Młodzi ludzie z niepełnosprawnościami w branży hotelarskiej. Materiał szkoleniowy (za darmo)
Fundacja Ergo Sum prowadząca Klubokawiarnie Życie jest fajne (www.zyciejestfajne.pl) zachęca do pobrania materiałów szkoleniowych przygotowanych w partnerstwie z organizacjami z Węgier, Słowenii i Słowacji dla osób chcących aktywnie przygotowywać osoby z niepełnosprawnościami do zawodu (branża hotelarsko-gastronomiczna).
Materiał jest do pobrania za darmo na stronie www.pwdinclusion.com.
W Polsce, na Węgrzech, na Słowacji, Słowenii i Chorwacji udział osób niepełnosprawnych w otwartym rynku pracy jest nadal znikomy.
Często zdarza się, że młodzi ludzie z różnymi rodzajami niepełnosprawności nie mają tych podstawowych umiejętności społecznych i komunikacyjnych, które są niezbędne do utrzymania się na otwartym rynku pracy i znalezienia odpowiedniej pracy.
Branża gastronomiczna stanowi świetne miejsce do doskonalenia wszystkich tych umiejętności, co więcej może również odegrać ważną rolę we wzmacnianiu integracji społecznej, ponieważ kiedy osoba niepełnosprawna świadczy usługę lub pomoc osobie pełnosprawnej, oznacza to odwrócenie społecznie akceptowanych ról .
W ten sposób pomocnik/usługodawca staje się pomocnikiem/klientem, a pomagany/klient staje się pomocnikiem/dostawcą usług.
Pierwsza klubokawiarnia, prowadzona przez osoby z autyzmem, pod nazwą „Życie jest fajne” (www.zyciejestfajne.pl) została otwarta w marcu 2016 roku w Warszawie. Celem tego przedsiębiorstwa społecznego jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym pracy w gastronomii przykład poprzez prowadzenie zrównoważonego przedsiębiorstwa, które jednocześnie daje odpowiedź na aktualne, główne problemy społeczne.
Pomysł był absolutnie innowacyjny, ponieważ z jednej strony został otwarty jako pierwsze takie miejsce w stolicy, a z drugiej działa nie tylko jako kawiarnia, ale naszym nadrzędnym celem było również stworzenie zintegrowanej i integrującej przestrzeni społeczności.
Byliśmy pierwsi w Polsce, ale nie pierwsi w Europie.
Najstarsza słoweńska – Druga Violina powstała już 10 lat temu, a najmłodsza węgierska Nem Adom Fel (https://www.facebook.com/nemadomfelkavezo) w styczniu 2016 r. Spotkaliśmy również starsze od nas słowacką Cafe Radnicka (https://www.facebook.com/KaviarenRadnicka/) oraz chorwacką BubaBar, która niestety zbankrutowała przez Covid.
Nasze wspólne doświadczenia z ostatnich lat potwierdzają, że poprawa sytuacji na rynku pracy młodych dorosłych pracowników z niepełnosprawnością wymaga wciąż dużo pracy. Branża gastronomiczna jest doskonałą okazją do wzmocnienia integracji społecznej i zmniejszenia dyskryminacji, a także umożliwia młodym osobom niepełnosprawnym nabywanie kompetencji komunikacyjnych i społecznych, które mogą być dla nich bardzo korzystne w innych aspektach życia i zatrudnienia.
Postanowiliśmy w pewnym stopniu tę wiedzę zebrać, usystematyzować i podzielić się nią z innymi, aby pomóc im w podejmowaniu kolejnych podobnych inicjatyw i pomóc pracownikom z niepełnosprawnością w uzyskaniu możliwości zatrudnienia w tym sektorze.
Wierzymy, że szkolenie osób z niepełnosprawnością w tym zakresie i wykorzystanie ich umiejętności w gastronomii to nowoczesne i innowacyjne pomysły, o których opinia publiczna jeszcze nie widziała.
Doświadczeń zebranych przez nas i naszych partnerów nie można znaleźć nigdzie indziej, dzięki czemu dzięki temu konsorcjum powstała własność intelektualna, która jest uważana za unikatową w Europie.
W ramach naszego strategicznego partnerstwa daliśmy możliwość rozwoju osobom, które już pracowały w gastronomii z jednej strony organizując krótkoterminowe szkolenia, a z drugiej strony również zgromadziliśmy doświadczenie restauracji funkcjonujących w ten sam sposób w krajach partnerskich oraz opracowanie materiału szkoleniowego, który pomoże młodym osobom (w wieku od 18 do 30 lat) z niepełnosprawnością w przyuczeniu do samodzielnego funkcjonowania w gastronomii (nawet w pracy na otwartym rynku).
Materiał szkoleniowy został opracowany z myślą o rozwijaniu kompetencji uczestników w różnych dziedzinach i podsumowano je łącznie w pięciu sekcjach. Kompilacja materiału wiedzy jest wykonywana przez partnerów poprzez wykorzystanie wspólnych, wspólnych doświadczeń dostępnych online dla wszystkich, dzięki czemu – wierzymy - pomogą osobom niepełnosprawnym znaleźć zatrudnienie i zwiększyć szanse na zatrudnienie na otwartym rynku pracy, a ponadto zakładać inne podobne przedsiębiorstwa społeczne.
Chociaż materiał szkoleniowy opiera się przede wszystkim na branży gastronomicznej i koncentruje się na niej, nadal uważamy, że można go dobrze wykorzystać nawet w innych dziedzinach, ponieważ ma na celu rozwijanie takich podstawowych kompetencji kluczowych, które są niezwykle ważne w otwartej pracy rynku, a także w innych dziedzinach życia.
Powstała dokumentacja ma na celu motywowanie innych pracodawców i organizacji do samodzielnego zatrudniania niepełnosprawnych młodych ludzi za pomocą materiałów szkoleniowych oraz do podejmowania podobnych inicjatyw pomagających młodym ludziom niepełnosprawnym w poprawie ich sytuacji na rynku pracy.
Projekt Erasmus+: Young People with disabilities in hospitality indrusty 2019-2022 jest współfinansowany przez Unie Europejska (40% kosztów).
25 młodych osób z Klubokawiarni Życie jest fajne uczestniczyło w międzynarodowych spotkaniach i szkoleniach w każdym z krajów – partnerów.
Poza zdobytą wiedzą i praktyką otrzymali przede wszystkim możliwość poznania wielu ludzi – z wieloma niepełnosprawnościami i mimo odległości i barier językowych powstało wiele przyjaźni. Strasznie nam smutno, że ta przygoda się już kończy.