Mniejsze wymagania wobec komisji dialogu społecznego, uprawnienia do rozwiązania komisji dla burmistrzów lub dyrektorów biur oraz nowe cele szczegółowe – to zmiany, które są przewidziane w projekcie Programu współpracy m.st. Warszawy w 2020 r. z organizacjami pozarządowymi. Ruszyły konsultacje tego dokumentu. Uwagi można zgłaszać do 24 czerwca 2019 r.
Program współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest najważniejszym rocznym dokumentem regulującym współpracę stołecznego samorządu z podmiotami trzeciego sektora.
Ustawa o działalności pożytku publicznego (art.5a ust. 1) nakłada na samorządy obowiązek uchwalenia takiego programu, po wcześniejszym przeprowadzeniu konsultacji z organizacjami pozarządowymi.
W Warszawie tryb prowadzenia tych konsultacji opisany jest w uchwale nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
WIĘCEJ O PROGRAMIE WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI CZYTAJ W PORADINKU WARSZAWSKIM
Roczny program współpracy jest programem operacyjnym dla Programu rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020 (PRW). Opiera się na założeniu, że organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie są ważnym i niezbędnym partnerem dla samorządu m.in. w zakresie realizowania zadań publicznych, czy współtworzenia polityk publicznych, także poprzez monitoring działań władz samorządowych.
WIĘCEJ O PROGRAMIE ROZWOJU WSPÓŁPRACY W WARSZAWIE CZYTAJ W PORADNIKU WARSZAWSKIM
Zmiany w programie współpracy na 2020 r.
W projekcie programu na 2020 rok proponuje się zmiany dotyczące m.in. organizacji pracy komisji dialogu społecznego. Do tej pory komisje były zobowiązane do zamieszczania na stronach miejskich notatek z przebiegu swoich posiedzeń. Brak tych informacji mógł być podstawą do rozwiązania komisji. W projekcie nowego programu nie ma już tego wymogu – komisje byłyby zobowiązane jedynie do informowania o terminie i programie kolejnych posiedzeń oraz do przesyła do Centrum Komunikacji Społecznej rocznego sprawozdania z działalności.
Następna nowość to zmiana osoby uprawnionej do rozwiązania komisji dialogu społecznego. Proponuje się, aby decyzje w tej sprawie podejmował dyrektor biura lub burmistrz danej dzielnicy. Pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych, który do tej pory miał taką kompetencję, byłby instancją odwoławczą.
Nowe cele szczegółowe
W projekcie programu współpracy na 2020 rok przewidziano także nowe cele szczegółowe. Są one określane na podstawie celów wskazanych w Programie Rozwoju Współpracy do 2020 r. (jako cele strategiczne w rozwoju długoletniej współpracy z organizacjami pozarządowymi). Proponuje się, aby w 2020 roku były to:
- Upowszechnianie wiedzy na temat organizacji pozarządowych w ramach edukacji szkolnej, także poprzez bezpośredni udział organizacji pozarządowych w zajęciach lekcyjnych lub „Wprowadzenie wiedzy na temat organizacji pozarządowych do edukacji szkolnej, także poprzez bezpośredni udział organizacji pozarządowych w zajęciach lekcyjnych” – kontynuacja;
- Wspieranie komunikacji i współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a organizacjami pozarządowymi;
- Upowszechnienie praktyki polegającej na możliwości zwolnienia organizacji z czynszu, w przypadku poniesionych kosztów prac modernizacyjnych
i remontowych, do wysokości faktycznie poniesionych kosztów.
Uwagi do 24 czerwca
Treść projektu uchwały, formularz do zgłaszania uwag oraz Program rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020 znajdują się na stronie internetowej konsultacje.um.warszawa.pl oraz ngo.um.warszawa.pl i są dostępne bezpośrednio w siedzibie Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy przy ul. Senatorskiej 27 pok. 133.
Wypełniony formularz należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 24 czerwca 2019 r. na: adres poczty elektronicznej: eturczanska@um.warszawa.pl; jholanowski@um.warszawa.pl lub adres Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy ul. Senatorska 27, 00-099 Warszawa, lub faks 22 443 34 02.
Spotkanie 3 czerwca
3 czerwca 2019 roku o godz. 18.00 w sali nr 15 przy ul. Niecałej 2 na parterze odbędzie się spotkanie konsultacyjne programu współpracy na 2020 rok.
Twoja organizacja działa w Warszawie? Masz pytanie na temat prowadzenia fundacji albo stowarzyszenia? Skorzystaj z bezpłatnych porad Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: warszawa.ngo.pl/scwo/indywidualne-konsultacje-i-porady-dla-ngo.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23