Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, odbywającej się w przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i będącej częścią tegorocznych obchodów tego wydarzenia, wręczono m.in. Nagrody m.st. Warszawy. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się także stołeczni społecznicy i społeczniczki oraz warszawskie organizacje pozarządowe.
W tym roku przyznano 36 wyróżnień – zarówno dla osób fizycznych, jak i organizacji czy inicjatyw działających na rzecz miasta i jego mieszkańców. Otrzymali je m.in.
Marcin Borkowski “Borkoś” – ratownik medyczny, który z pasji pomagania ludziom uczynił swój życiowy cel. Zasłynął jako wolontariusz, który za własne pieniądze kupił oraz wyposażył motoambulans i po godzinach patrolował ulice Warszawy, niosąc pomoc innym. W zeszłym roku, w dniu dorocznego święta ratownictwa medycznego sam uległ poważnemu wypadkowi. Po powrocie do swojej misji przesiadł się do elektrycznego auta dopasowanego do jego potrzeb. Poprzez swoje kanały w mediach społecznościowych oraz kanał na YouTube popularyzuje wiedzę o ratownictwie medycznym.
Elżbieta Kamińska – od ponad pół wieku jest związana z Pragą-Południe, gdzie mieszka i aktywnie działa na rzecz seniorów. Jest założycielką Grochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz współpomysłodawczynią pierwszego centrum kulturalnoedukacyjnego, gdzie w Terminalu Kultury Gocław spotykają się młodzi, dorośli i seniorzy. Kształtując wiedzę o kulturze i kulturę osobistą, przygotowują się do życia społecznego, uczą otwartości, tolerancji i pokory. Jest to miejsce wymiany doświadczeń wielopokoleniowych, dające wytchnienie i rozrywkę, zapewniające relaks i odpoczynek od trosk codziennych.
Andrzej Józef Melak – polski działacz społeczny i samorządowiec, poseł na Sejm VIII kadencji. W latach 70. i 80. współpracownik opozycji demokratycznej. 13 września 1979 roku wraz z braćmi założył Komitet Katyński, noszący wówczas nazwę Konspiracyjny Komitet Katyński i stawiający sobie za cel upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. Po śmierci brata w katastrofie smoleńskiej zastąpił go na funkcji prezesa Komitetu Katyńskiego. Zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Dr Elżbieta Radzikowska-Büchner – doktor nauk medycznych, wybitna specjalistka chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej. Pełni funkcję Ordynatorki Oddziału Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Szczękowej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Specjalizuje się w rekonstrukcjach powypadkowych i pooperacyjnych. Aktywnie działa na rzecz profilaktyki onkologicznej i edukacji obywatelskiej. Od lat wspiera pacjentki borykające się z chorobami nowotworowymi oraz te, które uległy poważnym wypadkom. W tym celu założyła „Fundację dr Radzikowskiej”, w której pomaga pacjentkom w przygotowaniu i przeprowadzeniu rekonstrukcji 11 piersi. Założona przez nią fundacja - jako jedyna w kraju - otacza pacjentki kompleksową opieką w pełni pokrywając koszty związane z leczeniem.
Zbigniew Tomczak – lider warszawskich i ogólnopolskich organizacji oraz środowisk walczących o prawa i wsparcie osób z chorobą Alzheimera. Od dziesięciu lat jest zaangażowany w ruch alzheimerowski. W 2015 roku został przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Jego działalność to: prowadzenie wykładów, udzielanie porad, udział w konferencjach i kampaniach alzheimerowskich. Jest wydawcą publikacji skierowanej do osób opiekujących się chorymi oraz popularyzującej ogólną wiedzę o chorobie. Prowadzi także kampanię na rzecz przyjęcia Polskiego Planu Alzheimerowskiego
Krzysztof Wardawy – w latach 1982 – 1989 był zaangażowany w działalność podziemnego harcerstwa i Federacji Młodzieży Walczącej oraz w Ruch Światło – Życie. Instruktor Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, wieloletni członek władz naczelnych. Działacz Stowarzyszenia Wspólnota Polska oddziału warszawskiego, w latach 2015-2019 także we władzach naczelnych wspólnoty. Pan Wardawy jest również członkiem Zarządu Fundacji Aniołów Miłosierdzia, prowadzącej działalność na rzecz Hospicjum Wileńskiego im. bł. Ks. Michała Sopoćki oraz Pomocy Ukrainie.
Tomasz Zadróżny – reżyser teatralny, pedagog, animator kultury. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Tam też wyreżyserował swój pierwszy spektakl, w kole naukowym „Gra snów”, na podstawie dramatu Strindberga. Był asystentem reżysera Piotra Cieplaka przy realizacji „Dwóch panów z Werony” oraz Krystiana Lupy przy produkcji „Powrót Odysa”. Prowadził Teatr 108, w którym reżyserował, tworzył spektakle, projekty spotkań z artystami, wyprawy artystyczne oraz wieczory tematyczne. Doświadczenia czerpie bezpośrednio między innymi z pracy z Teatrem Katathali, Teatrem Derevo czy Teatrem Ósmego Dnia. W 2006 roku, w uznaniu zasług dla pracy na rzecz stołecznej kultury, otrzymał lokal na własny teatr i ośrodek artystyczno-edukacyjny – Teatr Baza. W ramach instytucji działa Studio teatralne skierowane do młodzieży powyżej 16 lat i dorosłych. Nauczani tu studenci mają szansę zdobyć rzetelną, praktyczną wiedzę aktorską.
Chorągiew Stołeczna ZHP im. Bohaterów Warszawy – to jednostka terenowa Związku Harcerstwa Polskiego posiadająca około 11 tysięcy członków. W ramach działań prowadzonych w czasie epidemii covid-19 Chorągiew zorganizowała m.in. akcję #StołecznaSzyjeMaseczki. W akcję szycia maseczek dla szpitali, ratowników oraz seniorów zaangażowanych było kilkaset osób - harcerek, harcerzy i osób wspierających. Z maseczek skorzystało wiele 19 placówek w Warszawie ale też województwie. W trakcie pandemii harcerze udzielali także korepetycji on-line, opiekowali się dziećmi pracowników służby zdrowia, pomagali seniorom dostarczając żywność czy leki.
Fortior – Fundacja dla Wielu – misją fundacji jest pomoc mężczyznom, którzy doświadczyli przemocy oraz ich rodzinom. Pracownicy Fundacji działają w trybie interwencyjnym i długoterminowym, organizując konsultacje, pomoc psychologiczną, medyczną oraz prawną, a także psychoterapię. Inne projekty fundacji to: Medycy na Ulicy, adresowany do osób dotkniętych bezdomnością i wykluczeniem społecznym oraz DACH NAD GŁOWĄ, który jest adresowany do byłych przedstawicieli służb mundurowych i ratowniczych, znajdujących się w kryzysie bezdomności i cierpiących na zaburzenia potraumatyczne.
Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) – to organizacja pozarządowa o statusie fundacji, która powstała w 2007 roku. Jej misją jest zwiększanie w społeczeństwie aktywnego poparcia dla szerokiego zakresu indywidualnych wolności, w tym zwłaszcza wolności gospodarczej, oraz – co się z tym wiąże – dla podnoszenia poziomu praworządności w państwie. FOR podejmuje również działania wpływające na zmniejszanie poparcia i wzmacnianie w społeczeństwie oporu wobec rozwiązań idących w przeciwnych kierunkach. Najbardziej znane projekty fundacji to: Licznik Długu Publicznego, Wirtualne Muzeum czy Monitor Wolności Gospodarczej
Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego – powstała w 2010 roku. Celem jej działań jest wspieranie osób wykluczonych społecznie – bezdomnych i ubogich, by mogły one odnaleźć utracone poczucie godności, odkrywać swój potencjał i rozwijać talenty. W czasie pandemii zakonnicy nieprzerwanie działali na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Współpracują z Mobilnym Punktem Poradnictwa, z którego w ośmiu punktach 20 Warszawy rozdawane są paczki żywnościowe osobom najbardziej potrzebującym. Każdego dnia wolontariusze przygotowują niemal 360 paczek, a oprócz tego także ciepły posiłek dla osób bezdomnych.
Fundacja Senior w Koronie – misją Fundacji Senior w Koronie jest działalność w zakresie pomocy społecznej, ochrony zdrowia oraz poprawy warunków życia codziennego osób najbardziej potrzebujących, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. Fundacja prowadzi również szereg działań na rzecz promocji postaw prospołecznych, promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, a także szeroko pojętej pomocy społecznej w czynnościach życia codziennego i poprawy dotychczasowych standardów życia. W czasie pandemii członkowie Fundacji wspomagali seniorów w zakresie przygotowywania posiłków, wyposażania w środki czystości, czy wymiany starych, niedziałających sprzętów gospodarstwa domowego.
Hufiec ZHP Warszawa Praga-Północ im. Wigierczyków – jednostka organizacyjna na terenie Chorągwi Stołecznej im. Bohaterów Warszawy, działająca na obszarze warszawskich dzielnic: Praga-Północ, Targówek i Białołęka oraz miasta Marki. Harcerze uczestniczą w dzielnicowych i stołecznych uroczystościach patriotycznych m.in. w rocznicach obrony Pragi w 1794 roku oraz w rocznicach wybuchu Powstania Warszawskiego. Hufiec im. Wigierczyków od początku pandemii włączył się w pomoc różnym placówkom. Harcerze m.in. zaangażowali mieszkańców do szycia maseczek dla placówek ochrony zdrowia.
Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża – powstało w 1987 roku i jest najstarszym hospicjum na Mazowszu i jednym z najstarszych w Polsce. Jego celem jest niesienie kompleksowej pomocy ludziom chorym, osobom pozostającym w szczególnie trudnej sytuacji rodzinnej, materialnej i społecznej, osobom z niepełnosprawnościami, 21 rodzinom z chorymi dziećmi, bezdomnym. W kwietniu 2019 roku jego pracownicy przygotowali i wydali 500 paczek z żywnością. W czasie pandemii Hospicjum współpracowało z Mobilnym Punktem Poradnictwa.
Polska Akcja Humanitarna (PAH) – to organizacja pozarządowa powstała w 1992 r., której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Od początku swojej działalności PAH udzieliła pomocy w 44 krajach, obecnie prowadzi stałe misje w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i we wschodniej Ukrainie. W Polsce, fundacja prowadzi program dożywiania dzieci „Pajacyk”. Ważnym elementem działań PAH jest edukacja polskiego społeczeństwa poprzez promowanie wartości humanitarnych, dlatego wiele z projektów jest skierowanych do dzieci i młodzieży. Polska Akcja Humanitarna została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską.
Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej – to organizacja pozarządowa typu non - profit, działająca na terenie Warszawy od 1991 roku. Jej misją jest ochrona praw i godności osób pokrzywdzonych przez różne okoliczności życiowe, pomaganie osobom w sytuacjach kryzysowych, zapobieganie i przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu. Stowarzyszenie rozwija i udoskonala swoje programy pomocowe we współpracy z podmiotami publicznymi oraz innymi organizacjami. W czasie pandemii działacze Stowarzyszenia rozdali potrzebującym ponad 16 tysięcy paczek z suchym prowiantem.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – niezależna katolicka organizacja dobroczynna, której celem jest niesienie pomocy osobom bezdomnym i ubogim - w duchu Patrona, św. Brata Alberta. Powstała w 1981 roku. Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez szereg różnych działań, w tym: zakładanie i prowadzenie schronisk, noclegowni, domów stałego pobytu i innych placówek pomocowych. W czasie pandemii członkowie Towarzystwa wspierali osoby w kryzysie bezdomności oraz współpracowali z Mobilnym Punktem Poradnictwa, który rozdawał paczki z żywnością, Towarzystwo jest pierwszą w Polsce organizacją pozarządową która zajęła się pomocą bezdomnym.
Uniwersytet Trzeciego Wieku Woli i Bemowa – działa od 2005 roku, prowadząc działalność edukacyjną i społeczną na rzecz seniorów z Woli i Bemowa. Patronat nad uczelnią objęła i sprawuje do dziś Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Obecnie Uniwersytet skupia około trzystu członków. W czasie pandemii nieprzerwanie działał na rzecz osób starszych, pomagał utrzymywać kontakty międzyludzkie, prowadził zajęcia online, przeciwdziałał izolacji i poczuciu samotności wśród warszawskich seniorów.
#WzywamyPosiłki – to oddolna inicjatywa obywatelska, wspierająca personel medyczny w czasie walki z pandemią COVID-19, której organizatorzy zapewnili pracownikom służby medycznej posiłki. #WzywamyPosiłki powstały spontanicznie dzięki zamieszczonemu na Facebooku postowi z apelem o zorganizowanie wsparcia dla personelu szpitalnego. W ciągu dwóch miesięcy organizatorzy zbudowali kilkudziesięcioosobową, prężnie działającą sieć wolontariuszy. Dzięki tej inicjatywie udało się dostarczyć do pracowników służby zdrowia bezpłatnie ponad 230 tysięcy posiłków, 153 tysiące napojów i 100 tysięcy innych produktów spożywczych.
Adam Sajnuk – założyciel, aktor i reżyser powstałego w 1997 roku Teatru Konsekwentnego. W 2013 roku Teatr Konsekwentny został przeniesiony do budynku dawnego kina „Wars” przy Rynku Nowego Miasta, gdzie pod nową nazwą Teatr WARSawy kontynuuje i rozwija swoją działalność artystyczną, edukacyjną 12 i kulturotwórczą. Prowadzony przez organizację pozarządową i jest swoistą „niepubliczną instytucją kultury”, docenianą przez krytyków teatralnych i recenzentów oraz wymienianą w ogólnopolskich podsumowaniach sezonu. Spektakle teatru biorą udział w ogólnopolskich festiwalach, często prezentowanych na wyjazdach gościnnych. W marcu 2019 roku Teatr WARSawy zainaugurował Społeczną Scenę Debiutów - nowy projekt na kulturalnej mapie Warszawy. Teatr poprzez spotkanie mistrzów z debiutantami otwiera przestrzeń́ do tworzenia oraz daje szansę młodym i aspirującym artystom.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl