Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
W związku z pracą Regionalnego Panelu Ekspertów województwa opolskiego w ramach projektu „Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski”, rozpoczynamy nowy cykl publikacji, który będzie nosił tytuł „Trzy pytania do…”. W ten sposób chcemy przybliżyć pracę Członków Panelu oraz ich działalność. Jesteśmy przekonani, że ten cykl przyniesie nam dużo świeżych wniosków i spostrzeżeń oraz zainspiruje do dalszych działań.
Zapraszamy do czytania!
Trzy pytania do …
Reklama
…Rafała Bartka - Dyrektora Generalnego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
PANEL – POCZĄTEK DZIAŁALNOŚCI
Rafał Bartek: – Ucieszyłem się, że jest ktoś kto poważnie zajmuje się problemami sektora. Jestem z NGO związany na różne sposoby od wielu lat i dlatego też interesuje mnie rozwój tego sektora w Polsce. Z tego też względu nie miałem wątpliwości co do zaangażowania się w panel.
PANEL – PRACA W PANELU
R.B.: – Niestety, ze względów czasowych, nie mogłem do tej pory uczestniczyć we wszystkich spotkaniach panelu. W sektorze ciągle można zaobserwować za mało nastawienia na współpracę i wspólne przedsięwzięcia i choćby z tego powodu spotkania panelu są niezwykle istotne, bo budują w pewnym sensie wspólnotę. To jednak proces trudny i słabo wspierany przez instrumenty państwa, które raczej na co dzień preferują swego rodzaju konkurencję. Potrzeba dyskusji jest, ale trzeba ją jeszcze bardziej koncentrować wokół bardzo konkretnych problemów.
PANEL i III SEKTOR – PRZYSZŁOŚĆ I REFLEKSJE
R.B.: – Wiele zależy od tego, jakie będą instrumenty wsparcia ze strony państwa, w tym szczególnie ze strony samorządów. Jeżeli pozostaniemy przy tradycyjnej formie konkursowej, to sektor będzie miał dalej problemy z profesjonalizacją i dalszym „ubranżowieniem”. Istnieje wtedy duże niebezpieczeństwo, że organizacje tak jak często to dzisiaj ma miejsce, zajmują się wszystkim po trochu i to tylko dlatego, żeby się jakoś finansować. Szansą dla sektora byłyby prostsze i bardziej bezpośrednie formy wsparcia ze strony administracji rządowej i samorządowej - coś na zasadzie: „pokazałeś, że się na tym znasz, to my ci teraz zlecimy jakieś zadanie w tym obszarze, bo pewnie zrobisz to lepiej i taniej od nas jako administracji”. W tym celu oprócz zmiany mentalności muszą się pojawić również wskazania prawne, wspierające tego rodzaju procesy. Od tego w dużym stopniu będzie zależało to jak sektor będzie wyglądał za pięć lat i czy będzie tylko w gonitwie za środkami, czy też raczej będzie się koncentrował na wspieraniu konkretnych obszarów społecznych.
RAFAŁ BARTEK ukończył pedagogikę oświatowo-artystyczną i studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą na Uniwersytecie Opolskim oraz studia podyplomowe na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Zarządzanie funduszami Unii Europejskiej. Posiada 15-letni staż pracy, m.in. w Starostwie Powiatowym Opolu i w Szkole Podstawowej w Dębskiej Kuźni. W latach 2003-2004 był stypendystą niemieckiej Fundacji Roberta Boscha dla młodych kadr kierowniczych z Europy Środkowej i Wschodniej. Od października 2004 roku do lipca 2008 roku pełnił funkcję kierownika Domu Europejskiego przy Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Opolu. Od 2005 roku jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, a od roku 2013 jest jej Współprzewodniczącym.
„Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski”, projekt realizowany przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (partner regionalny: Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych), w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.