Nowość w PORADNIK.NGO.PL. Jak przekształcić stowarzyszenie zwykłe w rejestrowe
Chcesz przekształcić stowarzyszenie zwykłe w stowarzyszenie rejestrowane w KRS, a nie wiesz, jak to zrobić? Podpowiadamy w PORADNIK.NGO.PL!
Przekształcenie może być potrzebne lub oczekiwane – to rozwój organizacji, więcej działań i możliwości. Czy przekształcenie jest łatwe? W poradnik.ngo.pl staramy się oswoić procedurę przekształcania stowarzyszenia zwykłego w rejestrowane, opisując ją w ośmiu krokach.
nowość w PORADNIK.NGO.PL:
Przerejestrowanie stowarzyszenia zwykłego do KRS w 8 krokach
Możliwość przekształcenia stowarzyszenia zwykłego, która pojawia się 1 stycznia 2017 r. dotyczy tylko nowych stowarzyszeń zwykłych, to znaczy stowarzyszeń zwykłych w rozumieniu znowelizowanej ustawy. Warto przypomnieć, że stare stowarzyszenia zwykłe (takie, które powstawały przed 20 maja 2016 r.) musiały zgłosić się do nowej ewidencji. Miały na to dwa lata, o czym wielokrotnie przypominaliśmy.
Po co przekształcać stowarzyszenie zwykłe w rejestrowe
Od przeszło dwóch lat, po wejściu w życie nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach, stowarzyszenia zwykłe mają spore możliwości działania. We własnym imieniu mogą nabywać prawa i zaciągać zobowiązania (czyli np. zawierać umowy), mogą ubiegać się o dotacje, a nawet rejestrować status pożytku i zbierać 1%. Powołują zarządy i organy kontroli wewnętrznej – jeśli chcą. W wielu przypadkach będą działać niemal jak stowarzyszenia rejestrowe.
Korzystając z powyższych uprawnień, stowarzyszenia zwykłe krzepną i „dorabiają się”: gromadzą zespół, doświadczenie, zaufanie w lokalnym środowisku. Znacznej części może to wystarczyć. Ale niektórym przyjdzie do głowy dalszy rozwój. Przekształcenie w stowarzyszenie zarejestrowane w KRS to w takim przypadku proces naturalny – i właśnie dlatego ustawodawca stworzył tą możliwość.
Zanim jednak podejmiemy decyzję, żeby przekształcić nasze stowarzyszenie zwykłe w stowarzyszenie zarejestrowane w KRS, warto poznać różnice między tymi dwoma formami aktywności społecznej opisanymi w ustawie – Prawo o stowarzyszeniach.
Stosując procedurę, zachowasz ciągłość
Czy wcześniej możliwe było przejście od stowarzyszenia zwykłego do rejestrowego? Pewnie niektórzy próbowali, jednak bez zerwania (przynajmniej formalnego) ciągłości działań stowarzyszenia zwykłego było to bardzo trudne. Opisanie procesu przekształcania w ustawie dało możliwość zachowania ciągłości: dorobku, majątku, władz, członków.
Żeby możliwe było zachowanie ciągłości konieczne jest więc zastosowanie opisanej przez prawo procedury. Oczywiście na początku mamy zamiar przekształcenia. Jednak sam zamiar nie wystarczy. Potrzebna jest formalna decyzja. Ta zapada na zebraniu członków stowarzyszenia. Zebranie jest centralnym elementem – najważniejszym KROKIEM w procedurze przekształcania stowarzyszenia zwykłego w rejestrowe. Ale kroków tych jest więcej. Wszystkie porządkujemy i opisujemy w nowym materiale w PORADNIK.NGO.PL.
nowość w PORADNIK.NGO.PL:
Przerejestrowanie stowarzyszenia zwykłego do KRS w 8 krokach
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23