Mimo śniegu, który bieli się za oknem, liderzy aktywnie działają. Uczestnicy projektu „Aktywni Liderzy – Aktywni Obywatele” podejmują społeczne wyzwania. Poniżej przedstawiamy niektóre z przeprowadzonych akcji.
Jeleniogórskie podboje „Puszkowy Goduszyn”
Czy jedna puszka wyrzucona faktycznie szkodzi środowisku? A kilkadziesiąt jej kilogramów? Młode osoby ze Stowarzyszenia Goduszyn chcąc aktywizować swoją społeczność przeprowadziło akcję zbierania puszek. Jedna akcja – wiele celów. Podczas przedsięwzięcia zebrano 44 kilogramy zgniecionych puszek. W związku z tym działaniem poprawiła się świadomość ekologiczna. Po drugie ludzie zostali zaktywizowani dla wspólnego celu, którym jest zakup kosza do gry na boisku. Kolejnym etapem, będzie zbieranie nakrętek od plastikowych butelek.
Trzech przedstawicieli stowarzyszenia, którzy są uczestnikami projektu, ma jeszcze wiele pomysłów przed sobą i już kilka zrealizowanych przedsięwzięć za sobą. Stowarzyszenie ,,GODUSZYN” działa niespełna pół roku, a już skupiło mieszkańców chcących coś zrobić dla swojej dzielnicy Goduszyn. Pierwszym krokiem do polepszenia wizerunku tej części Jeleniej Góry było zagospodarowanie klombu na samym wjeździe do Goduszyna. Została wykonana także tablica ogłoszeń, na której zawsze są aktualne wiadomości o życiu dzielnicy. Następnie odbyło się sprzątanie boiska oraz zamontowanie na nim nowych ławek. Wszystkie te prace wykonała młodzież w wieku 16-21 lat z dzielnicy Goduszyn. Wielkim wyzwaniem, ale jakże satysfakcjonującym była organizacja festynu ,,Baw się z nami sąsiadami”, na którym m.in. odbył się kiermasz ciast i mecz ,,żonaci na kawalerów” zakończony wynikiem 3:7 dla kawalerówJ (co to może oznaczać?;)). Przez młodszą wiekiem grupę został założony chórek przy kaplicy pw. Św. Jana Kalasancjusza. Przed liderami jeszcze wiele działań, przedsięwzięć. Ale ważne, aby były one odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, aby przynosiły wymierne efekty, integrowały i aktywizowały społeczność lokalną. Dlatego też liderom oferowane są różne formy wsparcia.
W listopadzie spotkaliśmy się indywidualnie z wszystkimi uczestnikami jeleniogórskiej edycji projektu, aby wspólnie zastanowić się nad obszarem wsparcia. Na styczeń zaplanowane są spotkania, podczas których warsztatowo będziemy pracować nad planowaniem przedsięwzięć w 2011 roku.
A co słychać w Wałbrzychu?
Uczestnicy wałbrzyskiej edycji to przedstawiciele trzech Rad Wspólnot Samorządowych (Nowe Miasto, Lubiechów, Podgórze; Stary i Nowy Glinik). RWS to doskonała przestrzeń do tego, by aktywizować lokalną społeczność.
Rada Wspólnoty Samorządowej Podgórze, Stary i Nowy Glinik akcyjnie przeszła przez jesienne miesiące. W październiku razem z Akademią Malucha, działającą przy RWS ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci pod nazwą „Barwy jesieni”. Oprócz tego razem z RWS Nowe Miasto zorganizowali wycieczkę do Wodnego Centrum Rekreacji w Świebodzicach dla dzieci z tych dwóch dzielnic. Z kolei RWS na Nowym Mieście zorganizował Festyn Rodzinny z wieloma konkursami, zabawami i mnóstwem nagród.
Ważna jest nie tylko zmiana w działaniu – realizacji przedsięwzięć dla mieszkańców, ale także zmiany wizualne. Odremontowane pomieszczenia, nowe kolory dają szansę nowego odbioru – przyjaznego dla mieszkańca dzielnicy.
Między przedstawicielami tych trzech Rad Wspólnot Samorządowych zostało podpisane porozumienie współpracy. Pierwsza tego typu inicjatywa w Wałbrzychu. Liderzy RWS-ów czynnie ze sobą współpracują, wymieniają się doświadczeniami, a także wspierają. Tak też się stało na dwudniowym spotkaniu edukacyjnym w dniach 27-28 listopada w Krzyżowej, gdzie podczas pracy warsztatowej mogli przepracować trudności spotykane w zarządzaniu i funkcjonowaniu RWS pod kątem podejmowania działań na swoich dzielnicach. W RWS Nowe Miasto oraz Lubiechów odbyły się tez spotkania animacyjne w szerszym gronie, pozwalające zaplanować grudniowo – styczniowe działania dla mieszkańców. Teraz dla liderów nadchodzi mikołajkowy okres.
Społeczności potrzebują inicjatyw, które będą je integrowały i aktywizowały. Do tego potrzebują liderów. Liderzy potrzebują wiedzy, umiejętności i poczucia sensu działania. Inicjując ruch społecznościowy, trzeba sobie zdawać pytanie PO CO?, Dlaczego warto inwestować w mieszkańców danego osiedla, dzielnicy. Przede wszystkim po to, aby budować więzi sąsiedzkie. Więzi dające poczucie bezpieczeństwa. Jednak by pojawiły się więzi musi być odnaleziony wspólny mianownik. Wspólne dobro. Dlatego wyzwaniem dla lokalnych liderów, animatorów jest budowanie, łączenie ludzi we wspólnej sprawie. Aktywni obywatele pojawią się wówczas, kiedy aktywni liderzy będą tworzyć ku temu odpowiednią płaszczyznę. Pamiętajmy jednak, że w najprostszych inicjatywach, działaniach tkwi sukces. Dlatego też spójrzmy na nasze miejsce zamieszkania i zastanówmy się co możemy zrobić dla Naszego Miejsca. Może wystarczy z sąsiadami zadbać o ogródek przed domem, a może zorganizować z innymi rodzicami wycieczkę dla dzieci lub zebrać makulaturę a pieniądze przeznaczyć dla schroniska?
„Sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia”
Życzymy naszym liderom i innym zaangażowanym społecznie osobom wielu sukcesów.
Inspirujące materiały do poczytania o innych przykładach aktywizowania społeczności –
Źródło: informacja własna, red. dolnośląskie.ngo.pl