„Lato w mieście” to największa miejska impreza organizowana dla dzieci. W tym roku pochłonie 12 mln złotych i - jak zapewniają władze Warszawy - dzięki tym pieniądzom żadne warszawskie dziecko nie zostanie bez opieki. W akcję zaangażowane są placówki miejskie i państwowe, ale atrakcje dla dzieci przygotowały także stołeczne organizacje pozarządowe.
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy szacuje, że w tym roku z oferty „Lata w mieście” skorzysta kilkadziesiąt tysięcy dzieci.
– Program adresujemy głównie do warszawskich dzieci, ale jeśli do placówki opiekuńczej przyjdzie dziecko spoza, na pewno nie zostanie odesłane z kwitkiem – zapewnia Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.
Trening z gwiazdą sportu
Takich placówek będzie działało w stolicy prawie dwieście. Głównie są to szkoły podstawowe, gimnazja, biblioteki i świetlice. Miejsca te będą przyjmować dzieci od początku lipca aż do końca sierpnia. Placówki opiekuńcze mają za zadanie sprawować nad dziećmi tak zwaną opiekę całodzienną. Dziecko będzie stawiało się tam rano, najczęściej około ósmej, i wychodziło popołudniu, około szesnastej. Cały ten czas, pod okiem pedagogów, będzie brało udział w zajęciach na miejscu albo w kinach, muzeach, a także na boiskach i pływalniach. Jak zapewnia Wiesław Wilczyński z Miejskiego Biura Sportu, wszystkie obiekty będą otwarte dla dzieci bezpłatnie.
– O pomoc poprosiliśmy też gwiazdy sportu, które będą brały udział w różnych akcjach i treningach. Tak, żeby jeszcze bardziej rozbudzić w dzieciach sportowego ducha – dodaje.
Zamiast koncertu - gra
Lato w mieście to jednak nie tylko sport. Swoje podwoje otwiera także większość działających w Warszawie placówek kulturalnych i edukacyjnych. Otwarte będzie między innymi Muzeum Etnograficzne, w którym odbędą się także zajęcia zatytułowane „Wędrówka kontynentów”. Będzie można odwiedzić również warszawską Zachętę i Muzeum Narodowe. Swoje programy dla dzieci przygotowały też warszawskie kina i teatry.
– Na początek jednak zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do parku Agrykola na nietypową grę zatytułowaną „Podróż w czasie z wyobraźnią” – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. – Jest to interaktywna gra, która przeprowadzi dzieci przez historię ludzkości. W tym roku zrezygnowaliśmy z inauguracyjnego koncertu i zaproponowaliśmy odmienioną formę rozpoczęcia wakacji w mieście.
Jeśli dziś słońce, to idziemy na basen
W organizację „Lata w mieście” włączyło się kilkanaście stowarzyszeń i fundacji działających w Warszawie. Ich wakacyjna oferta dla dzieci uzupełnia to, co proponuje miasto. Wiele małych, lokalnych stowarzyszeń na co dzień sprawujących opiekę nad dziećmi, postanowiło zająć się nimi także w wakacje.
– Możemy zaopiekować się dwadzieściorgiem dzieci. Piętnaścioro jest już na liście i to są nasi podopieczni – tłumaczy Zofia Różycka z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Organizacja zaprasza dzieci w wieku szkolnym na zajęcia sportowe i rozrywkowe i dodaje: – Zbiórka codziennie o godz. 8.00 na Brackiej. W zależności od pogody będziemy decydować na bieżąco, jaki będzie plan dnia.
W deszczowe dni będą to zajęcia plastyczne w siedzibie Towarzystwa. W dni pogodne zaplanowany jest między innymi turniej tenisa stołowego czy zawody w kometkę, które odbędą się na Polu Mokotowskim.
– Jeśli tylko dzieciaki wyrażą taką chęć, pójdziemy na basen na Inflancką – dodaje Z. Różycka.
Na basen na Moczydło zabierać będzie dzieci z kolei Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Gniazdo”. Dwadzieścioro dzieci od poniedziałku do piątku aż do końca sierpnia będzie mogło korzystać nie tylko z basenu i rozrywek sportowych, ale także z programu zajęć w świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie na warszawskim Bemowie.
– Codziennie do dyspozycji dzieci będą nasi pedagogowie – mówi Anna Kowal ze Stowarzyszenia „Gniazdo”. – Do uczestnictwa w zajęciach szczególnie zapraszamy dzieci z Bemowa, które będą miały blisko.
W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od 6. do 16. roku życia. Prowadzone są cztery godziny dziennie, od 10.00 do 14.00. Dzieci otrzymają także śniadanie i obiad.
Królewskie spacery
„Królewskie spacery” to zorganizowany dla najmłodszych cykl akcji kulturalnych i edukacyjnych poświęconych polskiej historii – dzieci poznają ją od Jagiellonów aż po rozbiory. Będą mogły także zobaczyć prawdziwy dwór królewski.
– Celem tych spacerów jest poszerzanie wiedzy o historii polskiego dworu królewskiego i jego powiązań z kulturą w Europie – mówi Maria Reif z Fundacji ART., która jest organizatorem akcji. – To także spotkanie z wielokulturowością polskiego dworu i jego władców. Poprzez wspólną zabawę z dziećmi będziemy rozwijać i poszerzać ich wiedzę w tej dziedzinie.
Program spacerów został ułożony tematycznie. Dzieci dowiedzą się m.in., kto i w jaki sposób zaprojektował i zbudował Zamek Królewski w Warszawie; spróbują królewskiej kuchni (w tym dowiedzą się, skąd się wzięła włoszczyzna); zapoznają się także ze sztuką rycerską.
– Zapraszamy na nietypowe warsztaty taneczne – dodaje M. Reif. – Będziemy chcieli nauczyć dzieci podstaw dawnych tańców, takich jak menuety czy pawany. Pokażemy także, jak się kiedyś ubierano na dworze króla.
Królewskie spacery odbywać się będą w każdą środę od 7 lipca do 18 sierpnia. Organizatorzy chcą, aby z tej oferty mogły skorzystać wszystkie, zorganizowane w ramach akcji „Lato w mieście” grupy dzieci odpoczywających w stolicy.
– Harmonogram ustalimy z poszczególnymi Dzielnicami Miasta Stołecznego Warszawy – zapewnia Maria Reif. – Podczas siedmiu spotkań z akcji może skorzystać około 3 tys. dzieci, jednorazowo około 400.
Z dziećmi będą pracować specjaliści z danej dziedziny i pedagodzy. Nad całością będą czuwali koordynatorzy. Zajęcia będą się odbywały w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Królewskich.
Szczegółowy program „Lata w mieście” znajduje się na stronie www.lato.warszawa.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)