Paweł Urbański, stypendysta Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego (UWC Nordic), wyruszył na swoja kolejną wyprawę w ramach jego autorskiego projektu "Korona Ziemi - Ja to widzę inaczej". Tym razem wraz m.in. Leszkiem Cichym udał się na Mont Blanc.
Celem wyprawy NetMaks Mont Blanc 2010, poza zdobyciem najwyższego szczytu Europy, jest pokazanie możliwości jakie daje współpraca, wytrwałość i praca nad realizacja nawet najbardziej ambitnych celów. To również pogłębianie wiedzy o własnych możliwościach, wskazywanie kierunków rozwoju dla innych.
Paweł Urbański już jako młody chłopak stracił wzrok. Podstawówkę skończył dzięki pomocy rodziców i kolegów, którzy prowadzali go do szkoły. Kolejną szkołę - liceum - rozpoczął w Laskach, a zakończył dzięki stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata w Norwegii, gdzie zdał, jako jedyny dotychczas niewidomy Polak, maturę IB. Tam również intensywnie zajął się wspinaczką i narciarstwem. Jeszcze przed powrotem do kraju uwierzył, że ograniczenie w postaci niewidzenia nie jest w stanie wpłynąć na realizację ekstremalnych pasji i zainteresowań. Dzięki rozwiązaniom jakie daję niewidomym współczesna technika ukończył ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim oraz wiele kursów specjalistycznych. Obecnie odnosi obecnie sukcesy zawodowe branży IT i planowaniu architektury biznesu dla czołowych firm w Polsce.
W ramach projektu "Korona Ziemi - Ja to widzę inaczej" Paweł Urbański jako pierwszy niewidomy Europejczyk zmierzył się w lutym 2007 roku z najwyższym szczytem obu Ameryk (Aconcaguą - 6962 m. n.p.m. - dotarł do 5600 m.) i Kilimandżaro, na który wszedł 12 lutego 2008 r. W styczniu 2009 r. zdobył Górę Kościuszki w Australii - 2280 m. n.p.m. Na przełomie kwietnia i maja 2009 roku przeszedł 50 km przez lodowiec na Spitsbergenie. W czerwcu 2009 roku był 200 metrów od zdobycia szczytu góry Elbrus.
Do tej pory Koronę Ziemi zdobyło nieco ponad 200 podróżników, w tym tylko jedna osoba niewidoma. Paweł Urbański, jako pierwszy niewidzący Europejczyk, ma szansę dołączyć do tego grona.
----------------------------------------------------------------
Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. Pawła Czartoryskiego (założyciela Towarzystwa i głównego propagatora wprowadzenia międzynarodowej matury IB w Polsce), jest jednym z ponad stu komitetów narodowych, zajmujących się rekrutacją do UWC (United World Colleges) na całym świecie. Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata działa od osiemnastu lat. Uznaniem dla dotychczasowych działań Towarzystwa na rzecz polskiej młodzieży i wdrażania ideałów UWC w Polsce jest przyznana nagroda Pro Publico Bono za działalność w zakresie dyplomacji społecznej.
Dzięki działalności Towarzystwa zostało przyznanych polskim uczniom ponad 300 stypendiów. Wszyscy stypendyści ukończyli studia wyższe lub aktualnie studiują. Są wśród nich wychowankowie najbardziej renomowanych uczelni na świecie: Oxford, Cambridge, Harvard, Yale, Princeton, London School of Economics, Massachussets Institute of Technology i innych.