Trzy obszary: wykorzystanie 1 procenta, rozwój przedsiębiorczości społecznej ukierunkowanej na misję i społeczna odpowiedzialność biznesu. Na tym chciałby skupić się Marek Borowski, nowy członek Rady Działalności Pożytku Publicznego, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Rafał Kowalski: – Czym szczególnie chciałby się Pan zająć podczas prac w Radzie Działalności Pożytku Publicznego?
Chciałbym doprowadzić do dużego badania organizacji pożytku publicznego, aby mogły same się wypowiedzieć czy 1% jest dla nich wspierający, czy konkurencja i walka o 1%, walka z emocjami, jest walką równą, czy to powinno wyglądać inaczej. Oczywiście nie chcę z tej debaty wykluczyć osób, które potrzebują wsparcia, bo one oczywiście są. Chciałbym przy tym zwrócić uwagę na inne rozwiązanie, które funkcjonuje w prawie podatkowym. Chodzi o darowizny od osób indywidualnych – narzędzie, które nie jest używane i tak naprawdę zamarło wraz z wprowadzeniem 1%.
Poruszenie tego tematu wywoła sporo kontrowersji. Są duże różnice zdań między organizacjami, które realizują 1% w określony sposób. Ale musimy pamiętać, że jest też wiele zagrożeń związanych z wykorzystaniem tych środków. Chciałbym to organizacjom uświadomić – wzmocnić przekaz na ten temat.
Od wielu lat współpracuję z centrami integracji społecznej, tworzę przedsiębiorstwa społeczne. Tu system wsparcia powinien wyglądać trochę inaczej. Trudno jest np. przywrócić osobę na rynek pracy, która wcześniej nie pracowała cztery lata, dając tej osobie wsparcie tylko przez okres jednego roku.
Bardzo trudno jest mówić o rozwoju spółdzielni socjalnych zakładanych przez osoby indywidualne, jeżeli one wszystkie mają pochodzić z grupy osób wykluczonych. W tym względzie jest wiele rzeczy do dyskusji i do zmiany. Ale uważam, że tylko promowanie zaradności i przedsiębiorczości może zmienić sytuację osób, które sobie do tej pory nie radziły. To rozwiązanie powinniśmy jak najbardziej wspierać.
Myślę, że bardzo mocno musimy to połączyć z lokalnością działań, z bliskością przedsiębiorstwa społeczeństwu, z pokazaniem wiarygodności organizacji, jej rzetelności, pokazaniem wspólnego troszczenia się o rozwiązywanie konkretnych problemów społecznych. Bo dzięki rozwiązaniu tych problemów, przedsiębiorca będzie miał lepszych pracowników, będzie realizował swoją misję ekonomiczną w lepszym otoczeniu, w zdrowszych warunkach.
Bardzo jestem ciekaw programu gospodarczego pana ministra Morawieckiego, ponieważ on idealnie wpisuje się w ten obszar. Widzę tu ogromną rolę organizacji pozarządowych, które mogłyby realizować wiele zadań, wzmacniających zarówno społeczeństwo obywatelskie, jak i relacje pomiędzy przedsiębiorcami, samorządami, obywatelami.
Marek Borowski – nauczyciel matematyki; w szkole pracował 15 lat – najpierw jako nauczyciel, później jako dyrektor szkoły, angażując się w przedsięwzięcia związane z życiem społeczności lokalnej. Współzałożyciel wielu organizacji pozarządowych m.in.: Stowarzyszenia „Dzieciom Wiejskim”, Fundacji Ziemi Olsztyńskiej, Federacji Organizacji Socjalnych FOS-A Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W 2000 r. założył Bank Żywności w Olsztynie i od początku jego istnienia jest jego prezesem. Od 2002 r. jest prezesem Federacji Polskich Banków Żywności. Zaangażowany m.in.: w budowę sieci i standaryzacji działań Banków Żywności w Polsce, działa na rzecz realizacji i koordynacji programu FEAD w naszym kraju, jest członkiem zespołu doradczego tego programu, działającego przy MRPiPS. Angażował się w prace na rzecz zmiany przepisów dotyczących podatku VAT od darowizn żywności oraz PDOP. Jako ekspert został zaangażowany do pracy w zespole ds. usprawnienia programu dożywiania dzieci.
Był prezesem Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS). Jest również współprzewodniczącym Rady Pożytku Publicznego województwa Warmińsko-Mazurskiego.