W poniedziałek, 9 listopada 2009 roku w centrum Warszawy, w dwudziestą rocznicę obalenia Muru Berlińskiego odbył się happening Nigdy więcej murów!
Niemcy, by zburzyć Mur Berliński potrzebowali 28 lat. My zrobiliśmy to w jeden dzień, zburzyliśmy jego replikę.
Ten oryginalny, berliński był zbudowany z 45 tysięcy elementów ze zbrojonego betonu, miał wysokość 3,6 metra, szerokość ‑ 1,5 metra. Nie na całym odcinku był prawdziwym murem - składał się z okopów i drutów kolczastych rozciągniętych w sumie na 155 metrach. Wzniesiony w sierpniu 1961 roku, oddzielał wschód od zachodu Berlina przez 28 lat, do 1989 roku. Mur, który dzisiaj został zburzony w Warszawie był mniejszy od oryginalnego – zaledwie 8-metrowy.
– Po raz pierwszy polska i niemiecka narracja jest wspólna – mówi szefowa Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Anna Radwan. – To chyba pierwsze w naszej historii zdarzenie o pozytywnym wydźwięku, nie obarczone okrucieństwem najeźdźcy i ofiarą poddanego. Mur berliński wpisał się już silnie w nasz kanon kulturowy, który integruje szczególnie Niemców i Polaków. Możliwość organizowania takiego happeningu daje poczucie więzi. Prezes Radwan dopisała także na replice Muru hasło Wolna Białoruś, przypominając, że ten kraj dalej jest cały czas za murem.
Bohaterami i twórcami happeningu byli przede wszystkim młodzi ludzie, którzy spotkali się podczas Międzynarodowego Zlotu Szkolnych Klubów Europejskich organizowanego przez Fundację Schumana i Komisję Europejską (program Europa dla Obywateli). Przyjechali do Warszawy z Portugalii, Włoch, Holandii, Niemiec, Łotwy, Bułgarii i Rumunii, by dzielić się swoimi doświadczeniami o rewolucji i rozumieniem wolności, przemianami symbolicznego ’89 roku. Młodzi Niemcy, pytani dlaczego wzięli udział w happeningu burzenia muru w Warszawie, bez chwili zastanowienia mówili: Dla pokoju.
Podczas happeningu odczytali manifest Nigdy więcej murów, w którym czytamy: Mamy wspólną tożsamość, nasza przeszłość oparta jest nie tylko na okrutnych wojnach, ale na wspólnym, pozytywnym dziedzictwie rewolucji 89 roku. Pamiętamy o przeszłości i cierpieniach ludzi w wyniku totalitaryzmów i terroru. Mamy świadomość mechanizmów i przyczyn dramatów w Europie. Uzbrojeni w te doświadczenia nie dopuścimy do ich powtórzenia. Apelujemy o respektowanie praw człowieka i realne działania naszych rządów w tej dziedzinie.
Happening Nigdy więcej murów został zorganizowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana i Ambasadę Niemiec.
Uczestnicy happeningu spotkali się w ramach programu Europa+/-20 zorganizowanym przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, Komisję Europejską (program Europa dla obywateli) i Fundację Konrada Adenuara w dniach 6-9 listopada 2009 roku.
Polska Fundacja im. Roberta Schumana jest organizacją pozarządową założoną w 1991 roku między innymi przez Tadeusza Mazowieckiego. Fundacja Schumana jest jedną z bardziej aktywnych organizacji i działających na rzecz edukacji europejskiej i obywatelskiej. Jej priorytety skupiają się na edukacji, promocji demokracji w Polsce, krajach członkowskich Unii Europejskiej, i tych które do niej nie należą.
Źródło: Polska Fundacja im. Roberta Schumana