DOMAGAŁA: Brak nawiązania partnerskiej współpracy ze środowiskiem organizacji, brak uzasadnienia oraz brak strategii rozwoju społeczeństwa obywatelskiego jest zapewne powodem narastania wątpliwości w samym rządzie.
Co kilka miesięcy przedstawiciele rządu ogłaszają chęć powołania nowej instytucji – Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Koncepcja ta wydaje się być autorskim pomysłem, wielokrotnie przez organizacje krytykowanym.
Bez uzasadnienia, bez strategii
Organizacje od samego początku, czyli od chwili zaprezentowania pomysłu utworzenia Centrum, zwracały uwagę, że nie jest to postulat, który wypłynął ze środowiska pozarządowego. Poprawione już uzasadnienie projektu ustawy również nie wskazuje, w jaki sposób Centrum miałoby odpowiadać na diagnozowane problemy społeczników i organizacji.
Projekt ustawy o Narodowym Centrum przygotowany został bez konsultacji jego założeń, a co pewnie jeszcze ważniejsze – bez przygotowania zapowiadanej Narodowej Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Na plus prowadzonych prac zaliczyć należy opublikowanie zgłoszonych uwag do ujawnionego z opóźnieniem projektu ustawy wraz z ustosunkowaniem się do nich.
Wątpliwości w samym rządzie
Gołym okiem widać, że w samym rządzie są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy powstania nowego urzędu, w którym, jak wspomina projekt ustawy, pracować ma sześćdziesięciu urzędników. Wątpliwości te były widoczne już w stanowiskach do ustawy przygotowanych przez przedstawicieli samej administracji rządowej.
Brak umiejętności nawiązania partnerskiej współpracy ze środowiskiem organizacji pozarządowych, brak uzasadnienia dla powołania nowej jednostki, jaką ma być Centrum, oraz brak strategii rozwoju społeczeństwa obywatelskiego jest zapewne powodem narastania wątpliwości w samym rządzie.
To przecież wizerunek pani premier obciążać będzie ta nowa polityka rządu. To do premier Beaty Szydło pretensje kierować będą organizacje i społecznicy, którym tak wiele obiecano podczas spotkań promujących Centrum, odbywających się na przełomie roku.
Przerwa w FIO?
Wiele organizacji już teraz odbiera obecną sytuację jako bałagan, który odbije się niekorzystnie na prowadzonej przez nie działalności. Obawy i liczne wątpliwości nie wynikają tylko z zapowiedzi wielu zmian prawnych, ale również słów Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego, Wojciecha Kaczmarczyka, że Fundusz Inicjatyw Obywatelskich czeka przerwa i że po gruntownych zmianach ruszy on dopiero w połowie przyszłego roku.
Należy mieć nadzieję, że jeśli Centrum w ogóle powstanie, to po przygotowaniu Narodowej Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Strategii przedyskutowanej z organizacjami w szerokiej debacie i prawdziwie partnerskiej atmosferze, o której świadczyć będą czyny, a nie tylko deklaracje.
W dniach 8-9 września odbędzie się Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. Już dziś zapraszamy również przedstawicieli rządu do uczestnictwa i wsłuchiwania się w dyskusje i postulaty środowiska pozarządowego.
MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: REDAKCJA@PORTAL.NGO.PL
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Mam nadzieję, że jeśli Centrum w ogóle powstanie, to po przygotowaniu Narodowej Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.