były realizowane w sposób zintegrowany. W styczniu zostanie powołany miejski Zespół ds. koordynacji działań na rzecz cudzoziemców, mniejszości narodowych i etnicznych.
Jednym z zadań powołanego zespołu będzie utworzenie Warszawskiego Centrum Wielokulturowego. Zależy nam, aby już od samego początku realizować ten projekt we współpracy z organizacjami pozarządowymi, mieszkańcami, a także obcokrajowcami. Warszawskie Centrum Wielokulturowe będzie miejscem, w którym cudzoziemcy będą mogli dowiedzieć się, jaką ofertę ma dla nich miasto. Oprócz tego, będzie miejscem szkoleń i spotkań kulturalnych. Być może uda nam się uruchomić również klubokawiarnię i bibliotekę. To będzie punkt pierwszego kontaktu, ale również centrum społeczno-kulturalne. Stworzenie takiego miejsce jest naszym wspólnym wyzwaniem.
Rok 2013, przede wszystkim ze względu na trudną sytuacją finansową miasta, wymaga od urzędników oraz organizacji pozarządowych wyboru priorytetów, które chcemy realizować. W zeszłym roku miasto na działania na rzecz cudzoziemców, mniejszości etnicznych i narodowych wydało blisko 4 mln zł. W tym roku będzie podobnie. Cieszy mnie, że organizacje pozarządowe całkiem niedawno utworzyły Komisję Dialogu Społecznego ds. cudzoziemców. Będzie to dla mnie ciało opiniodawcze i doradcze do tego, żeby wspólnie decydować, jakie działania miasto powinno realizować, a z jakich może zrezygnować.
Różnorodność także w organizacji
Obecnie trwają ostatnie prace nad dokumentem „Różnorodna Warszawa”. Przy jego tworzeniu w dużej mierze uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych. Na różnych etapach i w różnym zakresie w prace nad dokumentem zaangażowało się około 150 osób. W najbliższym czasie – będzie to pierwszy kwartał – rozpoczniemy konsultacje programu, a następie przedstawimy go Radzie Miasta do przyjęcia.
Jednym z zadań programu jest promocja równego traktowania w instytucjach. W ubiegłym roku prowadziliśmy już działania na rzecz równego dostępu do dóbr i usług. Przeszkoliliśmy ponad 150 pracowników w klubach, hotelach, klubokawiarniach, barach i restauracjach – było to łącznie 60 różnych miejsc. W tym roku będziemy organizowali podobne szkolenia. Ogłosimy konkurs na ich realizację. Wcześniej adresatami tych działań byli głównie przedsiębiorcy z branży gastronomiczno-hotelarsko-rozrywkowej. Teraz chciałabym, aby także organizacje pozarządowe, które przecież też są pracodawcami, nauczyły się umiejętnie zarządzać różnorodnością. Będę namawiać je do zapoznania się Europejską Kartą Różnorodności oraz do jej podpisania.
Źródło: in. własna (ngo.pl)