Nowelizacja stowarzyszeń do drugiego czytania. Posłowie włączyli piąty bieg
Posłowie połączonych komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka wyjątkowo zgodnie głosowali nad przyjęciem sprawozdania Podkomisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach. II czytanie odbędzie się na przedostatnim posiedzeniu Sejmu VII kadencji, zaplanowanym na 23-25 września. Nieoczekiwanie prace nad przedłożeniem nabrały wyjątkowego tempa.
II czytanie pod koniec września
Uznanie dorobku podkomisji
Przewodniczący posiedzeniu Sławomir Piechota nie dopuścił do rozwinięcia dyskusji, która mogłaby się przerodzić w powtórkę tego wszystkiego, co działo się w Sejmie od początku lutego. Podczas 14 posiedzeń Podkomisji Nadzwyczajnej (portal ngo.pl relacjonował wszystkie posiedzenia) było wystarczająco dużo czasu, żeby prezentować ogólne opinie w sprawie kształtu projektu, jak również pochylić się nad szczegółowymi zapisami przedłożenia. Uznano, że pracujący w podkomisji posłowie, przedstawiciele wnioskodawcy, organizacji pozarządowych, przedstawiciele resortu sprawiedliwości oraz legislatorzy osiągnęli konsensus, przyjmując aktualną wersję projektu.
Przyspieszenie na posiedzeniu dzięki Piechocie
Po przedstawieniu sprawozdania przez przewodniczącego podkomisji Tadeusza Tomaszewskiego, zaproponowano głosowania nad kolejnymi zmianami zaproponowanymi w nowelizacji. Poseł Piechota dopuszczał do dyskusji tylko w sytuacji, kiedy prezentowano propozycje konkretnej korekty do punktów sprawozdania. Ze strony członków połączonych komisji nie padła propozycja żadnej takiej korekty. Posłowie jednogłośnie przyjęli sprawozdanie w wersji zaproponowanej przez podkomisję.
Ewa Kulik-Bielińska z Fundacji Batorego podziękowała w imieniu organizacji pozarządowych zaangażowanych w prace nad nowelizacją i wspierających projekt w Sejmie, posłowi Sławomirowi Piechocie, za bardzo sprawne i szybkie poprowadzenie spotkania. Takie tempo było konieczne, żeby możliwe było zamknięcie prac nad projektem w tej kadencji. Podziękowania trafiły również do Kancelarii Prezydenta i jej przedstawiciela ministra Wojciecha Kolarskiego. Gdyby Kancelaria nie zdecydowała się na przejęcie projektu, o sukcesie nowelizacji nie byłoby co marzyć. Szczególnie wyróżniony został również Tadeusz Tomaszewski, bez którego zaangażowania i doświadczenia trudno sobie wyobrazić pracę Podkomisji Nadzwyczajnej.
Kształt projektu
Projekt nowelizacji, który wyszedł z podkomisji, został przyjęty przez połączone komisje i niebawem trafi do drugiego czytania, podtrzymuje najważniejsze postulaty propozycji wypracowanej wspólnie przez organizacje pozarządowe i Kancelarię Prezydenta Komorowskiego. Stowarzyszenie będzie mogło założyć i zarejestrować 7 osób (a nie jak do tej pory 15), możliwe będzie wynagradzanie pracy członków zarządu, organ nadzoru (starosta) nie będzie miał udziału w procesie rejestracji stowarzyszeń (co rejestrację znacznie ułatwi i przyspieszy), stowarzyszenia zwykłe uzyskają ułomną osobowość prawną, możliwość korzystania z różnych źródeł finansowania (dziś są to tylko składki) oraz centralną ewidencję.
Dwie zmiany omawiane na posiedzeniu 10 września (jedna postulowana przez przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, a druga przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości) zostaną dopracowane i zgłoszone na etapie II czytania. Nie są to jednak propozycje, które wywracają projekt. Jeśli dalsza dyskusja ograniczy się tylko do nich, to dla zwolenników ustawy będzie to sytuacja komfortowa. Dzisiejsze posiedzenie daje tym organizacjom, które wspierają omawiane w Sejmie zmiany, duże nadzieje. Kolejna odsłona batalii o nowelizację stowarzyszeń nastąpi pod koniec września.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)