Organizacje z Polski, Słowenii, Niemiec i Hiszpanii przez trzy lata opracują program szkoleń zawodowych dla osób chorych psychicznie. Polska organizacja pozarządowa - Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki podjęła się przygotowania treningu umiejętności społecznych poprzez wykorzystanie technik teatralnych i socjodramatycznych.
Przedstawieciele Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki wzieli udział w międzynarodowym spotkaniu w Valladolid, w Hiszpanii (27-28.10.2010), otwierającym prace nad innowacyjnym przedsięwzieciem zmiezającym do stworzenia nowych możliwości zawodowych dla osób cierpiących na chorobę psychiczną. Cztery organizacje z Polski, Słowenii, Niemiec i Hiszpanii złączyły siły, aby przez 3 lata opracować nowy program szkoleń umożliwijący osobom zagrożonym wykluczeniem zdobycie umiejętności potrzebnych do pracy w gastronomii. Polska organizacja pozarządowa - Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki podjęła się przygotowania programu szkoleń umiejętności społecznych poprzez wykorzystanie technik teatralnych i socjodramatycznych. Będzie on ściśle powiązany ze szkoleniami zawodowymi opracowywanymi przez niemiecką organizację CJD i pozwoli na rozwinięcie umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, radzenia sobie ze stresem, konfliktami i wzmocenie wiary w siebie. „Oprzemy się na 10-letnim doświadczeniu związanym z wykorzystaniem teatru do aktywizacji osób potrzebujących wsparcia” – mówi Agnieszka Ginko-Humphries, koordynator polskich działań.
Projekt SUVOT, jeden z zaledwie 47 europejskich projektów wybranych przez Komisję Europejską w 2010 roku, jest współfinansowany ze środków Programu Leonardo Da Vinci (Lifelong Learning Programme). W ciągu 3 lat realizacji projektu powstaną podręczniki dla trenerów i uczestników szkoleń, DVD, elektroniczne kwartalniki o chorobie psychicznej, a 30 osób przejdzie przez pilotażowy program szkoleń w trzech krajach.
Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki od roku 1999 prowadzi lokalne, regionalne i międzynarodowe programy artystyczne dla osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej obejmujące różne dziedziny sztuki - przede wszystkim teatr, a także między innymi: animację komputerową, fotografię, sztuki plastyczne. Zatrudnia 62 osoby niepełnosprawne w prowadzonych przez siebie dwóch Zakładach Aktywności Zawodowej: w Drukarni i Zakładzie Introligatorskim w Bielsku-Białej przy ul. Sempołowskiej 13 oraz w Lalikach w Ośrodku Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Beskidzie Żywieckim. Prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Sempołowskiej 13 Bielsku-Białej dla 30 osób niepełnosprawnych oraz realizuje szkolenia, wydaje instruktażowe publikacje i filmy.