Rozmawiamy z koordynatorem Mobilnych Doradców Sektora 3.0 Filipem Jędruchem, który opowiada nam o charakterystyce pracy w elitarnym gronie cyfrowych liderów. Sieć Mobilnych Doradców powstała sześć lat temu i pomaga w implementacji nowoczesnych rozwiązań w organizacjach na poziomie lokalnym.
– Każdy ze stu Mobilnych Doradców jest inny, każdy mieszka gdzie indziej i każdy na co dzień zajmuje się czymś innym. Mamy wśród nas informatyków, urzędników, właścicieli firm, przedstawicieli organizacji społecznych, a nawet żołnierza. Co więc nas łączy i jak pracujemy? Mobilni Doradcy to osoby, które znają się na nowych technologiach i lubią pomagać. To jest ich wspólny mianownik. Działamy na zasadach wolontariatu w ramach Sektora 3.0, inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Wspólnie budujemy kompetencje lokalnych organizacji, przekazując wiedzę związaną z nowoczesnymi rozwiązaniami ICT.
Jak działacie?
– Zakres oferowanego przez nas wsparcia jest bardzo szeroki – od doradztwa i wystąpień, przez szkolenia, aż po prezentacje nowych rozwiązań. Mobilni Doradcy są też jednym z kluczowych filarów Sektora 3.0. Na co dzień działamy w grupach regionalnych, dzięki temu, że jesteśmy blisko siebie, mamy łatwy dostęp do innych osób z odpowiednią wiedzą techniczną. W taki sposób uczymy nie tylko innych, ale też sami od siebie. Program daje nam też dostęp do ekspertów i szkoleń. Mówimy o dużych markach, jak Microsoft, Intel czy Orange. Ich know-how i aplikacje przenosimy na grunt lokalny.
Opowiedziałbyś trochę o codzienności pracy Mobilnego Doradcy?
– To rzeczy małe i duże. Z jednej strony musimy pomóc w założeniu skrzynki mailowej, a z drugiej strony zdarzają się propozycje wystąpienia przed 200 osobami i opowiedzenia o pracy w chmurze. Praca w zespole Mobilnych Doradców jest bardzo elastyczna i każdy może wykonywać te zadania, w których czuje się dobrze i na które ma w danym momencie czas. Trzeba pamiętać, że te działania opierają się przede wszystkim na współpracy z drugim człowiekiem, a ta z założenia na ogół przynosi satysfakcję, zwłaszcza gdy obserwujemy jak ktoś zdobywa nowe umiejętności. Nigdy nie wyręczamy, ale dajemy iskrę do działania, do obsługi narzędzia czy rozwijania się w jakimś konkretnym kierunku.
Czy trzeba mieć dużo czasu aby pełnić obowiązki Mobilnego Doradcy?
– Mobilni Doradcy szkolą bardzo intensywnie – w tym roku ponad 5 000 osób uczestniczyło w naszych warsztatach. Tematyka jest bardzo rozległa, może to być grafika, fundraising, komunikacja, czy organizacja pracy w zespole. To także nowoczesne aplikacje, komunikacja i wykorzystanie Facebooka. Możemy śmiało założyć, że stu Mobilnych Doradców może przełożyć się na sto unikalnych szkoleń w naszej ofercie. Jednak jak już wspomniałem sieć jest bardzo elastyczna i dostosowana do indywidualnych możliwości każdego z Mobilnych Doradców z osobna.
Jakie korzyści niesie za sobą uczestnictwo w Sieci Mobilnych Doradców?
– To może brzmieć banalnie, ale korzyścią samą w sobie jest obecność w sieci. Mamy dostęp do grupy stu osób z terenu całej Polski, posiadających różną wiedzę techniczną, z której możemy korzystać. Kiedy spotykamy się na cyklicznych zjazdach w Warszawie i “sieciujemy” w mniejszych grupach, nie tylko podnosimy kwalifikacje w ten sposób, ale dostajemy też zastrzyk energii, którą przenosimy na działania w terenie.
Oprócz tego Mobilni Doradcy mają też dostęp do szkoleń i webinariów przeprowadzanych przez topowych ekspertów z branży. Dla najbardziej zaangażowanych w sieci organizujemy również wyjazdy na największe technologiczne konferencje w Europie. Jesteśmy obecni na wydarzeniach organizowanych m.in. w Londynie, Brukseli, Berlinie, Tallinie i wielu innych miejscach.
Zespół Mobilnych Doradców uczestniczy też bardzo żywo w organizacji Festiwalu Sektor 3.0 organizowanego w Warszawie w Centrum Nauki Koperniki wiele osób potwierdza, że bez tego wydarzenia w kalendarzu ich świat wyglądałby zupełnie inaczej. Oprócz zaplecza merytorycznego mamy też w naszych zasobach mały zastęp Photonów – polskich robotów, które wykorzystujemy w działaniach edukacyjnych. Można śmiało powiedzieć, że idziemy z duchem czasów!
W jaki sposób można się zgłosić do uczestniczenia w sieci?
Źródło: technologie.ngo.pl