Maile, wpisy w mediach społecznościowych, wnioski, dokumenty, notatki. Jeśli nasza codzienność to pisanie tekstów, często powstają one w pośpiechu. To z kolei może doprowadzić do przeoczenia jakiegoś błędu. Z pomocą przychodzi wtyczka do przeglądarki – LanguageTool.
Jak pisać prostym językiem i popełniać mniej błędów?
Ostatnio wyłapuję coraz więcej błędów w pisowni na blogach, w mediach społecznościowych, w treści maili, a nawet w gazetach internetowych. Pomyłki, ominięcia czy literówki mogą zdarzyć się każdemu. Jednak treść, w której jest błąd przestaje być atrakcyjna, wiarygodna czy czasem nawet poważna.
Pisząc dużo, można ominąć literówkę czy postawić przecinek nie tam, gdzie powinien być. Nie musimy jednak dostarczać sobie stresu. Jeśli skorzystamy z niepozornej wtyczki, ustrzeżemy się przed telefonami z prośbą o poprawki.
Kiedy nasze teksty są kierowane do otwartej społeczności, musimy o zadbać o kilka podstawowych zasad:
- piszmy prostym językiem (więcej przeczytacie tutaj)
- używajmy czytelnego stylu, pozbądźmy się zawiłych metafor czy pretensjonalnych zwrotów
- upewnijmy się, że tekst jest zrozumiały, starajmy się przeczytać go jak osoba „z zewnątrz” lub poprośmy o feedback kogoś znajomego
- unikajmy błędów (tutaj wchodzi LanguageTool!)
Pierwsze kroki z LanguageTool
Tę wtyczkę poleciła mi koleżanka z pracy. Od tej pory to moja nieodłączna towarzyszka w tworzeniu wpisów, artykułów, maili czy nawet wiadomości do znajomych. Wystarczy wejść na stronę www.languagetool.org/pl i wkleić tekst, a program pokreśli błędy i zasugeruje zmiany. Możemy też stworzyć swoje konto, gdzie mamy opcję przechowywania tekstów, tworzenia słowników i ustawiania preferencji.
Na powyższej stronie kliknij zakładkę „więcej” na górnym pasku i wybierz swoją przeglądarkę w kategorii „Dodatki do przeglądarki”. Link przekieruje Cię do strony z instalacją wtyczki. Dodaj wtyczkę i gotowe! Powinna pojawić się na górnym pasku Twojej przeglądarki.
Możesz też skorzystać z dedykowanych wtyczek do programów czy zainstalować aplikację na komputerze z macOSem lub Windowsem i telefonie iOSem.
Jak skorzystać z wtyczki?
Włącz wtyczkę w swojej przeglądarce (zazwyczaj wtyczki znajdują się na górnym pasku przy pasku wyszukiwarki). Po włączeniu, w trakcie pisania tekstów pojawi się małe okienko z kropką wskazującą na pojawiające się błędy. LanguageTool także je podkreśli. Jak szybko poprawić taki błąd? Wystarczy kliknąć podkreślone na czerwono słowo i skorzystać z podpowiedzi lub manualnie poprawić błąd.
Jeśli używasz słów specyficznych, specjalistycznych lub po prostu spoza klasycznego słownika, możesz je dodać jako wyjątki. Tworzysz wówczas swoją własną bazę słów. Kliknij na podkreślone słowo tak jak wcześniej i naciśnij ikonkę słownika (po prawej w wyświetlonym oknie).
Słownik znajdziesz, klikając w ikonkę LanguageTool na pasku wtyczek, a następnie przechodząc do ustawień (⚙️).
Ciekawostka
Korzystając z LanguageTool na tekstach w języku angielskim czy hiszpańskim, możemy posłużyć się parafrazą zdań, bądź szukaniem synonimów dla słów użytych w tekście. Możesz także włączyć funkcję „dwukrotnego kliknięcia” i korzystać z podpowiedzi sztucznej inteligencji.
Zobacz wideo-tutorial i naucz się, jak nigdy więcej nie popełniać błędów w tekście dzięki LanguageTool
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0