„Nie obwiniaj! Wspieraj” – kampania Feminoteki na 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć [patronat ngo.pl]
„Nie obwiniaj! Wspieraj”, to hasło kampanii fundacji Feminoteka w ramach corocznej międzynarodowej akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć, która wystartowała 25 listopada i potrwa do 10 grudnia. W naszej kampanii sprzeciwiamy się obwinianiu pokrzywdzonych za przemoc, która je spotkała. To niestety wciąż częste zjawisko, nie tylko wśród społeczeństwa, ale także przedstawicieli i przedstawicielek instytucji.
Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? – te pytania to tylko niewielki wycinek tego, co spotyka osoby, które decydują się ujawnić przemoc.
Victim blaming, czyli obwinianie osoby pokrzywdzonej, to wciąż powszechne przekonanie, że osoba, która doświadczyła przemocy jest jej współwinna. To doszukiwanie się w postępowaniu pokrzywdzonej czegoś, co mogłoby usprawiedliwić zachowanie sprawcy. To także przekonanie, że gdyby pokrzywdzona zachowała się inaczej, mogłaby uniknąć przemocy.
– To błędne rozumowanie. Osoba, która doświadczyła przemocy nigdy nie jest winna – odpowiedzialność za swoje czyny ponosi wyłącznie sprawca – mówi Joanna Piotrowska, założycielka i prezeska Feminoteki. – Wiele kobiet, które korzystają ze wsparcia Feminoteki, mówi o takim doświadczeniu. To, niestety, wciąż powszechny sposób myślenia, którym kierują się także przedstawicielki i przedstawiciele instytucji powołanych do wspierania pokrzywdzonych – policji, wymiaru sprawiedliwości. To systemowy problem, który skutkuje tym, że kobiety nie szukają wsparcia i pomocy. Boją się i wstydzą zgłaszać gwałt.
W ramach kampanii „Nie obwiniaj! Wspieraj” Feminoteka będzie obalać najczęściej występujące mity dotyczące przemocy, które skutkują obwinianiem osób pokrzywdzonych. Celem kampanii jest zmiana sposobu myślenia o przemocy oraz roli osoby pokrzywdzonej i sprawcy. Im więcej osób uda się przekonać, że osoby doświadczające przemocy nie są winne tego, co je spotkało, tym łatwiej będzie się nam kierować wobec nich empatią i zrozumieniem.
Doświadczyłaś przemocy i potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z Feminoteką! 888 88 33 88 – numer przeciwprzemocowy czynny od poniedziałku od piątku od godz. 11 do 19.
Dowiedz się więcej o kampanii: feminoteka.pl/nieobwiniaj/
Patroni medialni:
· Radio TOK FM
· NGO.pl
· Onet Kobieta
· Nakipelo
Partnerzy:
· UNHCR
· Oxfam
· International Rescue Committee
· CARE
Fundacja Feminoteka działa od 2005 r. Pomagamy kobietom doświadczającym przemocy, zwłaszcza seksualnej. Prowadzimy telefon przeciwprzemocowy, oferujemy bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne, terapeutyczne dla kobiet po doświadczeniu przemocy. Prowadzimy także schronisko. Wydajemy publikacje na temat przemocy, organizujemy akcje, debaty poświęcone przemocy wobec kobiet. Edukujemy, piszemy petycje, zmieniamy prawo i społeczeństwo. Prowadzimy specjalny Fundusz dla kobiet po gwałcie, który pozwala szybko i bez zbędnych formalności pomagać kobietom, które doświadczyły tej formy przemocy. Opłacamy leki, terapie, prawniczki i podstawowe opłaty. Prowadzimy szkolenia, warsztaty, organizujemy spotkania, promocje książek, dyskusje i wydajemy książki. W tym roku otworzyłyśmy pierwszy w Polsce Punkt pomocy dla kobiet po gwałcie, w którym udzielamy kompleksowej pomocy pokrzywdzonym tym przestępstwem.
Źródło: Fundacja Feminoteka