Akcja "Lato pod żaglami", regaty, rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich - po bardzo intensywnym okresie nadchodzi czas na wspólne zwijanie żagli…
Z czego słynie Mosina pośród innych miast Wielkopolski? Oczywiście, z elegancko ubranych dżentelmenów, ale też atrakcyjnych terenów turystycznych i rekreacyjnych położonych w części w malowniczym Wielkopolskim Parku Narodowym. I jeszcze jedno - kojarzy się, a przynajmniej powinna, z prężnie działającymi organizacjami pozarządowymi. To w gminie Mosina, w Baranówku, działa znana dzięki swemu założycielowi Fundacja "Stworzenia Pana Smolenia", a w Czapurach - Nadwarciańskie Stowarzyszenie Obywatelskie, które już kilka lat temu przystąpiło do sieci Działamy Razem. Kolejną organizacją, która bierze udział w projekcie jest Mosiński Klub Żeglarski - przykład stowarzyszenia ludzi skupiających się wokół jednej pasji, dla których staje się ona okazją zarówno do wypoczynku, jak i stałego zdobywania umiejętności i podnoszenia kwalifikacji. Dla dzieci i młodzieży stanowi ona swoistą "szkołę charakteru" i możliwość nauczenia się pracy w grupie, a w przyszłości - zdobycie umiejętności organizowania turystycznych rejsów żeglarskich i budowa przyszłej kadry - organizatorów turystyki żeglarskiej.
Na stronie internetowej MKŻ przeczytamy: „Jesienne porządki tuż tuż. Na naszej Przystani również!!! Poszukujemy chętnych rąk do pracy przy składaniu pozostałych jeszcze namiotów (stołówki itd), wyszlifowaniu optymistów, posprzątaniu terenu po renowacji naszej zieleni … Czekamy na Przystani w Dymaczewie, szczególnie na tych, którzy jeszcze nie wypracowali godzin." Klub w całości utrzymuje się z pracy społecznej swoich członków. W czasie, kiedy jako turyści, urlopowicze domagamy się podania wszystkiego "pod nos", jesteśmy gotowi zapłacić za to, żeby tylko w czasie wolnym od pracy przesadnie się nie wysilać - istnieje grupa zapaleńców, która swój wolny czas wykorzystuje jak najbardziej aktywnie, w ruchu, dodatkowo dzieląc z resztą grupy nie tylko przyjemność, ale też żeglarskie obowiązki. Dla przeciętnego szczura lądowego to nie do pojęcia, dla nich, zapalonych żeglarzy - pasja i naturalna kolej rzeczy.
Trochę historii
W Mosinie przygodę z żeglarstwem rozpoczęli harcerze. Na przełomie lat ’70 i ‘80 powstała drużyna wodna. Działała ona do połowy lat osiemdziesiątych. W 1989 roku na obozie PO w Środzie Wielkopolskiej organizowanym przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Poznaniu zrodził się pomysł, by używany na obozie sprzęt żeglarski wykorzystywać w dalszej części wakacji nad Jeziorem Łódzko - Dymaczewskim. Po obozie trafiły do Mosiny przekazane w użytkowanie żaglówki należące do Kuratorium. Najpierw trzeba było użyczony sprzęt żeglarski odrestaurować. W zadanie to mocno zaangażowała się mosińska młodzież i przygotowała sprzęt do sezonu w 1990 roku. Wtedy po raz pierwszy zorganizowano „Lato pod żaglami” jako formę propagowania żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży.
Pozytywne doświadczenia sezonu letniego ’90, przejawiające się dużym zainteresowaniem tym sposobem spędzania wolnego czasu, również wśród grupy dorosłych, zrodziły pomysł założenia klubu żeglarskiego.
Powstała inicjatywa zwołania otwartego zebrania założycielskiego które odbyło się ono pod koniec 1990 roku. W czasie zabrania przyjęto projekt statutu i wybrano pięcioosobowy skład Prezydium Komitetu Założycielskiego stowarzyszenia o nazwie Mosiński Klub Żeglarski. Po uprawomocnieniu się postanowienia wyroku sądu Mosiński Klub Żeglarski został wpisany, zyskując osobowość prawną, do rejestru sądowego. Stało się to na początku stycznia 1991r.
Mosiński Klub Żeglarski jest stowarzyszenie non–profit. Klub opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Celem jego działają jest propagowanie i uprawianie żeglarstwa oraz pokrewnych wobec niego form aktywności, krzewienie wiedzy, etykiety i dobrej praktyki żeglarskiej.
Przez te lata na przystani przybyło w klubie wiele nowych łodzi i dziś organizacja w swej ofercie ma „Omegi”, łódki „Optymisty”, kajaki, na których pływają młodzi adepci żeglarstwa podczas Akcji "Lato pod Żaglami” i nie tylko. Trzy lata temu Urząd Miasta Mosiny postawił hangar, w którym "zimowany" jest sprzęt żeglarski i cały osprzęt do letniego wypoczynku. Obecny teren przystani jest własnością Urzędu Miasta w Mosinie, którym administruje Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie i użycza go klubowi.
Zapraszamy
Już w czerwcu na terenie przystani rozbrzmiewa gwar dzieci i młodzieży z gminy Mosina i nie tylko, które w ramach „zielonych szkół” uczą się życia w namiotach, przebywania na łonie natury w Wielkopolskim Parku Narodowym oraz mają możliwość skorzystania z łódek i kajaków, a wieczorem pląsają przy ognisku.
Cyklicznie w sezonie odbywają się imprezy na przystani Żeglarskiej w Dymaczewie Nowym: regaty na rozpoczęcie i zakończenie sezonu, od 5 lat regaty zakładów pracy gminy Mosina, regaty o Puchar Burmistrza Mosiny, kurs żeglarski na petent żeglarza jachtowego do kilkunastu lat, a od 23 lat Akcją „Lato Pod Żaglami” przy współpracy z OSIR Mosina. To ostatnie wydarzenie to 5 dniowe biwaki żeglarskie dla dzieci w wieku 7-14 lat. Podczas pobytu uczestnicy poznają tajniki: żeglowania na małych łódkach „Optymist”, pływania na kajakach, meteorologii, budowy jachtu, teorii żeglowania a także mogą współzawodniczyć w szeregu gier i zabaw sportowych (siatkówka, piłka nożna, piłkarzyki, ping – pong, boule, baloniada) a także plastycznych. Organizowane są również spotkania z przedstawicielami Wielkopolskiego Parku Narodowego, którzy to zapoznają dzieci z historią, walorami przyrodniczymi parku, żyjącymi tam zwierzętami. Każde dziecko po spotkaniu otrzymuje foldery o parku, a wieczorami wszyscy wspólnie zasiadają przy ognisku aby pośpiewać szanty przy akompaniamencie gitar. Na każdym biwaku odbywają się zawody na „Optymistach” i kajakach, chrzest żeglarski. Zwycięscy wszystkich konkurencji dostają pamiątkowe dyplomy i medale, a wszyscy uczestnicy otrzymują koszulki z logo Akcji „Lato pod żaglami”. W letnich biwakach uczestniczy co roku około 400 dzieci. Dzisiejsi wychowawcy to w części wychowankowie biwaków od wielu lat, którzy po zdobyciu uprawnień żeglarskich i pedagogicznych dalej wspaniale się bawią w żeglarstwo. Od wielu lat MKŻ organizuje również rejsy po Wielkich Jeziorach Mazurskich dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Jak piszą organizatorzy: Rejs żeglarski to wakacje zarówno dla młodzieży nie posiadającej żadnych umiejętności żeglarskich jak i dla tych z patentem. Całe dnie pod żaglami, najpiękniejsze zakątki Mazur, słońce, kąpiele wodne, próby kulinarne w kambuzie, mariny żeglarskie, wieczory przy ognisku i szanty to klimat aktywnych wakacji w towarzystwie rówieśników. Z nami poznacie Mazury od wody i lądu, nauczycie się samodzielnie prowadzić jacht, manewrować nim na silniku, wchodzić do portu, czytać mapy, oceniać prognozę pogody a wszystko to w formie dobrej zabawy.
Klubowicze podnoszą swoje kwalifikacje podczas rejsów szkoleniowych po Bałtyku. Wielu z nich z posiada uprawnienia kapitanów i sterników morskich. Członkowie klubu są również organizatorami rejsów po ciepłych wodach na Adriatyku i innych dalekich akwenach wodnych. MKŻ od 4 lat jest jednym ze współorganizatorów Regionalnych Olimpiad Specjalnych w Żeglarstwie i Kajakarstwie powiatu poznańskiego. Również od kilku lat członkowie Mosińskiego Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych przyjeżdżają na jednodniowy pobyt by móc ze swoimi podopiecznymi, popływać (z klubowymi sternikami) na żaglówkach i podziwiać przyrodę z wody.
Członkowie MKŻ organizują Dzień Dziecka dla dzieci, spotykają się by świętować Noc Kupały, gotować i smakować potraw żeglarskich podczas weekendu kulinarnego.
MKŻ bierze czynnie udział w spotkaniach organizowanych przez Urząd Miasta Mosina w cyklicznej imprezie „Lato w to lato” gdzie sternicy klubowi uatrakcyjniają ją poprzez pływania żaglówkami dla wszystkich chętnych uczestników zabawy.
Zbliża się ćwierćwiecze klubu i chcielibyśmy, aby tak prężnie działające stowarzyszenie miało szanse propagować idee żeglarstwa przez kolejne ćwierć wieku. Może im w tym pomóc przychylność władz miasta i gminy oraz Wielkopolskiego Parku Narodowego.
źródło: www.mkz.org.pl www.facebook.com/mosinskiklubzeglarski
Źródło: Stowarzyszenie Instytut Zachodni