Monitoring polityk publicznych w zakresie usług społecznych: wrzesień–październik 2022
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych przygotowała siódmy raport z monitoringu polityk publicznych w zakresie usług społecznych. Tym razem dotyczy on okresu wrzesień–październik 2022. Przyglądamy się zmianom prawnym, dokumentom strategicznym i projektom rozwiązań dotyczących rozwoju środowiskowych usług społecznych (procesowi deinstytucjonalizacji).
W tej edycji omawiamy m.in: projekt „Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027”, który zawiera kluczowe dla deinstytucjonalizacji postanowienia, np. definiuje samą deinstytucjonalizację. Piszemy także o zmianach w ustawie wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz o pytaniach Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
Raport powstał w ramach projektu „SUS-Sektor Usług Społecznych” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Zapraszamy do lektury całości:
Źródło: WRZOS