Nowe wytyczne UE: pomoc długotrwale bezrobotnym w powrocie do pracy
Komisja Europejska przedstawiła 17 września 2015 r. wytyczne skierowane do państw członkowskich mające na celu zapewnienie lepszej pomocy osobom długotrwale bezrobotnym w powrocie do pracy. Po odnowieniu Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych w maju jest to kolejna konkretna inicjatywa w ramach szerszej agendy gospodarczej i społecznej Komisji Europejskiej.
Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, powiedziała: „Bezrobocie długotrwałe, z którym boryka się ponad 12 milionów mieszkańców Europy, jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej palących problemów spowodowanych przez kryzys gospodarczy. Naraża ono coraz większą część naszego społeczeństwa na ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego. Musimy działać, aby przywrócić ich do pracy. Nie może nas zadowalać ożywienie gospodarcze, które pozostawia w tyle tak wielu Europejczyków. Wierzę, że przedstawiony wniosek przyczyni się do zmiany ich sytuacji przy pełnym wsparciu państw członkowskich, partnerów społecznych i pracodawców”.
Wniosek zawiera przegląd usług oferowanych osobom długotrwale bezrobotnym jako pomoc w powrocie na rynek pracy oraz propozycje konkretnych działań służących usprawnieniu tych usług. Przy jego opracowaniu posłużono się przykładami najlepszych praktyk z państw członkowskich.
Proponuje się trzy zasadnicze kroki:
- zachęcanie do rejestracji osób długotrwale bezrobotnych w służbach zatrudnienia;
- zapewnienie każdej zarejestrowanej osobie długotrwale bezrobotnej indywidualnej szczegółowej oceny wskazującej jej potrzeby i możliwości – najpóźniej do 18 miesiąca bezrobocia;
- zaproponowanie umowy o integracji zawodowej wszystkim zarejestrowanym długotrwale bezrobotnym osobom – najpóźniej do 18 miesiąca bezrobocia.
We wniosku wezwano również do aktywnego zaangażowania pracodawców za pośrednictwem partnerstw we współpracę z organami publicznymi oraz przewidziano zwiększenie zakresu usług oferowanych pracodawcom i udostępnienie im ukierunkowanych zachęt finansowych.
Wniosek Komisji zostanie przekazany Radzie w celu jego rozpatrzenia i przyjęcia. Wdrażanie środków przewidzianych w zaleceniu rozpocznie się, gdy tylko państwa członkowskie osiągną w tej sprawie porozumienie.
Kontekst
Długotrwale bezrobotni stanowią obecnie 5 proc. ludności aktywnej zawodowo. Odsetek osób długotrwale bezrobotnych w populacji aktywnej zawodowo jest bardzo różny w zależności od państwa członkowskiego i waha się od 1,5 proc. w Austrii do 19,5 proc. w Grecji.
Im dłużej takie osoby pozostają poza rynkiem pracy, tym trudniej jest im znowu znaleźć zatrudnienie. Spośród 12 mln osób długotrwale bezrobotnych w UE ponad 60 proc. pozostawało bez pracy przez okres dwóch kolejnych lat. Co roku jedna na pięć osób przestaje szukać pracy i staje się nieaktywna zawodowo. To pociąga za sobą duże ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego dla bezrobotnych i ich rodzin.
Mimo że osoby długotrwale bezrobotne stanowią połowę wszystkich bezrobotnych, przeznacza się dla nich tylko około 20 proc. istniejących programów rynku pracy, a w wielu państwach członkowskich takie osoby nie mają dostępu do usług spersonalizowanych. Programy oferowane osobom długotrwale bezrobotnym często nie angażują w wystarczającym stopniu pracodawców. Tylko w jednej trzeciej państw członkowskich koordynuje się działania służb zatrudnienia i opieki społecznej.
Na szczeblu UE stosuje się już szereg środków:
- w ramach europejskiego semestru, dorocznego działania na rzecz koordynacji polityki gospodarczej, wydaje się zalecenia dla poszczególnych państw;
- z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2014-2020 na wsparcie osób długotrwale bezrobotnych można wykorzystać do 10 proc. środków;
- europejska sieć publicznych służb zatrudnienia prowadzi współpracę na rzecz wymiany dobrych praktyk.
Zaprezentowane zalecenie będzie uzupełnieniem i wzmocnieniem dla tych działań.
Dodatkowe informacje
- Wniosek w sprawie zalecenia Rady dotyczącego integracji osób długotrwale bezrobotnych na rynku pracy
- Bezrobocie długoterminowe: Wniosek Komisji dotyczący zalecenia Rady – najczęściej zadawane pytania
- Państwa członkowskie – arkusze informacyjne: Długotrwałe bezrobocie w UE
- Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego: artykuł prasowy
- Wyjaśnienie, czym jest długotrwałe bezrobocie - wideo
- Marianne Thyssen i społeczny wymiar Europy na Twitterze
- Bezpłatny elektroniczny biuletyn informacyjny na temat zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego publikowany przez Komisję Europejską