Każda osoba niepełnosprawna znajdzie w Niepełnosprawniku informacje o dostępnych miejscach i usługach
DOŚWIADCZENIE
Już od pięciu lat Niepełnosprawnik prowadzi audyty miejsc publicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach audytów badane są sklepy, kina, restauracje, biblioteki, salony kosmetyczne, szkoły, hotele, zakłady krawieckie i inne miejsca niezbędne dla każdego w codziennym życiu. Oparty jest o doświadczenia niemieckie i polską kilkuletnią praktykę.
INNOWACYJNOŚĆ
Niepełnosprawnik jest jedyną tego rodzaju bazą danych w Polsce. Znajdują się w nim tylko te miejsca, które dostępne są dla osób niesprawnych ruchowo, głuchych i niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących, mających trudności ze zrozumieniem skomplikowanych informacji. Informacje udostępnianie są w postaci strony www w trzech językach: polskim, angielskim, rosyjskim. Strona dostępna jest w kilku wersjach skontrastowanego tekstu, odczytywana jest przez syntezatory mowy, daje możliwość powiększania czcionki. Informacje o obiektach przedstawiane są w postaci prostych piktogramów lub pełnej, tekstowej informacji. Niepełnosprawnik pomaga osobom z niepełnosprawnościami znaleźć usługi blisko domu i obecny jest w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu. Fundacja TUS stale pracuje nad modernizacją Niepełnosprawnika. Pod koniec lata zaprezentowana zostanie nowa wersja bazy danych i nowy, prostszy interfejs do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami.
W przyszłości planowana jest wersja mobilna dostępna za pomocą telefonów komórkowych.
CIĄGŁOŚĆ
Także i w tym roku Niepełnosprawnik pracuje pełną parą. Audytorzy prowadzą przegląd kolejnych miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Fundacja TUS buduje wokół Niepełnosprawnika społeczne wsparcie za pomocą strony na Facebooku, wykraczając daleko poza jedynie dostarczanie informacji. W tym roku Niepełnosprawnik wspiera Miasto Stołeczne Warszawa.
ZAPROSZENIE
Źródło: Fundacja TUS