Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrowite Golubskie w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej badało historię swojej miejscowości
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrowite Golubskie, które ma na celu propagowanie dziedzictwa kulturowego miejscowości Ostrowite poprzez działania edukacyjne skierowane do różnych grup społecznych i wiekowych w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Niemożliwych „Motyka” z Torunia zrealizowało projekt „Na ścieżkach Ostrowitego”.
Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowań przeszłością, kształcenie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, integrowanie pokoleń poprzez zajęcia edukacyjne.
W okresie od kwietnia do czerwca 2009 roku utworzono pięć grup: historyczną grupę działania, dziennikarską grupę działania, grupę oczyszczającą cmentarz, multimedialną grupę działania, przyrodniczą grupę działania. Każdy z tych zespołów przeszedł 24 h szkolenia, które umożliwiły danemu zespołowi pracę na rzecz wybranej inicjatywy.
W kolejnych trzech miesiącach każda z grup pracowała w podjętej przez siebie tematyce: w ten sposób przyczyniano się do odkrywania, opracowywania i wydawania materiałów dotyczących historycznych wydarzeń, które rozegrały się w tej miejscowości. Poprzez prace porządkowe na cmentarzu oddano hołd tym osobom, które zasłużyły się w przeszłości Ostrowitego. Podstawową inspiracją dla pracujących były zapiski nieżyjącego ks. Nowakowskiego, który zebrał informacje na temat Ostrowitego.
W wyniku tych działań, po przeanalizowaniu źródeł historycznych stworzono zbiór legend i ciekawostek historycznych Ostrowitego. Sfotografowano zabytkowe i ciekawe pod względem historycznym miejsca, które zostały opisane, na podstawie zebranych materiałów powstała wystawa fotografii. Beneficjenci stworzyli izbę pamięci z eksponatów związanych z przeszłością miejscowości. Efekty pracy zostały zaprezentowane na grudniowym spotkaniu podsumowującym z udziałem beneficjentów i społeczności lokalnej.
W ramach działań projektu „Na ścieżkach Ostrowitego” podjęto mnóstwo inicjatyw, w które włączono całą społeczność tej miejscowości. Zarówno dzieci, młodzież, dorośli jak i osoby starsze uczestniczyły w pracach Stowarzyszenia. Kwota pozyskanych środków wyniosła: 49980,00 zł.
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.