Muzeum Oszpicin. Miejsce edukacji historycznej i pionierskich programów antydyskryminacyjnych
Oszpicin – tak Oświęcim nazywali przed drugą wojną światową jego żydowscy mieszkańcy. Dziś to także nazwa muzeum, które przybliża wielowiekową historię oświęcimskiej społeczności żydowskiej. Instytucja jest także miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych oraz edukacji o wielokulturowym dziedzictwie miasta. To również szczególna przestrzeń do edukacji mającej uwrażliwić na drugiego człowieka.
Edukacja dla świata bez nienawiści
„Chronimy pamięć o żydowskich mieszkańcach Oświęcimia i edukujemy na rzecz świata bez nienawiści” – tak swoją misję określa zespół Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu. To właśnie w tym mieście pierwsi Żydzi zamieszkali już w XVI w. i wkrótce nazwali swoje miasto Oszpicin (jid. goście). Znajdująca się w instytucji wystawa: „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia” to podróż przez prawie 400 lat aż do tragedii Holokaustu, w którym zginęli prawie wszyscy żydowscy oświęcimianie.
Muzeum zlokalizowane jest w centrum starego miasta i tworzy kompleks razem z zabytkową synagogą oraz Cafe Bergson – klubokawiarnią znajdującą się w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera. W wydarzeniach organizowanych przez instytucję bierze udział wielu mieszkańców miasta, a także turystów. Instytucja oferuje również specjalistyczne programy edukacyjne kierowane do różnych grup.
Chcą budować wspólnotę wolną od przemocy
Jednym z nich jest Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej, w której biorą udział nauczyciele i nauczycielki ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
– Akademia jest oparta na autorskim Modelu Edukacji Włączającej 4W (wspólnota, widoczność, włączanie i wzmacnianie), który pomaga budować wspólnotę klasową bezpieczną i wolną od dyskryminacji czy przemocy – opowiada Maciek Zabierowski z Muzeum Żydowskiego.
Jak zaznacza, każda edycja akademii (a odbyło się ich już pięć) rozpoczyna się zjazdem stacjonarnym w Oświęcimiu. W jego ramach uczestniczki i uczestnicy poznają żydowską historię miasta, odwiedzają też Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przez pozostałe pięć tygodni nauczycielki i nauczyciele pracują online pod okiem najlepszych edukatorów w Polsce zajmujących się tematyką.
– Trwające edycje cieszą się niezwykłą popularnością i aktualnie mamy prawie dwa razy więcej zgłoszeń niż dostępnych miejsc – komentuje Karolina Turza, koordynatorka projektu. – Jesienią rozpocznie się jednak rekrutacja do kolejnych edycji, na które chciałabym serdecznie wraz z zespołem Muzeum Żydowskiego zaprosić.
Dla osób niezdecydowanych oraz tych, które nie mogą wziąć udziału w kursie, przygotowano także webinar „Edukacja antydyskryminacyjna w polskiej szkole – jak zacząć?”.
Wspólna praca niesie za sobą dalsze działania
To jednak nie wszystko. W ostatnim czasie grupa polskich nauczycielek odbyła podróż studyjną do Węgier i Słowacji, podczas której zaprezentowały „Iwalk” – projekt cyfrowego zwiedzanie śladów żydowskich w Oświęcimiu, wzbogacony o wideo relacje ocalonych z Holokaustu. Organizatorem projektu była Fundacja Zachor w Budapeszcie, która wspiera edukatorów w promowaniu wiedzy i pamięci o Zagładzie.
Cały czas organizowane są też projekty edukacyjne dla różnych grup z zagranicy.
– Niedawno gościliśmy w Muzeum Żydowskim i synagodze grupę edukatorów i edukatorek z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Goście poznali 400-letnią historię obecności Żydów w naszym mieście, a wiedzę będą wykorzystywać we własnej pracy edukacyjnej. Kilka dni temu odwiedziła nas też grupa studentów z Republiki Południowej Afryki oraz Austrii – przybliża ostatnie działania Tomek Kuncewicz, dyrektor instytucji i jak podkreśla, to tylko niektóre z licznych grup odwiedzających Muzeum Żydowskie.
Jednym z kluczowych programów edukacyjnych jest natomiast ten skierowany do przyszłych dowódców wojskowych.
– American Services Academies Program to inicjatywa, która pozwala poznać nie tylko historię Auschwitz przez pryzmat mechanizmów zapobiegania ludobójstwom, ale też uczy etyki zawodowej przyszłych dowódców sił zbrojnych USA – opisuje Kuncewicz i, jak zaznacza, ostatnia jego edycja była bardzo ważnym doświadczeniem zarówno dla osób biorących w nim udział, jak i dla zespołu placówki.
Więcej o działaniach Muzeum Żydowskiego można znaleźć na stronie www.oshpitzin.pl oraz w mediach społecznościowych. Zachęcamy również do zapoznania z kanałem „Cyfrowe dziedzictwo Oświęcimia”, dzięki któremu można poznać dzieje Oszpicina on-line w formie krótkich klipów YouTube.
Źródło: Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu