Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Dobre relacje z innymi to podstawa działań partnerskich. Dobrze wie o tym Liderka lokalna z gminy Krzemieniewo – Monika Glapiak. Dzięki pomocy Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii, lokalni liderzy od kilku lat działają, zarażając swoje społeczności lokalne pasją i zaangażowaniem.
Kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda z liderstwem lokalnym?
Monika Glapiak: – Myślę, że liderką byłam od zawsze. Już w szkole podstawowej, a później w liceum, byłam aktywna w samorządzie klasowym i szkolnym, chętnie brałam udział w różnego rodzaju wydarzeniach czy akcjach. Moja właściwa przygoda z liderstwem rozpoczęła się w momencie, kiedy w 2010 r. utworzyliśmy wspólnie na terenie naszej gminy Stowarzyszenie „Krzemianki” i kiedy rozpoczęłam współpracę z Centrum PISOP jako Liderka Lokalna w marcu 2014 r.
Reklama
Co w działalności liderskiej najbardziej cenisz?
M.G.: – Kontakt z ludźmi. Jestem osobą bardzo otwartą, niemającą większych problemów z nawiązaniem kontaktu z innymi. Jestem nastawiona na współpracę i wspólne realizowanie celów dla społeczności lokalnej, w której mieszkam. Poprzez działania liderskie wyznaczam sobie za każdym razem nowe cele, które wspólnie z innymi realizuję. Zadowolenie mieszkańców oraz moje z osiągniętych rezultatów, jest dla mnie bardzo istotne.
Jakie cele chcesz osiągnąć podejmując działalność w swojej społeczności?
M.G.: – Główny cel, do którego dążę to wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej, w której mieszkam. Myślę, że powoli udało mi się stworzyć zespół ludzi, którzy efektywnie pracują na rzecz naszej gminy, naszej społeczności lokalnej. Wspólnie osiągamy zakładane wcześniej cele.
Jakie działania jako liderce udało Ci się już zrealizować?
M.G.: – Zaczęło się od wypracowania wspólnego wydarzenia lokalnego na terenie naszej gminy. Jest to coroczny „Turniej Wsi Gminy Krzemieniewo”, który skupia mieszkańców całej gminy i jest bardzo pozytywnie odbierany przez społeczność lokalną. Praca nad tym wydarzeniem zaangażowała do działania i współpracy osoby z terenu całej gminy.
Mając na uwadze sprawną, skuteczną i efektowną współpracę na rzecz zwiększenia uczestnictwa mieszkańców gminy w życiu społecznym zostało podpisane porozumienie partnerskie pomiędzy sołtysami gminy Krzemieniewo, wójtem gminy i Liderem Lokalnym. Celem porozumienia jest wieloletnia wielokierunkowa współpraca miedzy Liderem Lokalnym a Urzędem Gminy Krzemieniewo oraz sołectwami z terenu gminy.
Udało się także utworzyć partnerstwo na rzecz wolontariatu na terenie gminy Krzemieniewo. Partnerstwo zrzesza członków z terenu naszej gminy i są to przede wszystkim szkoły i przedszkola, organizacje pozarządowe oraz instytucje samorządowe. Co roku nasze partnerstwo wspólnie ubiera choinkę przed Urzędem Gminy ozdobami przygotowanymi przez partnerów porozumienia na rzecz wolontariatu. Wspólnie obchodzimy też Dzień Wolontariatu, podczas którego wolontariusze z naszej gminy zostali wyróżnieni i nagrodzeni przez wójta gminy.
Czy trudno jest nakłonić innych do działania?
M.G.: – Uważam, ze budowanie pozytywnych relacji z otoczeniem pomaga liderowi nakłonić innych do wspólnego działania. Drugim argumentem, który przemawia za tym, aby działać jest wymiana doświadczeń z innymi osobami. Uważam, że poznanie dobrych praktyk pomaga podjąć decyzję o realizacji podobnych rzeczy w swoim środowisku.
Co cię motywuje?
M.G.: – Motywuję się przede wszystkim tym, co udało mi się dobrze zrobić, z czego jestem zadowolona i dumna. Słowo „dziękuję” dodaje mi skrzydeł i chęci do dalszej pracy na rzecz społeczności lokalnej.
Czy lider napotyka na jakieś przeszkody?
M.G.: – Jestem osobą, która stawia sobie co rusz nowe cele do wykonania. Najtrudniejszym dla mnie jest przekonanie innych i argumentacja, że stanowisko, które przyjmuję, jest właściwe z mojego punktu widzenia. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma takie samo zdanie jak ja i nie każdy lubi angażować się w życie społeczne, ale jeśli będziemy wszyscy myśleli, że w danej kwestii nic się nie da zrobić, to nic nie zrobimy. Czasem warto się pomęczyć i wyszukać argumenty, które dotrą do ludzi i zacząć współpracę. Liderzy lokalni zajmują się przede wszystkim działaniami miękkimi, które są odbierane jako drugoplanowe, ale kiedyś usłyszałam, że miękkie też są ważne i tego zamierzam się trzymać.
Co uznajesz za swój największy dotychczasowy sukces?
M.G.: – Ja osobiście cieszę się najbardziej z wszystkich tych działań, które już realizujemy i które są bardzo pozytywnie odbierane przez społeczność lokalną. Sukces to może za duże słowo, ale fajnie, że udało się podpisać oba porozumienia na rzecz wolontariatu i partnerskie pomiędzy sołtysami, wójtem i LL. Cieszy mnie również to, że mam wokół siebie osoby, na które mogę liczyć w kwestii działań na rzecz społeczności lokalnej.
Powiedz nam, jak rysują się Twoje plany?
M.G.: – Moje plany to przede wszystkim kontynuacja tego, co już się rozpoczęło. Mam nadzieję dalej angażować społeczność lokalną do wspólnych działań oraz wzmocnić świadomość mieszkańców w zakresie aktywności lokalnej, bo każdy ma jakieś swoje pomysły, które możemy wspólnie realizować. Wystarczy tylko chcieć.
Jak namówiłabyś innych do zadań liderskich?
M.G.: – Lider Lokalny to osoba aktywna i chcąca wprowadzić zmiany na lepsze w swoim środowisku. Jeśli ktoś chce poczuć się lepiej, wkładając swój czas i wysiłek dla dobra wspólnego, chce zarażać innych swoimi pomysłami i pewnością, że można zmienić i kształtować swoje otoczenie w taki sposób, by czuć się w nim dobrze, jest na dobrej drodze, by zostać Liderem Lokalnym.
Monika Glapiak jest Liderką Lokalną w gminie Krzemieniewo. Pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzemieniewie jako inspektor ds. funduszu alimentacyjnego. Jest zastępcą przewodniczącej w Stowarzyszeniu „Krzemianki”.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.