Fundacja Mamo Pracuj opublikowała drugą edycję raportu „Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców” – kompendium wiedzy o działaniach, benefitach i rozwiązaniach realnie wspierających pracowników łączących życie zawodowe z rodzicielstwem.
– Z dumą przedstawiam drugą edycję raportu „Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców”. Partnerzy biznesowi, którzy są w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom, z otwartością przyjęli pomysł dotyczący podzielenia się pomysłami, benefitami i rozwiązaniami skierowanymi do pracowników-rodziców – mówi Anna Łabno-Kucharska, Managerka EB i Liderka Zespołu Współpracy z Pracodawcami w Fundacji Mamo Pracuj. – Poprzednia edycja powstała tuż po pandemii. Dziś mierzymy się z innymi wyzwaniami: dynamiczną sytuacją rynkową, presją na zatrzymanie talentów i potrzebą budowania inkluzywnej kultury pracy. Tym bardziej warto dzielić się dobrymi praktykami.
Nowa edycja raportu to kompleksowe opracowanie, które odpowiada na pytanie - jak realnie wspierać pracowników będących rodzicami. Znajdziemy w nim przykłady elastycznych form pracy, przeciwdziałania stereotypom, świadczeń dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, działań wspierających rodziców adopcyjnych czy powracających z dłuższych urlopów opiekuńczych.
Zacznijmy od liczb
- 94% osób opiekujących się bliskimi doświadcza problemów w pracy wynikających z obowiązków rodzinnych.
- Tylko 62% matek dzieci w wieku 1–3 lat jest aktywnych zawodowo, przy 98% ojców.
- 84% ojców po narodzinach dziecka nie miało przerwy w pracy dłuższej niż dwa tygodnie.
- W 2023 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 377 tys. kobiet i tylko… 4 tys. mężczyzn.
- Po wejściu w życie dyrektywy work-life balance w 2023 r. liczba ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego wzrosła pięciokrotnie – do 19 tys.
- 23% matek źle ocenia swój dobrostan psychiczny w pierwszym roku po porodzie, przy 10% ojców.
- Kobiety trzykrotnie częściej niż mężczyźni deklarują niski poziom poczucia własnej wartości po narodzinach dziecka.
- 67% kobiet i 46% mężczyzn odbierało chore dziecko z przedszkola lub żłobka.
Rodzice w pracy to niejednorodna grupa
Fundacja Mamo Pracuj przypomina, że pod hasłem „pracujący rodzice” kryje się wiele różnorodnych historii i potrzeb: kobiety w ciąży i osoby starające się o dziecko, samodzielni rodzice i rodzice adopcyjni, osoby po stracie ciąży lub dziecka, opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością, pracownicy wracający po długiej przerwie do aktywności zawodowej.
– Potrzeby pracowników-rodziców i przyszłych rodziców są bardzo różne. Rodzice młodszych dzieci potrzebują innych rozwiązań niż rodzice nastolatków. Każda sytuacja – od starań o dziecko, przez ciążę, po powrót po urlopie – wymaga innego rodzaju wsparcia. Dlatego tak ważne jest, by firmy proponowały działania dopasowane do realnych wyzwań i etapów życia rodzinnego – podkreśla Anna Łabno-Kucharska.
Rodzicielskie Employee Advocacy – czyli co zyskuje firma
Organizacje, które wspierają rodziców, nie tylko odpowiadają na potrzeby zatrudnionych – budują lojalność i przewagę rynkową. Analiza zaprezentowana w raporcie jasno pokazuje, że pracownicy-rodzice, którzy czują wsparcie ze strony pracodawców, chętniej wracają po urlopie do macierzystej firmy, są mniej narażeni na wypalenie zawodowe, chętniej polecają miejsce pracy innym.
Praktyczne rozwiązania
W drugiej edycji raportu znalazły się konkretne przykłady programów i benefitów wdrażanych przez firmy z całej Polski – m.in. elastyczne godziny pracy, skrócony dzień po powrocie z urlopu macierzyńskiego, spotkania dla przyszłych rodziców, wsparcie psychologiczne, re-onboarding i świadczenia dla opiekunów osób starszych.
Każdy z opisanych przykładów może stać się inspiracją dla działów HR i liderów, którzy chcą działać na rzecz dobrostanu i lojalności pracowników.
Raport „Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców” Fundacji Mamo Pracuj dostępny jest bezpłatnie na stronie: https://mamopracuj.pl/raport-najlepsze-praktyki-wspierania-pracujacych-rodzicow-edycja-2-2025/
Partnerzy
- Talenti - Women’s Talent Bank, AskHenry, Mamy Kalendarz
- Przygotowanie raportu: Anna Łabno - Kucharska
- Współautorzy e–booka: Julia Bojanowska, Nicole Tomanek, Maciej Czerwonka, Edyta Kapanowska