Na Mazowszu, częściej niż w innych regionach, organizacje postrzegają warunki funkcjonowania sektora pozarządowego jako trudne lub problematyczne.
W przypadku trzech problemów, dotyczących ogólnie rzecz biorąc angażowania i zarządzania ludźmi, odczucia wszystkich organizacji – niezależnie od regionu, w którym działają – są podobne. Jednak poczucie dotkliwości dziewięciu pozostałych jest różna w poszczególnych województwach.
Szczególną pozycję na mapie pod względem wyczulenia na obszary problematyczne z punktu widzenia funkcjonowania organizacji zajmuje województwo mazowieckie. Gdyby stworzyć rankingi województw od najbardziej do najmniej narzekających we wszystkich dziewięciu kwestiach, to organizacje z Mazowsza zajęłyby pierwsze lub drugie miejsce w siedmiu konkurencjach na dziewięć.
Przeciwieństwem organizacji mazowieckich są stowarzyszenia i fundacje z Opolszczyzny – w tym regionie wyjątkowo mało organizacji postrzega poszczególne problemy jako uciążliwe.
Powstaje pytanie – czy organizacje z Mazowsza po prostu lubią narzekać, czy raczej ich ocena sytuacji wynika z trzeźwej analizy kondycji III sektora i warunków, w jakich funkcjonują?
Wykres: Ranking województw pod względem wartości wskaźnika świadczącego o stopniu odczuwania problemów związanych z warunkami funkcjonowania organizacji*
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)