Zwykło się mówić, że biznes dba głównie o pieniądze. Czy więc przedsiębiorstwo może być społeczne? Czy może, zamiast nastawiać się na zysk finansowy, pomagać osobom niepełnosprawnym bądź bezrobotnym? Zdecydowanie może!
Przedsiębiorstwo społeczne, czyli co?
Przedsiębiorstwo społeczne to specyficzny rodzaj firmy, która jest zakładana dla zapewnienia nowych miejsc pracy, a ponadto do pomocy w rozwiązywaniu problemów lokalnych. „Miejsca są tu tworzone głównie dla osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych, w tym matek po urlopach wychowawczych bądź absolwentów szkół, w tym wyższych” – wyjaśnia Joanna Jękot doradczyni w tworzeniu przedsiębiorstw społecznych z Centrum PISOP. „Pomimo trudnych warunków na starcie, często małego doświadczenia w prowadzeniu biznesu czy ograniczonych środków finansowych jest to dobra alternatywa dla bierności i braku pracy” – dodaje J. Jękot. Firmy tego typu z powodzeniem działają w Szwecji, Anglii, Litwie czy Niemczech, a także już od kilku lat w Polsce.
Dla kogo zysk?
Najczęstsze formy przedsiębiorstw społecznych to stowarzyszenia lub fundacje z działalnością gospodarczą oraz spółdzielnie socjalne. Organizacje tego typu zwykle szukają rynkowych luk, niezagospodarowanych przez firmy komercyjne z uwagi na niewielkie szanse osiągania wysokiego zysku. „Do częstych form ich działalności należą m.in. prowadzenie punktów przedszkolnych, usługi sprzątania czy wysokospecjalistyczne usługi komputerowe” – tłumaczy doradczyni Centrum PISOP. I zaraz dodaje: „Dla tych firm zysk w formie finansów nie jest kluczowy, dla nich liczy się miejsce pracy i przyjazna atmosfera, która często tam panuje”. Zysk jednak ma cała rodzina i otoczenie tej osoby. Korzyść ma także budżet państwa, które nie wypłaca już zasiłków.
Jak działa przedsiębiorstwo społeczne?
Choć na pozór prowadzenie punktu przedszkolnego czy baru mlecznego wydaje się proste, to w rzeczywistości łatwe nie jest. „Organizacja imprezy rodzinnej wymaga zaplanowania środków, liczby gości, rodzajów potraw czy chociażby miejsca na wydarzenie. Prowadzenie stałej działalności, która przyniesie zysk zakłada stałą tego typu aktywność, a więc duże zaangażowanie” – wyjaśnia Joanna Jękot. Wymagane jest planowanie finansów, promowanie swojej działalności, zarządzanie zespołem pracowników czy myślenie o rozwoju działalności w dłuższej perspektywie. „Nie są to proste zadania, na szczęście jednak można w tym zakresie uzyskać pomoc w Centrum PISOP” – kontynuuje J. Jękot. Zarządzanie przedsiębiorstwem społecznym może bazować na doświadczeniach z życia, z organizacji przyjęć czy pracy a aplikacjami, musi być jednak poparte pewną wiedzą i praktyką, która dostępna jest na szczęście nieodpłatnie. Dodatkowym ułatwieniem jest także fakt, że tego typu firmy tworzone są zwykle przez kilka osób, które się wzajemnie wspierają.
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem w celu założenia przedsiębiorstwa społecznego powinno być zebranie kilku osób, które chcą wspólnie stworzyć sobie miejsca pracy. Konieczny jest także pomysł na biznes , pozwalający przynajmniej na utrzymanie miejsc pracy a w przyszłości także choćby na niewielki zysk, który można przeznaczyć na inwestycje w maszyny czy wyposażenie. Często podmioty tego typu mogą oprócz wsparcia doradczego otrzymać pomoc finansową, warto więc zweryfikować jak najwcześniej możliwości. „Przedsiębiorstwo społeczne to dobra firma, zysk z działalności pozwala bowiem na tworzenie miejsc pracy dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują” – podsumowuje Joanna Jękot. Jest to szczególnie ważne obecnie, gdy bezrobocie dotyka wielu osób.
5 kroków do założenia przedsiębiorstwa społecznego:
- Zebranie grupy osób,
- Wygenerowanie pomysłu na biznes,
- Poszukanie wsparcia, np. na www.ekonomiaspoleczna.pisop.pl,
- Założenie przedsiębiorstwa społecznego,
- Zapewnienie sobie miejsca pracy ze stałymi przychodami.
Źródło: Centrum PISOP