– Swoją rolę w Radzie Działalności Pożytku Publicznego widziałabym jako działanie na rzecz organizacji, które mogą wesprzeć sprawy kształcenia, szkolenia, zdobywania nowych umiejętności – mówi Ewa Mańkiewicz-Cudny, jedna z nowych członkiń Rady Działalności Pożytku Publicznego, zgłoszona przez Naczelną Organizację Techniczną Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych (FSNT – NOT).
Magda Dobranowska-Wittels: – Czym szczególnie chciałaby się Pani zająć podczas prac w Radzie Działalności Pożytku Publicznego?
Chcielibyśmy na przykład, aby w Polsce znacznie bardziej „utechnicznić” młodzież, ale nie pozbawiając jej wcale wszystkich humanistycznych aspektów edukacji.
Chcielibyśmy także, żeby rola naszych organizacji została bardziej dostrzeżona. W tej chwili znacznie bardziej się widzi organizacje hobbystyczne czy charytatywne. A my uważamy, że oddziaływanie na jakość życia przez organizacje skupiające ludzi określonych profesji jest bardzo duże.
Chcielibyśmy doprowadzić do tego, aby tym organizacjom powierzać pewne zadania. Myślimy na przykład o kształceniu zawodowym, ale pozaszkolnym – to jest bardzo duża dziedzina, u nas właściwie zaniedbana. Wielu ludzi się przekwalifikowuje, a żeby otrzymać świadectwo, że zdobyli jakiś zawód, nie muszą koniecznie jeszcze raz kończyć kursów, czy studiów. Można zrobić im egzaminy, można ich sprawdzać w inny sposób, jak pokazują europejskie przykłady. My tego nie możemy robić, bo w Polsce nie dostrzega się potrzeby wspierania młodzieży zdolnej i chcącej zmienić zawód.
Swoją rolę w Radzie Działalności Pożytku Publicznego widziałabym więc jako działanie na rzecz organizacji, które mogą wesprzeć sprawy kształcenia, szkolenia, zdobywania nowych umiejętności.
Reprezentuje FSNT-NOT na Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (World Federation of Engineering Organizations –WFEO).
Od 2004 r. jest członkinią Akademii Inżynierskiej w Polsce. Od 1990 r. pełni funkcję redaktorki naczelnej czasopisma „Przegląd Techniczny”, najstarszego polskiego pisma społeczno-technicznego.
Autorka ponad 200 publikacji popularyzujących naukę i technikę, a także publicystycznych na tematy współczesnej nauki oraz przemysłu ze szczególnym uwzględnieniem roli inżyniera.
Z jej inicjatywy powstał niezwykle prestiżowy w środowisku technicznym plebiscyt o tytuł Złotego Inżyniera. Za zasługi w promowaniu twórców techniki i wynalazców została odznaczona wysokimi odznaczeniami państwowym oraz resortowymi.