Po okresie pandemii, Warszawa wraca do zwykłego trybu rocznicowych obchodów: spotkania odbędą się na Cmentarzach Powązkowskim i Powstańców na Woli, na pl. Krasińskich, w miejscach pamięci o bohaterach i wydarzeniach. Powróci też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek.
W Domu Powstańców Warszawskich prezydent Rafał Trzaskowski wraz z przedstawicielami organizacji kombatanckich zachęcał dziś do udziału w wydarzeniach z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.
– Święto, które się zbliża, jest świętem Warszawy i całej Polski – mówiła Teresa Stanek, prezeska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Powinno być godne, przyjazne, serdeczne, powinniśmy się czuć przyjaciółmi i mówić jednym głosem: że kochamy Polskę, jedną Polskę, jesteśmy jednymi jej obywatelami bez względu na to, co robimy – dodała przedstawicielka powstańców uczestniczących w konferencji.
– Cieszę się, że powstańcy są nadal z nami i przypominają nam osobiście, o jakie wartości walczyli i czym także teraz powinniśmy się kierować: miłością do wolności, ojczyzny, uczciwością w poglądach, odwagą – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, którą niektórzy znają z filmów. Wracają wspomnienia zniszczonej Warszawy i walki o suwerenności, myślami jesteśmy też z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy – mówił prezydent stolicy.
1 sierpnia o godzinie „W” – 17.00 – w całej Warszawie zawyją syreny, a miasto zatrzyma się, aby chwilą ciszy uczcić pamięć o Powstańcach. Przy pomnikach i miejscach związanych z Powstaniem złożone zostaną kwiaty, odbędzie się również Marsz Pamięci. Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje m.in. konkurs fotograficzny Pamięć „W” kadrze oraz grę plenerową Labirynt ’44.
– Po prawie dwóch latach na warszawski plac Piłsudskiego powraca koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” – mówił Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Podczas tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego znów będziemy mogli razem zaśpiewać piosenki powstańcze w centrum stolicy, o którą 78 lat temu walczyli Powstańcy – dodał dyrektor Ołdakowski.
Kolejny raz uczestnicy powstania zostaną uhonorowani także podczas uroczystej sesji Rady Miasta.
– Obchody rocznicy wybuchu Powstania to zawsze czas, gdy wspominamy i oddajemy hołd tym, którzy poświęcili wszystko w obronie wolności, godności, w obronie naszego miasta – powiedziała wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Magdalena Roguska. – Nadamy honorowe obywatelstwa, ale także nagrodzimy kilkadziesiąt osób i instytucji, które w sposób szczególny zasłużyły się niosąc pomoc, edukując, wspierając niesamodzielnych, broniąc wartości – dodała.
Podczas spotkania podpisano apel o uczczenie wybuchu Powstania 1 sierpnia o godz. 17:00. Mieszkańcy Warszawy wzywani są do chwili zastanowienia, jak może się skończyć agresja, wojna oraz uzurpowanie prawa do zarządzania życiem innego człowieka.
Treść apelu do mieszkańców i gości Warszawy
1 sierpnia o 17:00 w całej stolicy zawyją syreny. Przystańmy wtedy wszyscy, by minutą ciszy uczcić 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. I posłuchajmy, co nam dziś mówi ten dźwięk.
To przede wszystkim wielki hołd dla wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego. Oni nauczyli nas, jak walczyć o wolność, nawet kosztem wielkich ofiar. Ci, którzy przeżyli dali nam naukę, jak budować wolną Polskę w warunkach tylko częściowej suwerenności. Składamy Wam wszystkim wielkie podziękowania za to, że dziś żyjemy w wolnym i bezpiecznym kraju.
Ale w dźwięku syren w tym roku będą także inne, współczesne tony. W 2022 roku nasi sąsiedzi, nasi goście z Ukrainy uciekają do Warszawy przed nalotami i rakietami, przed niepojętą agresją Rosji. Chcemy im powiedzieć, że są w mieście, które się nie poddaje. Które zna uchodźczy los jak żadne inne miasto w Europie. Które wie, jak się podnosić z gruzów. I jak kroczyć do wolności. 1 sierpnia 1944 r. to data, która była jednym z etapów polskiej drogi do bezpieczeństwa i suwerenności.
Chwała bohaterkom i bohaterom Powstania!
Szczegółowy kalendarz obchodów znajduje się na stronie: um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy