3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W Polsce żyje ich około 6 milionów. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zwłaszcza w ten dzień zwraca uwagę na rolę rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych w procesie integracji społecznej. Niepełnosprawność to nie przeszkoda w podjęciu pracy, praca to istotny element procesu rehabilitacji.
Rehabilitacja osób niepełnosprawnych jest pojmowana jako kompleksowy proces, którego celem ma być przywrócenie pełnej lub maksymalnie możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Praca pozwala, bowiem osobie niepełnosprawnej nie tylko osiągnąć niezależność ekonomiczną, wzbogacić kontakty międzyludzkie, ale również osiągnąć poczucie przydatności społecznej.
Dlatego Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych kładzie nacisk na budowanie korzystnych rozwiązań prawnych zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Dąży do tego, aby były one przejrzyste i efektywne, a także dawały poczucie bezpieczeństwa niepełnosprawnym oraz pracodawcom.
Niestety w Polsce klimat do prowadzenia działalności gospodarczej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych, systematycznie się pogarsza. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z sierpnia 1997 r. w ciągu ostatnich kilku lat była nowelizowana kilkadziesiąt razy. Także ostatnia nowelizacja, przygotowana i przegłosowana w ekspresowym tempie, jest jedynie doraźnym działaniem w celu ratowania budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Co gorsza, w ocenie Jana Zająca, Prezesa Zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych "zmiany te są strzałem w plecy dla tych, którzy dotychczas decydowali się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. W ciągu dwóch lat znaczne zmniejszenie dofinansowań do wynagrodzeń, właściwie likwidacja ulg i zwolnień podatkowych, czy zmiana czasu pracy osób niepełnosprawnych, to także duży cios w niepełnosprawnych. Po takich cięciach wielu z nich może stać się beneficjentami pomocy społecznej".
Mimo to, albo właśnie dlatego, osobom niepełnosprawnym mówimy: „przełam się, pokaż swoją wartość". Pracodawcom, natomiast: "porzuć stereotypy i mentalne ograniczenia, zatrudnij osobę niepełnosprawną". Tym pierwszym otwieramy „furtki do pracy”, drugim, pomagamy uczynić „pierwszy krok” do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.
Służyć temu ma realizowany we wszystkich oddziałach POPON projekt „FURTKI DO RYNKU PRACY”. Pomagamy znaleźć i podjąć pracę.
Chętnie odpowiemy na pytania:
- Jak założyć działalność gospodarczą?
- Jakie są prawa i obowiązki osób związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych?
- Jakie pracodawca osiąga korzyści z zatrudnienia osób niepełnosprawnych?
Informacji udzielają: Anna Bartuzi, Ariadna Dubińska, Katarzyna Bodasińska, tel. 22 620 32 01.
Źródło: Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych