Podczas uroczystej gali, która odbyła się 22 listopada w warszawskiej Kinotece, zostały wręczone nagrody najlepszym filmom tegorocznego Festiwalu HumanDOC. Tym samym główna część VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dobiegła końca. Miłośnicy dobrego dokumentalnego kina mogą jednak wciąż pozostać w festiwalowym klimacie. Wybrane filmy do 20 grudnia można na platformie internetowej KINOPLEX.PL.
Tegoroczny Festiwal HumanDOC obfitował w wyśmienite obrazy dokumentalne z całego świata, pogłębiające wiedzę lub odkrywające prawdę o globalnych procesach zachodzących we współczesnym świecie i warunkujących nasze w nim istnienie. Jury w składzie Aneta Sałajczyk (Fundacja HumanDOC), Przemysław Antoniewicz (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) oraz Anita Budziszewska (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW) po długich debatach Grand Prix dla Najlepszego Filmu Zagranicznego zdecydowało się przyznać obrazowi Kiedy walczą słonie // When elephants fight, w reżyserii Michael Ramsdell’a . Jury doceniło film, bo w największym stopniu spełniało wszystkie kryteria, wedle których oceniano konkursowe filmy. Pokazuje on główny problem stosunków Północ - Południe, niepohamowaną konsumpcję prowadzącą do nieludzkiego wyzysku i przedmiotowego traktowania biedniejszych regionów będące mechanizmem napędzającym łamanie najbardziej podstawowych zasad egzystencji, czyli Praw Człowieka. Film doskonale pokazał jak ponadnarodowe korporacje zabijają ludzki pierwiastek, szerzą nędze i pogłębiają monokulturowy rozwój gospodarki ograniczający się do traktowania krajów Południa jako teren potrzebny jedynie do pozyskiwania minerałów, które będą utrzymywać Północ w komforcie i dostatku. Nagroda Grand Prix została ufundowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc.
Grand Prix w kategorii Najlepszy Film Polski jury przyznało filmowi Badjao. Duchy z morza // Walking Under Water w reżyserii Elizy Kubarskiej. Jury zdecydowało się nagrodzić obraz ze względu na bardzo intymne podejście do tematu i uchwycenie życia społeczności wyspy Mabul w bardzo osobisty, odautorski sposób. Na tle konkursowych produkcji film wyróżnił indywidualizm reżyserski i wybitny talent w odwzorowaniu przestrzeni społecznej, w jakiej funkcjonują bohaterowie wydarzeń. Film w aspekcie formalnym i narracyjnym jest poetycką pieśnią ku czci morza i życia w zgodzie z naturą zaś jego wartość merytoryczna polega na ukazaniu mało znanych realiów współcześnie egzystujących społeczności, których problemy życia codziennego wpisują się w wyzwania nowoczesności na rzecz rozwoju. Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego została ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
W tym roku film Kantahri: U źródeł zmian // Kanthari: change from within w reżyserii Marjin Poels’a zdobył również Nagrodę Publiczności.
Laureaci zostali nagrodzeni podczas gali.
VI edycja MFFD HumanDOC obfitowała w wiele wyjątkowych wydarzeń. Poza przeglądem filmów dokumentalnych na najwyższym poziomie w Warszawie, widzowie wzięli udział w spotkaniach z reżyserami, bohaterami filmów i działaczami społecznymi.
Kolejna edycja festiwalu za rok, a ci, którym już teraz brakuje festiwalowej atmosfery i kina, które nie pozostawia obojętnym, mogą oglądać wybrane filmy VI MFFD do 20.12 na platformie internetowej KINOPLEX.PL. Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC za rok!