NIK: Nieprawidłowości przy wyborze projektów do dofinansowania
W czterech województwach dochodziło do nieprawidłowości przy wyborze projektów do dofinansowania - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w wyniku kontroli realizacji zadań instytucji zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi.
Wykryte nieprawidłowości dotyczyły województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego i podkarpackiego. Zdaniem kontrolerów zarządy tych regionów zatwierdzały projekty do dofinansowania niezgodnie z obowiązującymi procedurami lub z zastosowaniem niejasnych kryteriów.
Zarząd woj. pomorskiego w jednym z konkursów zastosował tzw. kryterium wartościowe, co – w opinii NIK - było niezgodne z obowiązującymi procedurami, w których w ogóle nie określono takiego kryterium. W efekcie wybrano trzy spośród czterech projektów, które uzyskały jednakową liczbę punktów odrzucając projekt o najwyższej wartości.
Przemysław Dalecki, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji RPO w urzędzie marszałkowskim woj. pomorskiego odpiera te zarzuty. - Nie nam oceniać czy były to nieprawidłowości, ale chyba NIK całą sytuację zakwalifikował do takiej kategorii nazbyt gorliwie i szumnie – oświadcza dyrektor.
Jak tłumaczy, cała sytuacja polegała na rozdzieleniu kwoty nieco ponad 5,5 mln zł między cztery projekty, które w wyniku oceny merytorycznej otrzymały po 51 punktów. Wśród nich znalazły się trzy, które aplikowały o mniejsze kwoty – od 1,28 mln do 3 mln zł oraz jeden o wartości ponad 4 mln.
– Zarząd uznał, że najbardziej sprawiedliwe będzie przyznanie dofinansowania jak największej liczbie projektów, stąd odrzucono ten najdroższy. Gdybyśmy chcieli przyznać dotację czterem projektom musielibyśmy wszystkim mocno obciąć dofinansowanie. Mieliśmy jednak sygnały, że wnioskodawcy, wśród których były biedne gminy wiejskie, nie poradziliby sobie z realizacją inwestycji – wyjaśnia Dalecki.
Naruszenie procedur stwierdzono także w woj. warmińsko-mazurskim. W trzech analizowanych przez NIK konkursach zarząd województwa przesuwał na listach rankingowych projekty o niższej liczbie punktów na wyższe miejsca niż projekty, które uzyskały wyższą punktację. Rzecznik województwa zapewnił, że zarząd odniesie się do sprawy w poniedziałek.
Z kolei na Podkarpaciu NIK dopatrzył się stosowania zbyt ogólnych kryteriów oceny strategicznej, która mogła prowadzić do uznaniowego wyboru projektów do dofinansowania. Natomiast władze woj. śląskiego dokonały zmian na liście rankingowej w stosunku do dwóch projektów nie uzasadniając w uchwale swojej decyzji.
Kontrola NIK objęła okres od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. Przeprowadzono ją w 15 urzędach marszałkowskich wykonujących zadania Instytucji Zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi oraz w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, która pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej II stopnia w Mazowieckim Regionalnym Programie Operacyjnym.
Marcin Przybylski
Źródło: Serwis Samorządowy PAP