Zabrzańska konferencja – Aktywność a nowoczesny rynek pracy - z udziałem m.in. prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej, kreatorki mody Ewy Minge, kobiet nauki, biznesu, kultury i sztuki była największą z okazji Dnia Kobiet w Polsce. Zorganizowana została przez Urząd Miasta w Zabrzu, Powiatowy Urząd Pracy, A4e, Polski Dom Kreacji, pierwsze ogólnopolskie bezpłatne pismo dla opiniotwórczych kobiet „Lady's Club” i Dress for Success Poland.
Celem konferencji było wskazanie swoistych hamulców dla kobiet pragnących rozwijać kariery zawodowe oraz ocena, jak w nowej sytuacji ekonomicznej radzą sobie kobiety. Jak się bowiem okazuje, świadomość społeczna i ekonomiczna kobiet, ich postawy życiowe, poczucie własnej roli – w praktyce są najsilniejszymi bodźcami do wprowadzania szerokich zmian w naszej rzeczywistości.
Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji Porozumienie bez barier, powiedziała w trakcie konferencji:
"W Polsce obowiązuje równouprawnienie prawne, ale tradycja i pokutujące od lat stereotypy sprawiają, że do faktycznego równouprawnienia między mężczyznami a kobietami ciągle mamy daleko. Praktyka w znaczący sposób odbiega od teorii. Nie możemy się porównywać z niedościgłymi dla nas wzorami skandynawskimi czy francuskimi. Konferencja „Aktywność a nowoczesny rynek pracy” w Zabrzu nie załatwi oczywiście wszystkich bolesnych spraw, ale jest ogniwem w długim łańcuchu działań, które pozwalają kobietom odnajdywać się na rynku pracy, próbować robić kariery zawodowe, by zarabiać godne pieniądze i poprawiać los rodziny. Słowa uznania należą się takim organizacjom, jak Polski Dom Kreacji czy Dress for Success Poland, które uczą kobiety asertywności, przygotowują je do pracy, zmieniają ich strój i styl. Na Śląsku jest to szczególnie ważne, bo w tym regionie tradycyjny model rodziny niezmiennie trwał od dziesięcioleci, a teraz, z przyczyn ekonomicznych, musi się zmieniać, nakładając na barki kobiet szereg dodatkowych obowiązków. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że tego typu inicjatywy, podejmowane przez moją fundację Porozumienie bez barier, Polski Dom Kreacji i dziesiątki innych organizacji pozarządowych, nie zdejmują z państwa obowiązku troszczenia się o rynek pracy, o sytuację polskich rodzin, o tworzenie infrastruktury opiekuńczej dla dzieci, aby kobiety mogły szukać zajęcia, aby równoprawność zapisana w dziesiątkach ustaw i w konstytucji przestała być tylko teorią, lecz stała się faktem".
Współpracę z Dress for Success Poland zadeklarowały następujące osoby i firmy:
Ewa Minge – zaprojektuje i uszyje dla 1000 bezrobotnych kobiet białe koszule z długim rękawem pod garsonkę. Do koszul będą również odpowiednie spodnie i spódnica jej projektu.
Academy of Hair Design Berendowicz&Kublin dla 1000 bezrobotnych kobiet wykona nowe, starannie dobrane fryzury.
World Class Health Academy ufunduje zajęcia fitness dla bezrobotnych kobiet.
Oriflame przeprowadzi moduł warsztatowy dotyczący makijażu.
Inglot ufunduje kosmetyki.
Źródło: Polski Dom Kreacji