Minister Katarzyna Hall wręczyła nagrody laureatom konkursu „Otwarta szkoła”
- Sprowadził nas tu ważny cel – pokazanie dobrych, interesujących przykładów kształtowania u młodych ludzi postaw prospołecznych – podkreśliła minister edukacji narodowej Katarzyna Hall witając gości zgromadzonych na uroczystości podsumowania II edycji konkursu „Otwarta szkoła”. Spotkanie odbyło się dziś (27 listopada) w Sali Kolumnowej Sejmu RP.
Do udziału w uroczystym podsumowaniu II edycji „Otwarta szkoła” zaproszeni zostali przedstawiciele szkół oraz organizacji pozarządowych, finaliści konkursu dla publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół oraz współpracujących z nimi organizacji pozarządowych. – To doskonała okazja, by podzielić się doświadczeniami, w jaki sposób angażować uczniów w sprawy publiczne i lokalne – przyznała podczas spotkania minister Katarzyna Hall.
Celem konkursu „Otwarta szkoła” jest promowanie modelu szkoły, która w swoich działaniach wychowawczych i edukacyjnych dąży do kształtowania w uczniach otwartej i prospołecznej postawy oraz wspiera ich aktywność obywatelską. Konkurs ma również służyć promowaniu współpracy między placówkami oświatowymi (szkołami) a ich otoczeniem, przede wszystkim organizacjami pozarządowymi, oraz pokazaniu skutecznych i nowatorskich rozwiązań, już teraz stosowanych w oświacie.
II edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Oceny merytorycznej 82 wniosków dokonali eksperci oraz kapituła konkursu, której przewodniczył podsekretarz stanu w MEN Krzysztof Stanowski. Kapituła, która oceniała prace pod względem merytorycznym, wytypowała laureatów w pięciu kategoriach: edukacja obywatelska, edukacja ekonomiczna, edukacja globalna, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, wsparcie ucznia zdolnego.
Laureatami zostali: w obszarze edukacja obywatelska - Gimnazjum im. Św. Faustyny w Świnicach Warckich i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej (tytuł projektu: Grabież Stulecia); w obszarze edukacja ekonomiczna - Zespół Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica w Poznaniu i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu (tytuł projektu: Konkurs z rachunkowości „Akademia Księgowego”); w obszarze edukacja globalna - Gimnazjum nr w Katowicach i Solar Net Polska w Katowicach (tytuł projektu: Learning in one Word); w obszarze edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna - Przedszkole Samorządowe nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy i Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Szansa” w Siemionkach (tytuł projektu: Między nami Kujawiakami); w obszarze wsparcie ucznia zdolnego - Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Głotowie i Fundacja Talizman w Warszawie (tytuł projektu: Fundusz Stypendialny, Edycja I).
W trakcie oceny merytorycznej zespołów brano pod uwagę w szczególności: aktywne zaangażowanie wszystkich partnerów, uniwersalność modelu współpracy, właściwe zarządzanie projektem, innowacyjne metody współpracy, efektywność projektu i trwałość współpracy po jego realizacji, współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, współpraca organizacji ze szkołami w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.
Podczas dzisiejszej uroczystości w Sejmie wręczone zostały również medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególe zasługi dla oświaty i wychowania. Z rąk minister Katarzyny Hall otrzymali je: Teresa Ogrodzińska, prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego oraz Wacław Czakon, prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Pobierz
-
Pełna lista finalistów
pdf ・101.59 kB
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej