20 maja 2017 roku, już po raz czternasty, odbędzie się Noc Muzeów, podczas której mieszkańcy Warszawy tradycyjnie będą mogli zwiedzić wiele instytucji całkowicie za darmo. Serwis warszawa.ngo.pl przygotował zapowiedź atrakcji, na które zapraszają organizacje pozarządowe.
Oto wydarzenia przygotowane przez warszawskie NGO:
ul. Vincenta van Gogha 1, 18:30 – 00:30
Fundacja AVE zaprasza na wystawę, podczas której uczestnicy dowiedzą się wielu informacji o historii białołęckich piwnic, ale też o niedawnych wydarzeniach: budowie potężnych tuneli oraz wagonikowej kolejki technicznej. Organizatorzy zachęcają również do wzięcia udziału w wycieczce zabytkowymi autobusami, połączonej z gawędą o Białołęce podziemnej.
Zbiórka przy bramie AWF im. Józefa Piłsudskiego, 14:00
Organizatorzy zapraszają na spacer po Starych Bielanach, który poprowadzi Anna Pawlak.
ul. Żurawia 24a, lok. 4, 20:00, 00:30
Stowarzyszenie po raz pierwszy udostępni przestrzeń, w której prowadzi swoją działalność, jak również zbiory archiwum i biblioteki. Zwiedzający poznają dokładną historię stowarzyszenia. W programie znalazły się: wernisaż prac Jana Reszki, krótka prezentacja na temat Stowarzyszenia Lambda, wystawa pierwszych pism LGBT+ w Polsce oraz pokaz filmu.
Krakowskie Przedmieście 87/89, 18:00 – do rana
Organizatorzy przygotowali dla gości wiele atrakcji, wśród których są m.in.: wystawy autografów pisarzy oraz grafik autorstwa pisarzy ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, monodram Andrzeja Ferenca, minikoncert poetki Gabrieli Kurylewicz oraz maraton czytania literatury w wykonaniu studentów i wykładowców Kursu Kreatywnego Pisania.
ul. Kanonia, 19:00 – 20:00
Paweł Łoś, autor książki „Przypadki sędziego Mauersberga”, poprowadzi spacer po uliczkach Starówki. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wygrania jednego egzemplarza książki.
ul. Naczelnikowska, 20:00 – 00:00
Stowarzyszenie Obrony Pozostałości Warszawy Kolejka Marecka przygotowało dla uczestników spacer po Targówku Fabrycznym, podczas którego opowiedzą nie tylko o tym, co dzieje się na terenach dziś, ale też o ich bogatej historii.
Uwagi: Trasa nie powinna sprawiać problemów osobom niepełnosprawnym, z wyjątkiem ostatniego fragmentu (około 200 m). Zalecamy zabranie latarek. Spotkanie na parkingu przed marketem przy ul. Birżańskiej 1.
ul. Dąbrowszczaków 8, 15:00 – 23:00
Organizatorzy zapraszają na animacje i zabawy dla całych rodzin, warsztaty rzeźbiarskie „Anioły są wśród nas” oraz koncert Marcina Stycznia.
ul. Foksal 11, 19:00 – 01:00
Fundacja Atelier przygotowała dla zwiedzających wystawy prac artystów związanych z organizacją oraz kilka atrakcji dla dzieci: pokaz filmów animowanych, warsztaty plastyczne.
ul. Andersa 13, 18:00 – 02:00
Goście będą mogli zapoznać się z wystawą prac obecnych studentów oraz wybranych absolwentów Pracowni 64 profesora Ryszarda Sekuły i doktora habilitowanego Łukasz Rudnickiego, pt. „Razem czy osobno”.
ul. Twarda 6, 19:00 – 23:00
Organizatorzy zapraszają na pokaz filmów dokumentalnych, wykład Magdaleny Sommer o języku hebrajskim, warsztaty z pisania po hebrajsku oraz podstaw tego języka.
ul. Krucza 6/14a, 19:00 – 00:00
Zgromadzeni będą mogli zapoznać się z różnymi aspektami wielu kultur dzięki atrakcjom takim, jak: warsztaty kulinarne kuchni gruzińskiej i włoskiej, teleturniej międzykulturowy, warsztaty z syryjskiej muzyki i tańca, degustacja kuchni czeczeńskiej.
Al. Jerozolimskie 51, 19:00 – 00:00
Fundacja Ormiari przygotowała wyjątkową wystawę z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Biegasa.
ul. Świerszcza 2/4, 18:00 – 21:00
Goście będą mieli okazję zwiedzić budynek, w którym mieściła się siedziba Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego, w której przetrzymywano i torturowano polskich patriotów, w tym żołnierzy Armii Krajowej.
Ostatnie wejście o godz. 20.00
14. Fundacja Ogród Ceramiki
ul. Krasińskiego 8 domofon 200, klatka VI, 20:30 – 23:30
Organizatorzy przygotowali warsztaty z ceramiki, w ramach których uczestnicy stworzą elementy do ceramicznej instalacji przedstawiającej latające motyle.
Ze względu na złożoność zadania na warsztaty zapraszamy uczestników od 6. roku życia. Górnego limitu wieku nie ma.
ul. Warecka 4/6 wejście od ul. Kubusia Puchatka, 19:00 – 23:00
Duży Pokój zaprasza na prezentacje wideo reportaży z gazety Duży Format oraz spotkanie z ich autorami i bohaterami.
Dodatkowo, w godz. 19.00 – 23.00, w galerii będzie można zjeść kolację (koszt 10 zł).
ul. Solec 8, 20:00 – 00:30
Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać trzech prelekcji: „Cabo Verde na żaglach”, „Offshore według RYA” oraz „Zjawą po Karaibach w ramach Odysei Włodka Wagnera.
ul. Grochowska 116, 19:00
Organizatorzy zapraszają na wernisaż instalacji Jacka Jędrzejczaka oraz Michała Silskiego, którzy zajmują się sztukami audiowizualnymi.
ul. Grochowska 272, 16:00 – 23:30
Na gości będzie czekać multum atrakcji: koncert kameralny Urszuli Kryger i Pawła Cłapińskiego, zajęcia dla dzieci i młodzieży z malowania zdjęć, wystawa portretów muzyków prezentacja projektu nowej siedziby Orkiestry Sinfonia Varsovia i koncert finałowy.
pl. Unii Lubelskiej 2 Rogatka Mokotowska, 19:00 – 01:00
Muzeum Sue Ryder zaprasza do obejrzenia ekspozycji stałej poświęconej brytyjskiej działaczce charytatywnej, mocno związanej z Polską oraz na specjalną wystawę na temat losu Polaków, którzy podczas II wojny światowej znaleźli się przymusowo na terenie Niemiec.
ul. Lubelska 30/32, 19:00 – 01:00
Pracownie artystów na Lubelskiej otwierają dla zwiedzających aż 13 pracowni, w których będzie można zapoznać się z licznymi wystawami: malarstwa, rysunku, rzeźb.
ul. Chmielna 9a, 21:00 – 0:00
Uczestnicy będą mieli możliwość wziąć udział w warsztatach przygotowujących do hawdali, ceremonii pożegnania Szabatu oraz warsztatach tańców izraelskich.
al. Wyzwolenia 3/5, 19:00
Organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Izy Chamczyk, pt. Grubo. Artystka zaprezentuje w jego trakcie performance.
ul. Mokotowska 14, 19:00 – 23:00
Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań PCK przygotowało lekcję historyczną, dzięki której będzie można poznać to, jak działa instytucja, obejrzeć zabytkowe dokumenty, między innymi oryginalne kartoteki więźniów obozów koncentracyjnych i więzień hitlerowskich oraz związane z Powstaniem Warszawskim. Dodatkowymi atrakcjami będą pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej i wystawa archiwalnych plakatów.
pl. Zamkowy 4 Arkady Kubickiego, 20:00 – 01:00
Goście będą mogli zapoznać się między innymi z wystawami fotograficznymi: Grupy Foto Jazz i Jazz na wesoło, wystawą malarstwa Wiesławy Czarneckiej-Koźlik, prezentacją książki Krzysztofa Karpińskiego Był jazz – krzyk jazzbandu w miedzywojennej Polsce oraz, oczywiście, posłuchać koncertów jazzowych.
ul. Jazdów 3/18, 19:00
Organizatorzy zapraszają do odkrycia Osiedla Jazdów jako urokliwego miejsca na mapie Warszawy, gdzie można odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Przygotowali też różne wydarzenia kulturalne.
ul. Andersa 13, 19:00 – 00:00
Stacja Muranów oferuje możliwość obejrzenia projektu fotograficznego Macieja Margasa, który postanowił zrobić Warszawie serię zdjęć z wysokości… ponad 3000 metrów nad ziemią.
ul. Smocza 3, 19:00 – 00:00
Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film dokumentalny „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej”, posłuchać wykładu „Najważniejsze skrawki papieru na świecie, czyli co Irena Sendler przechowywała w słoikach”, dowiedzieć się więcej o historii Muranowa i Woli, wziąć udział w konkursie wiedzy i Woli i Irenie Sendler oraz wziąć udział w warsztatach szablonowych symboli Woli i Muranowa.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23