Mężczyźni też chcą równości. W emeryturach, edukacji, wojsku czy zdrowiu
20 kwietnia w Krakowie odbył się I Kongres Mężczyzn pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, organizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn. W panelach dyskutowane były tematy m. in. męskiego zdrowia, edukacji czy ojcostwa. Efektem Kongresu jest jego 6-punktowa deklaracja, w której mężczyźni domagają się m.in. równego wieku emerytalnego, poważnego zajęcia się luką edukacyjną czy profilaktyką zdrowotną dla mężczyzn.
Dziś Polska to jedyny kraj Unii Europejskiej, który utrzymuje nierówność wieku emerytalnego z płcią jako jedynym i bezwarunkowym kryterium. Ale to niejedyna nierówność na niekorzyść mężczyzn, w której przoduje nasz kraj: Polska jest unijnym „liderem” w najwyższej dysproporcji pomiędzy płciami w liczbie samobójstw (85% samobójstw w Polsce to samobójstwa mężczyzn)[1], różnica w długości życia (8 lat) jest z kolei czwartą najwyższą w UE.
– To liczby, z którymi musimy coś jako państwo zrobić. Niestety, dyskusje o problemach płci zazwyczaj je pomijają – komentuje Michał Gulczyński, wiceprezes SChM oraz autor raportu „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”. – Uważamy, że kwestie takie jak długość życia, problemy edukacyjne mężczyzn czy głośny ostatnio postulat równego wieku emerytalnego, to nierówności, które zbyt długo były zbywane milczeniem.
Kongres Mężczyzn jest pionierską inicjatywa – podobnych wydarzeń nie było dotąd nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn planuje powtarzanie Kongresu co roku. Organizatorzy mają nadzieję, że takie cykliczne spotkania umożliwią organizacjom już działającym na rzecz zdrowia czy edukacji mężczyzn – takim jak Fundacja „Kapitan Światełko”, Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom czy samo SChM– lepszą koordynację swoich wysiłków i realizację wspólnych projektów.
Efektem pierwszego Kongresu Mężczyzn jest jego deklaracja, w której mężczyźni domagają się:
· Równości emerytalnej
· Równości w dostępie do edukacji
· Profilaktyki zdrowotnej dla mężczyzn
· Jednakowego obowiązku obronnego z elastycznymi formami jego realizacji
· Zrównania praw ojców i matek
· Równości w wymiarze sprawiedliwości
„Podsumowując, domagamy się równego, godnego i podmiotowego traktowania mężczyzn. Uważamy, że równość jest jedna. Wspieramy wszystkich wykluczonych i dyskryminowanych w ich walce o ich prawa i domagamy się podjęcia problemu nierówności dotykających mężczyzn. Wierzymy, że ludzie mogą realizować swoje marzenia i plany niezależnie od tego, kim się urodzili” – dodają jej autorzy ze Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn.
– Na zmianach na korzyść mężczyzn, skorzystają również kobiety – dodaje Jakub Chabik, prezes Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn. – Większe zaangażowanie ojców w wychowanie dzieci i większe partnerstwo, to więcej wolności i możliwości samorealizacji dla matek. Dłuższe życie mężczyzn to dłuższe szczęście dla ich żon i partnerek, które dłużej będą cieszyć się towarzystwem ukochanego mężczyzny. Podjęcie problemów bezpieczeństwa pracy to mniej okaleczonych mężczyzn, którymi trzeba się opiekować. Lepsza opieka psychiatryczna i podjęcie problemu nałogów to mniej chorób, agresji i przemocy. Wszyscy będą beneficjentami takiej zmiany – zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Pełną treść deklaracji Kongresu Mężczyzn, wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem jej postulatów, znaleźć można na stronie Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn. Deklarację podpisać można na platformie Avaaz.
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn