Miłomłyn. Po konferencji w ramach projektu „Zintegrowani Niepełnosprawni”
W dniach 5 – 7 czerwca 2013 r. w Miłomłynie odbyła się konferencja „Zintegrowani Niepełnosprawni”, zorganizowana przez Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Była to kolejna okazja do przedstawienia efektów realizacji projektu.
Wszystkich uczestników uroczyście powitał Koordynator projektu, pan Andrzej Jurkian.
Następnie kontynuowane były prace w czterech zespołach, powołanych do wypracowania modelu wdrażania planu na 2013 r. w poszczególnych obszarach Strategii Rozwoju Sejmiku na lata 2012-2016:
I Zespół, pod kierownictwem Wiceprezesa Marka Skaskiewicza – „Działania na rzecz zmian systemowych i świadomości społecznej”,
II Zespół – pod kierownictwem Wiceprezes Marianny Kunikowskiej - „Działania na rzecz organizacji członkowskich”,
III Zespół – pod kierownictwem Wiceprezes Lucyny Jędryczki – „Działania na rzecz osób niepełnosprawnych”,
IV Zespół – pod kierownictwem Prezesa Tadeusza Milewskiego - „Rozwój Instytucjonalny Sejmiku”.
Po zakończeniu prac wszystkich powołanych zespołów, rozpoczęła się prezentacja dobrych praktyk, projektów w zakresie aktywizacji osób niepełnosprawnych i współpracy z administracją publiczną.
Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja oraz zabawa taneczna z okazji XX-lecia Warmińsko – Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.
Następny dzień, pan Andrzej Jurkian, rozpoczął przedstawieniem wniosków, postulatów i najważniejszych stanowisk wypracowanych m.in. w trakcie debat powiatowych, na temat aktualnej sytuacji osób niepełnosprawnych. Kolejno swoje wystąpienia mieli przedstawiciele instytucji: pan Mariusz Bojarowski – Zastępca Przewodniczącego Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Ostródzie, pan Marek Plura - Poseł na Sejm RP, pan Zdzisław Szczepkowski -Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz pani Maria Maciejska - Dyrektor Miejskiego Zespołu ds. Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie. Po prezentacjach odbyła się dyskusja, przede wszystkim uczestnicy Konferencji kierowali swoje pytania do Posła Marka Plury.
Po dyskusji odbyła się prezentacja dobrych praktyk, projektów w zakresie aktywizacji osób niepełnosprawnych i współpracy z administracją publiczną. Swoje wystąpienia mieli przedstawiciele Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Osób Niesprawnych Ruchowo (pan Andrzej Szałach - przewodniczący), Lubelskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (pani Alicja Jankiewicz – prezes), Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (pani Alicja Szatkowska – wiceprezes), Fundacja TUS (pan Piotr Todys - prezes), Fundacja Eudajmonia (pani Marta Gawryluk i pani Anna Puławska - Rodzik), Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach (pani Marlena Kulis), ERKON (pani Magdalena Roszkowska).
Następnie uczestnicy Konferencji podzielili się na dwa zespoły. W pierwszym z nich, mieli za zadanie wypracować założenia funkcjonowania zespołów monitorujących programy na rzecz osób niepełnosprawnych. W I zespole udział brali uczestnicy Debat Powiatowych w Ostródzie, Olsztynku, Bartoszycach, Elblągu, Iławie, Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Giżycku, Szczytnie i Nidzicy. II zespół miał za zadanie wypracować stanowiska w aktualnych sprawach organizacji zrzeszonych w sieci.
Ostatnie zajęcia, jakie odbyły się w tym dniu, z zakresu zatrudnienia wspomaganego, poprowadził pan Rafał Dziurla (Fundacja ECHO).
Trzeciego dnia uczestnicy Konferencji podzielili się na dwie grupy:
I grupa - Ekonomia społeczna – perspektywy rozwoju w kontekście NGO (OWES Olsztyn),
II grupa – Panel dyskusyjny „Rola i kompetencje trenera pracy w zatrudnieniu wspomaganym, perspektywy NGO w realizacji ZW”.
Kilkugodzinna praca w grupach opierała się przede wszystkim na wykładzie, dyskusji oraz wymianie doświadczeń.
Na zakończenie zostały również przedstawione aktualne możliwości oraz dobre praktyki w prowadzeniu działalności gospodarczej w NGO.
Projekt „Zintegrowani Niepełnosprawni - rozwój sieci organizacji W-MSON” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Zintegrowani Niepełnosprawni