Piszesz wniosek o przyznanie grantu na projekt aktywizacji zawodowej osób po pięćdziesiątce? Przygotuj rzetelną diagnozę, porównując wskaźniki bezrobocia w grupie 50+ dla kilku sąsiadujących ze sobą gmin. Chcesz zorganizować kursy przedsiębiorczości, ale nie wiesz, gdzie będzie najbardziej pożądany? Sprawdź miejsca, w których najwięcej mieszkańców korzysta ze świadczeń pomocy społecznej. Chcesz aktywnie działać na rzecz swojej społeczności lokalnej? Sprawdź, co jest najważniejszym problemem Twojej gminy. Sprawdź! Dzięki portalowi www.mojapolis.pl – rozbudowanemu bankowi danych o otaczającej nas rzeczywistości – jeszcze nigdy nie było to tak proste.
Niezrozumiałe = niedostępne
– Od lat mówimy o niskiej aktywności społecznej Polaków, zbyt małej frekwencji wyborczej oraz niechęci do angażowania się w życie publiczne. A ja powiem zaczepnie: w ogóle rodakom się nie dziwię… – konstatuje prof. Anna Giza-Poleszczuk, z Instytutu Socjologii UW, Członkini Rady projektu. – Bo żeby się angażować, trzeba mieć poczucie racjonalności podejmowanych decyzji. A racjonalne podejmować można je tylko wtedy, kiedy się wie.
Dostęp do informacji utrudniony jest na wielu płaszczyznach. – Wyobraźmy sobie, że ktoś chciałby się dowiedzieć jak w jego gminie uczą w gimnazjach, albo jaki jest poziom przestępczości i jaka wykrywalność sprawców. Intuicyjnie czujemy, że takie dane gdzieś muszą być. Ale gdzie? W dodatku jeśli pójdziemy po nie po prostu do szkoły czy na posterunek Policji, mamy w zasadzie pewność, że ich nam nie ujawnią – tłumaczy prof. Giza. Tylko czasem informacje są totalnie jawne i ogólnodostępne. Często jednak w takich przypadkach mają postać całkowicie niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela. – A skoro niezrozumiałe, to niedostępne – tłumaczy specjalistka.
Otwarty i przydatny
Moja Polis nie jest portalem zamkniętym. Wręcz przeciwnie – serwis nieustannie rozwija się i wzbogaca o nowe zasoby bazodanowe, a także funkcjonalności. Przy okazji ostatnich wyborów samorządowych uruchomiono na przykład Bilans Kadencji, w kilkunastu wskaźnikach podsumowujący zmiany jakie zaszły w poszczególnych gminach na przestrzeni ostatniej kadencji władz samorządowych. Obecnie, oprócz tradycyjnego oglądania prezentowanych danych, możliwe jest również porównywanie wybranych obszarów pod względem jednego wskaźnika oraz śledzenie zmian wskaźników tych parametrów w czasie. Jak na razie, strumienie danych wpadające do Mojej Polis, wypływają ze statystyki publicznej, danych administracji, źródeł komercyjnych, oraz badań społecznych.
Zasoby Mojej Polis są również doskonałym narzędziem kontroli władz samorządowych oraz administracji terenowej. Za pomocą wskaźników możemy weryfikować obietnice wyborcze oraz oceniać pracę w ciągu całej kadencji. Jeśli wybrany wójt lub radny obiecuje nam wybudowanie nowych dróg, dlaczego nie mielibyśmy go skrupulatnie rozliczyć z tej obietnicy, zanim przedłużymy jego mandat o kolejną kadencję?
A co, jeśli przygotowujemy projekt, który swoim zasięgiem obejmuje kilka województw, w których jeszcze nigdy nie pracowaliśmy, a będziemy musieli współpracować z władzami samorządowymi? „Wizytówki” poszczególnych gmin dostarczają szereg podstawowych informacji na temat administracji lokalnej. Z Moja Polis dowiemy się m.in. kto wygrał ostatnie wybory samorządowe, z jaką przewagą i którą opcję polityczną reprezentuje.
Stawiaj na jakość debaty publicznej
Portal ma jeszcze jedną istotną funkcję. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, można bardzo szybko wygenerować zestawienia, które mogą stanowić doskonały materiał, przydatny do identyfikowania skali zjawisk i problemów społecznych, a także ewentualnych szans oraz zagrożeń. Jednocześnie, dane zagregowane w Mojej Polis służą zobiektywizowaniu debaty publicznej i umieszczania jej w sferze faktów, zamiast tylko wizerunku i zdolności oratorskich dyskutantów.
Portal jest częścią większej całości – projektu „Moja Polis” – interaktywny system monitoringu partnerstwa lokalnego i rozwoju aktywnych społeczności lokalnych”, realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Część ważnych funkcji portalu tworzona jest w ramach projektu „Od informacji do partycypacji” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: inf. własna ngo.pl